Испания ни изпраща два самолета с вместимост 6 тона срещу пожарите, съобщи министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.
„По Механизма за гражданска защита на ЕС получихме отговор от Испания, която има възможност и ще изпрати два самолета, всеки с вместимост около 6 тона. Имаме потвърждение, че до края на днешния ден летателните машини ще пристигнат и вероятно ще се включат в гасенето още в утрешния ден", посочи Стоянов. Той все още е в района на ямболските села, където пожарната обстановка остава динамична. „Започваме да ограничаваме един от фронтовете, но температурата остава висока, има и силен вятър, съобщиха от пресцентъра на МВР. На места все още огънят се развива върхово, което ни затруднява. По тази причина днес тук работим с 4 хеликоптера – на МО и изпратените от Чехия", каза вътрешният министър и потвърди, че към момента e овладяна ситуацията в района на село Голям манастир.
Няма опасност за хората, обезпечени са селата, около тях работим с тежка техника, правим просеки, за да не допуснем огъня да влезе в населените места. По един от фронтовете на пожара, засегнал Крайново, Странджа, Голям Дервент и Воден, работим съвместно с колегите от Турция. Няма опасност за хората, има много техника, информира още министър Стоянов и изрази увереност, че съвместните усилия ще доведат до постепенно овладяване на пожарите.
„Най-важното е, че няма жертви и пострадали, освен двама пожарникари, които отново са на терен", подчерта вътрешният министър и посочи възможностите за подпомагане на засегнатите чрез Министерството на труда и социалната политика и чрез Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане, след като местната администрация опише щетите. Днес на двама жители на село Воден, най-тежко пострадали от стихията, ще бъдат предоставени изцяло оборудвани фургони, в които да се подслонят.
При кайсиите и при черешите има 100 % пропаднали площи. При крушите, ябълките и сливите пропаданията са от 90 до 95 %. Това съобщи за Радио Варна Димитричка Търпанова, председател на Добруджанския овощарски съюз. Търпанова съветва да се подадат протоколи в Общинските служби по земеделие за оценки на щетите. Единственият начин стопаните да докажат,..
Центърът за защита на природата и животните в Добрич получи лиценз за още пет години. В момента там се отглеждат рекорден брой животни от създаването му – над 560. Някои от животните предстои да бъдат предоставени на други зооцентрове и частни колекции, а други ще бъдат пуснати на свобода в природни резервати. С издаването на лиценза на Центъра..
Бащи излязоха на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Всички те споделиха, че са лишени от възможността да виждат децата си, след раздяла при съжителство на семейни начала или развод. Според тях Законът за домашно насилие се използва като инструмент, с който те биват лишавани от срещите си с децата,..
Продължава протестът срещу еврото, организиран от "Възраждане". Част от протестиращите пред парламента блокираха движението на бул. "Цар Освободител", като застанаха на една от пешеходните пътеки, съобщава БНР. С плакати с надписи: "Левът е символ на независимост", "За запазване на българския лев", "Не искаме евро", "Народен съд за Конституционния..
Във връзка с провеждането на футболната среща на стадион „Тича“ между отборите на ФК „Черно море“ (Варна) и ФК „Левски“ (София) днес - 26 февруари (сряда), от 13:00 до 19:00 ч . ще има промяна в движението в няколко улици в района. В интервала 13:30 до 19:00 ч. ще бъде преустановено движението на пътни превозни средства по ул. „Никола Йонков..
Пореден ало измамник е задържан от варненските полиция, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. В резултат на предприети незабавни полицейски действия е задържан 40-годишен жител на с. Баново, гражданин на Египет, за извършена от него телефонна измама. Преди пет дни нарушителят позвънил по телефона на 91-годишна варненка, живееща в с...
Жители на квартал "Бриз" във Варна излязоха на протест срещу изсичането на дървета до Паметника на българо-съветската дружба. Организатор на протеста е Инициативен комитет "Да спасим парк Жеравен хълм". Хората настояват да има по-ефективен контрол при отсичането на дървета от инвеститор, който в момента строи жилищни сгради в този район. Те искат..