Минералната вода от чешмата във варненския квартал "Младост" остава негодна за пиене, сочи седмичната информация от мониторинга на Регионалната здравна инспекция във Варна.
На съоръжението са поставени табели, които предупреждават варненци да не пият от водата.
Регионалната здравна инспекция е институцията, която има ангажимент да изследва дали водата е годна за пиене или не. Собственик на чешмата е Община Варна, като до нея има предписания за повторно изследване през следващия месец.
Според последните резултати водата от чешмата в "Младост" съдържа повече от 200 микрограма на литър желязо и не трябва да се пие, съобщи за Радио Варна д-р Донка Демирева, началник на отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ-Варна.
Изследването на качеството на водата е химично и микробиологично, уточни д-р Демирева. "По микробиологични показатели водата не показва отклонения, а само по показател желязо. Затова е поставена и тази табела", посочи д-р Демирева.
Няма опасност за здравето на варненци и гости, но не е препоръчително тя да се използва за питейни цели, допълни специалистът.
Минералната вода срещу бившия Дом Младост във Варна има балнеологична оценка, издадена от Министерството на здравеопазването през 2019 г., припомни Демирева. Водата указва благоприятно въздействие при хронични гастрити, язви, ентероколити, жлъчно-чернодробни заболявания, захарен диабет и др. Ако тя се използва за медицински цели обаче, съветва ни Демирева, това трябва да става само по лекарско предписание.
Тя изрази предположение каква е причината за повишените норми на желязо.
С д-р Донка Демирева разговаря Димитрина Дончева:
снимки: Димитрина Дончева
Повечето аптеки във Варна вече са направили актуализация на софтуера си и върви усилено преетикирането на лекарствата в лева и евро. До октомври ще могат да влязат в синхрон с новите изисквания за превалутирането. Това каза Валентин Андонов от Регионалната фармацевтична колегия. Той посочи, че аптеките имат опит с навлизащите технически и административни..
Четирима бедстващи в лодка бяха спасени край Несебър. Катерът, който им е помогнал е „Спасител 4“ на Благотворителната организация „Спасяваща животи в морето – Несебър“, предаде БНР. Веднага след получаването на сигнала около 17,10 часа в неделя плавателният съд с капитан Емил Петров и моряк Калоян Райковски тръгва от Северното пристанище в Несебър...
Днес организират протест пред офиса на строителна компания, за да поискат оставката на председателя на Общински съвет Варна Христо Димитров. Припомняме, общинските съветници от ПП-ДБ във Варна призоваха председателя на местния парламент Христо Димитров да подаде оставка заради частната му жалба в Административен съд - Варна срещу избора на..
Днес ще е слънчево, около и след обяд с купеста облачност. Ще духа слаб, в следобедните часове по крайбрежието до умерен вятър от източна четвърт. Максимални температури 31°-36°, по крайбрежието 28°-31°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода 25°-27°. За Варна минимална температура 20°, максимална 31°.
Тея Николова завърши на 15-о място в полуфиналите на 50 метра бруст за жени на Световното първенство по плуване в Сингапур. 20-годишната варненка при дебюта си на шампионат на планетата на голям басейн, постигна и нов национален рекорд 30.67 секунди. Във втората полуфинална серия тя завърши с по-бавно време от 30.88 секунди и не успя да влезе във..
През нощта ще е ясно и почти тихо. В сутрешните часове в ниските места и около водните басеини е възможно да се образува слаба мъгла. Минимални температури 15°-20°, по носовете до 22°. Утре ще е слънчево, около и след обяд с купеста облачност. Ще духа слаб, в следобедните часове по крайбрежието до умерен вятър от източна четвърт. Максимални..
Български ученици спечелиха 2 златни и 2 сребърни медала от Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. Това съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, съобщава БНР. Златните медали спечелиха Веселин Маркович (12 клас, Математическата гимназия във Варна),..