В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги развежда из обекта и разказва историята на най-стария солодобивен и градски център в Европа, каза за Радио Варна ръководителят на разкопките проф. Васил Николов.
Надяваме се тази година да работим на по-широк фронт, каза още той.
Производственият център на сол, който е извън селищната могила, е много важен и амбициите на екипа тази година е да разчистят всички по-късни останки и насипи около него.
В самото селище ще се продължи с проучване на късно халколитните постройки. Ще се изследва тракийски пласт, който тази година ще бъде проучен по-активно. Работата ще бъде съсредоточена върху проучването на резиденцията на тракийски аристократ, който най-вероятно с хората си също е произвеждал сол, макар, че към днешна дата няма директни доказателства за това, каза проф. Николов. Според това, което до момента е открито, археолозите предполагат, че той е бил много богат, защото в този тракийски пласт намират много гръцка керамика, която никак не е била евтина за времето си – втори век преди Христа.
С новия сезон продължават и усилията по консервация и реставрация на каменните структури, както и социализацията на обекта, за да може той да бъде видян от повече хора, допълни проф. Васил Николов.
Целта е посетителите да могат да си представят живота на хората в древността и как те са произвеждали сол. Ролята на археолозите е да разкажат историята, а не из обекта да се разхождат хора, които да гледат купчини камъни и разкопки, каза още ръководителят на обекта.
И тази година желаещите да работят по време на разкопките са от цялата страна. 20-ият сезон на археологическия обект ще продължи до края на септември, като на 22 септември отново ще бъде обявен Ден на отворени врати.
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..