Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненската шампионка по плуване Тея Николова: Точна и в спорта, и в живота

2
Снимка: ПСК "Черно море"

Златна, точна и отлична както в учението, така и в плуването, е шампионката на Плувен спортен клуб "Черно море" Тея Николова. Младата надежда на българското плуване завърши ГПЧЕ "Йоан Екзарх" (Пета езикова гимназия) във Варна с отличие, приета е в Северозападния университет в Чикаго, но през лятото се подготвя активно за няколко състезания заедно с треньора Никола Петров. 

Успешни еврошампионати, две пълни шестици на матурите и прием в престижния американски университет са малка част от силната равносметка на варненката, която носи любимия град в сърцето си. Споделя, че се колебае дали да избере да учи Икономика или Психология в Америка, но ще остави това за следващата година, за да си почине през тази и да се отдаде изцяло на плуването. Там, в Америка, допълва Николова, ще се състезава за отбора в университета, но няма да спира да плува за варненския клуб. "През лятната ваканция, която ще се връщам във Варна", обяснява момичето.

Тея Николова е изключително дисциплинирана. Точна и в живота, идва за интервюто с Радио Варна на секундата. "Възпитана съм винаги да бъда навреме. Да съм организирана и да имам време за всичко. От малка съм много организиран човек", коментира Николова. 

Любопитен факт е, че като малка Тея се е страхувала от водата. Родителите ѝ решават да я запишат на плуване, за да преодолее този страх, и така започва големият път на младата надежда, за да стигне до завидните успехи като републикански шампион и рекордьор по плуване.

Дисциплината е най-важната в спорта и в живота, смята Тея Николова. Завършила Пета езикова гимназия, тя си спомня, че последната година е била много трудна за нея. Намирала е време да бъде в 7.15 часа сутринта пред басейна, преди той да отвори, за да тренира. Веднага след тренировката е бързала за училище, където дори е била с мокра коса. "Всички ми се чудеха как успявах. Но въпреки това решавах контролните и се подготвях в училище. Характерът е най-важен в този случай - да издържиш на напрежението и да продължаваш, въпреки че е трудно", допълни Тея Николова. 

Тея споделя, че без съмнение ще ѝ липсва Варна, когато отиде да учи в Америка. Допълва обаче, че няма намерение да остане там. "За мен Варна е град, в който винаги ще се връщам с усмивка! Град, който не искам да напускам! И мястото, в което се чувствам добре", обобщи Николова. 

Със златното момиче, което един ден мечтае да се занимава с треньорска дейност, разговаря Даниела Стойнова:






По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кандидатстудентска борса ще се проведе във Варна

Кандидатстудентска борса – Варна 2024 ще се проведе на 19 март (петък) от 10 до 16 часа в Юнашкия салон.  Във форума ще участват всички шест висши училища в града - Висше военноморско училище „Никола Й. Вапцаров", Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“, Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“, Технически университет,..

публикувано на 11.03.25 в 14:09

Варненският драматичен театър отбелязва своята 104-годишнина

С цветя пред паметника на Иван Церов, водосвет на Сцена Филиал, спектакъла "Клетка за пеперуди" и ценни дарения на Калия Йорданова от 4 скулптурни портрета на видни варненски актьори, дело на нейния баща Христо Йорданов, Драматичният театър "Стоян Бъчваров" ще отбележи своята 104-та годишнина. На 12 март 2025 г. се навършват 104 години от..

публикувано на 11.03.25 в 12:29

България със свой щанд на Лондонския панаир на книгата

Днес вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие Българския щанд на Лондонския панаир на книгата. За втора поредна година България участва в авторитетния форум, който е вторият по мащаби след книжното изложение в Ню Йорк. Българският щанд, който по покана на Българския културен институт в Лондон, се провежда под патронажа на вицепрезидента, ще представи..

публикувано на 11.03.25 в 08:25

Лесна работа: България - кратка справка

Преди седмица ви обещах кратка справка за България, без претенции за представителност, направена с усмивка, каквато се изписва по лицата на хората, когато се надсмиват над себе си. България. Тук се раждаме експерти. Всички разбираме от абсолютно всичко. Е, понякога имаме пропуски точно в нещото, с което главно се занимаваме, но не може всичко..

публикувано на 10.03.25 в 17:00

С открит урок във Варна бяха отбелязани 82 години от спасяването на българските евреи

Ученици от Първа езикова гимназия във Варна и тяхната преподавателка Нели Димова се срещнаха с представители на еврейската общност в синагогата по повод отбелязването на 82-годишнината от спасяването на българските евреи. Председателят на организацията на евреите в морската столица Олег Калдерон посочи, че младите хора трябва да знаят фактите от..

публикувано на 10.03.25 в 15:50

Православната църква чества света Галина

На 10 март Православната църква чества паметта на светите мъченици Кодрат Никомидийски и Галина, загинали мъченически за Христа, заедно с други християни, пострадали в Никомидия и Коринт през III век. В царуването на император Деций Траян (249–251 г.) било предприето гонение против християнската вяра. Много християни били доведени в гр. Коринт и там..

публикувано на 10.03.25 в 10:37
„Паметник на спасението” - София

10 март - ден на спасяването на българските евреи

На 10 март се отбелязва спасяването на българските евреи и се чества паметта на жертвите от Холокоста и на престъпленията срещу човечеството. С Решение 105 на правителството от 19 февруари 2003 г. е избрана датата 10 март, заради така наречената „Кюстендилска акция“ от 1943 г. Тогава с помощта на политици и общественици от Кюстендил и на български..

публикувано на 10.03.25 в 08:18