Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Окръжна прокуратура:

Има вероятност загиналият при пожар в психиатрията във Варна да е правил опити да прогори това, с което е бил вързан

Има вероятност загиналият пациент при пожар в една от психиатричните клиники към УМБАЛ "Св. Марина" във Варна да е правил опити да прогори това, с което е бил вързан. Това каза говорителят на Окръжна прокуратура - Варна Радослав Лазаров.

Части от запалка са намерени на местопроизшествието в стаята на 57-годишния пациент, каза още той. Очакват се резултатите от пожаро-техническата експертиза, но един факт е безспорен, мъжът е бил вързан  и напълно обездвижен, допълни Лазаров.

Текат разпити, разглежда се вътрешната медицинска документация и се проверява нарушен ли е правилникът за вътрешния ред, допълни Лазаров.

Чуйте повече от разговора на Даниела Стойнова с говорителя на Окръжна прокуратура - Варна Радослав Лазаров:

Припомняме, екип на Националния превантивен механизъм към институцията на омбудсмана е извършил в четвъртък (8 август) внезапна проверка в психиатричната клиника 

Проверката  констатира редица нарушения, които засягат правата на пациента, той е бил вързан, а помещението, в което е бил настанен без видеонаблюдение.

Установено е и, че персоналът в мъжкото отделение е крайно ограничен. По време на възникването на инцидента на дежурство са били една медицинска сестра и един санитар. Общо за 4-те клиники по психиатрия към УМБАЛ „Св. Марина“ е имало един дежурен лекар, който не е бил в тази клиника по време на пожара.

В ползваните от Първа психиатрична клиника на УМБАЛ „Св. Марина“ изолатори липсва изградена система за пожароизвестяване, въпреки отправени предписанияот контролните органи, допълват проверяващите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росица Матева

ЦИК е готова да предостави на "Информационно обслужване" нужните данни за изборите

Централната избирателна комисия е в готовност да предостави повторно на фирмата "Информационно обслужване" хартиените протоколи и електронните носители, които Конституционният съд предостави, за да се преизчислят резултатите от изборите на 27 октомври миналата година, предаде БНР. Това се налага, след като Софийска градска прокуратура е иззела от..

публикувано на 10.03.25 в 19:43

Подменят асфалта на входа на Морската градина

Нова асфалтова настилка ще бъде положена на входа на Морската градина във Варна. Започва извършването на "малки ремонти" по пешеходната зона на централната градска част, съобщават от общинския пресцентър.  Поетапното отстраняване на компрометираните участъци започва със седем приоритетни точки по бул. „Сливница“, бул. „Княз Борис I“и пл...

обновено на 10.03.25 в 19:36

Установиха незаконна сеч в местността Баба Алено във Варна

Проверка на служители на Община Варна е установила незаконна сеч на дървета в местността Баба Алено. Действията по проверката са предприети след сигнал. За незаконната сеч са съставени констативни протоколи. Установена е фирмата, извършила сечта и са предприети действия срещу нея. Това съобщи за БНТ заместник-кметът по обществен ред и сигурност Илия..

публикувано на 10.03.25 в 19:35

Почти е готов ремонтът на околовръстното във „Владиславово“

Почти е готов ремонтът на околовръстната артерия на кв. „Владислав Варненчик“. На бул. „Янко Мустаков“ до края на седмицата ще бъде положен последният пласт настилка, ще бъдат изградени ново осветление и тротоари, а през следващата седмица ще бъде разграфена и пътната маркировка. Това съобщава кметът на Варна Благомир Коцев във Facebook. Други..

публикувано на 10.03.25 в 19:29

Община Варна прави публично обсъждане за поемане на над 26 млн. лева дълг

Община Варна има намерение да поеме нов дългосрочен дълг в размер до 26,3 млн. лв., с които да реализира общо 18 проекта на обща стойност 70,5 млн. лв., както и още един проект, който ще се финансира по вече сключен договор за кредит от 2023 г. в размер до 2,2 млн. лв. Средствата ще се изразходват за съфинансиране на 15 проекта по Националния план за..

публикувано на 10.03.25 в 17:24

ЕЦТП предлага да бъде отложено увеличението на пътните такси

Увеличението на тол таксите и винетките да се отложи с една година. Това предлагат от Европейския център за транспортни политики /ЕЦТП/. Предложението е адресирано до министър-председателя, министъра на регионалното развитие и благоустройството, както и до редица неправителствени и браншови организации. Според Диана Русинова, председател на..

публикувано на 10.03.25 в 16:15

Фини прахови частици над нормата във Варна през почивните дни

Повишена запрашеност през почивните дни е констатирана във Варна. Нормата на концентрация на фини прахови частици в атмосферния въздух е превишена. На 7 март количеството измерен прах от Автоматична измервателна станция до СУ "Ангел Кънчев" в кв. "Левски" е 59.07 µg/m3 при норма 50 µg/m3. В следващите дни стойностите са били 55 и 63 µg/m3, каза Ерджан..

публикувано на 10.03.25 в 15:00