Младият скулптор Мартиан Табаков показва на варненска публика звука "Преди музикалните инструменти" в едноименна изложба. Музикалните му скулптури демонстрират естественото взаимодействие между материалите. Творческата му амбиция успява да извади от метална фуния духа на Алпите с наподобяващи тонове от алпийски рог.
Скулптурите си разработва от гледната точка на художник, а не на музикант, въпреки че има голям интерес към музиката, свири на няколко инструмента. Знанието си използва за оформяне на творбите.
Развивам ги в естетическа посока, мисля за формата, но все пак съобразявам някои неща, които съм научил за звука и акустиката, споделя авторът. Акустиката е един от важните елементи в изложбата, ефектът от звука на инструментите не се подсилва с апаратура или микрофон, а само с чиста физика. Химия се изисква да има между творбите и публиката, защото именно тя взаимодейства с тях.
Скулпторът признава, че обича да сменя посоките в своята работа, но нещото, към което още се стреми, е да покаже свойствата на звука.
Творбите в голям формат и намесата в публичната среда са търсенията, които го водят. Една от целите му е именно изработване на голямо акустично съоръжение, в което буквално да се потопиш в звук.
Чуйте цялото интервю на Светлана Вълкова с Мартиан Табаков:
Музикалните скулптури на Мартиан Табаков не са типичните sound art творби, които си представяте. Изцяло аналогови, те разчитат на взаимодействие и интеракция. И не разкриват от само себе си нищо, без да бъдат помолени.
Докато звуковата скулптура предполага моделиране на звук, който се явява като главно изразно средство, музикалните обекти на Мартиан имат своя естетичен език и послание, дори когато са тихи. Звукът и формата съжителстват в една плоскост, но в друга са съвсем отделни. Въпреки това, художникът "поощрява" зрителите да общуват и музицират на неговите обекти.
Не можем да ви пресъздадем как звучат музикалните скулптури. Но можем да отбележим, че Мартиан случайно открива "акустичните свойства на взаимодействието между метала и заваръчната си маска". Експериментът започва през 2013г и продължава и до днес.
Изложбата "Преди музикалните инструменти" успява да анимира статичните обекти, като че ли общуването с причудливите форми, разкрива пред публиката следваща сцена. И тези сцени могат да се менят непрестанно, колко зрителят пожелае. Не идвайте сами на тази изложба, ще бъде по-забавно в компания.
Това е един интердисциплинарен проект, досущ като своят автор, който борави умерено, и с художествената форма, и с музикалният експеримент. В ReBonkers, обичаме интердисциплинарните проекти, защото именно смяната на гледна точка, разкрива повече и повече.
Мартиан Табаков е художник, роден на 07.03.1992 г. в град София. Там учи скулптура в Националната художествена академия. Работи в сферите на изобразителното и сценичните изкуства. Има множество самостоятелни изложби и участия в България и извън страната. Има пряк допир с музиката, участва в пост пънк формацията КАКЕ?. Работи и по самостоятелни музикални проекти. Свири на китара, контрабас и кавал.
Освен че работи в сферата на скулптурата и инсталацията в класическата им форма, той разработва и експериментални музикални обекти и пространства. Звуковите му творби имат силно интерактивен характер, тъй като изискват намесата на зрителя за да бъдат задействани.
Обектите, които създава, участват и в театрални проекти, където служат за оформянето на звуковата среда на представленията.
В момента живее и твори в София и е част от творческото пространство "Белка" - студио за звук и форма.
снимки: ReBonkers; Кети Маринова; Петя Велева.
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..