На 1 юни беше официално открита новата автогара във Варна. Близо три месеца откакто тя функционира вече можем да кажем, че мненията за нея са разнопосочни. Някои я харесват, според други няма достатъчно места в чакалнята, тясно е и става много горещо, изживяването не е сред най-приятните. Прекарах известно време на автогарата за да придобия впечатления от първа ръка.
Влизам в ролята на пътник, който си чака автобуса. Имам около половин час. Навън е 32 градуса, горещ летен ден, не ми е от любимите неща и затова влизам в чакалнята. Седящите места не са много – може би около 60, но има свободни. Автоматичната врата е постоянна отворена и разликата с температурата навън не е съществена. Климатизация има, но тя е настроена на 29 градуса и половина и не се усеща особено, като постоиш малко и ти става топло. Имаше повече хора навън, отколкото вътре. Изглежда чисто, както около сградата, така и вътре. Кошчетата за боклук в този час не са препълнени.
Тоалетната е с машина, струва 1 лев, ако нямате стотинки, може да развалите при дамата от гардероба. Да си оставите багажа при нея за 1 час е един лев, но това е ако куфара или сака Ви е от по-малките. 2 лева, ако са по-големи. За планинска, туристическа раница е 3 лева. Работи от 7 сутринта до 8 вечерта, всекидневно.
Малко преди официалното откриване на 1 юни управителят на автогарата Веселин Михайлов каза следното:
"Запазиха се помещенията - стая за майки с деца, долекарска помощ, гардероб, денонощен магазин с който да бъдат обслужвани гражданите - кафене, храна."
Да, гардероб има, но не виждам стаята за майки с деца и медицинския пункт. Разбирам, че всичко това е в една стая, тази в която се оставят и багажите. Пунктът за долекарска помощ е медицински шкаф зареден с памук и лекарства, има и легло. Там се изчаква Спешна помощ, ако на някого му прилошее.
В другия ъгъл има кошара и там е мястото отредено за майки с деца. След време тези места ще бъдат отделени, но засега са на едно място.
През годините на старата автогара имаше много магазинчета, не само за хранителни стоки. Засега на новата работи само мини маркет - от 7 до 23 часа. Той се намира в другия ръкав на сградата, където има и разположени офиси на автобусни компании, а може да си купите и самолетни билети. Самата автогара е затворена между полунощ и 4 и половина сутринта, когато няма автобуси – идеята е да не влизат вътре хора да спят. Работното време на касите е до 19 часа, а в някои дни е до 8 вечерта.
Разбирам, че ресторант ще има, но той ще е за бързо хранене – любимите на някои хора дюнери.
Друга важна информация, която научавам е, че отново има автобус до Пловдив, който изпълнява този маршрут вече около месец. Дълги години нямаше автобусна връзка между двата града.
Но да се върнем отново на обиколката ми, която е към своя край. Заключението ми е, че автогарата не предлага нещо много специално като условия, а и много по-различно. Старата сграда е в историята и вече няма смисъл да я коментираме. Беше по-голяма, със сигурност. Новата има усещането за все още не напълно завършена и може би с времето някои неща ще се подобрят. Предстоят зимните месеци, да видим тогава какви ще са условията.
Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..
На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..
На 27 юли имен ден празнуват Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар ще се включи в пилотното издание на фестивалното изложение „Порода любов“, което ще се проведе на 26 юли на входа на Морската градина във Варна (площад „Антон Новак“) от 10:00 до 22:00 часа. Изложението има за цел да обедини природозащитни организации, които полагат грижи за четириногите,..
Редът , в който консумирате храни , може да повлияе на здравето ви, според някои експерти по хранене. Концепцията, известна като "последователност на хранене“ , включва първо консумация на богати на фибри, несъдържащи нишесте зеленчуци , последвано от протеини и накрая мазнини, преди да изядете въглехидратите в чинията ви. Този подреден начин..