Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гроздоберът все по-рано. Последствията?

Снимка: БГНЕС

На много места в страната времето е за гроздобер, дори някъде вече го приключват. Причината - промените в климата, все по-горещите лета, които „изтеглиха“ гроздобера доста по-рано в календара.  По-малък добив, но по-качествено грозде, е друга тенденция, която се наблюдава.

Семейство Балтаджиеви се грижат за около 47 декара лозя. Гроздоберът при тях ще започне в следващите дни. За поредна година това става по-рано от обичайното.
"Преди сме си го почвали около 15-20 септември, някъде около моя рожден ден. После почнахме по-рано - 10-12 септември, после 5-7 септември, сега, дето се вика, на първи септември трябва да почваме. Сигурно догодина ще започнем август, което не е добре, но това са тенденциите", казва Стефан Балтаджиев.

А при Младен Върбанов в Поморие гроздоберът е започнал преди седмица със сорта „мискет отонел“, с 10-15 дни по-рано, констатира той.

"В общи линии гроздата са добре. Като количество общо взето до тон. Надяваме се да го приберем, преди да се развали времето. Така да се получат добри резултати във винарските изби", посочва Върбанов.

Летните жеги, топлата пролет, ветровете, ранното развитие на лозите, са все фактори, които обуславят и по-ранния гроздобер в страната. „Няма връщане назад, щом веднъж е отворена „кутията на Пандора“, казва Стефан Балтаджиев. И добавя, че бъдещето на сектора е тревожно. Не само у нас:

"Тези анормални условия водят до анормални параметри в гроздето. Захарите високи, киселините високи, нито е узряло, нито фенолна зрялост, нито ароматиката, вече почва да стафидира. Чакай малко, кога? И то всичко наведнъж. Като една лавина тръгва и събира всичко след себе си, всички неприятности и това е едно от най-големите предизвикателства за бранша ни," обяснява Балтаджиев.

Според него ще трябва лозарите да се приспособяват към новите условия, да се преосмислят сортовете, които се садят. Раннозреещите няма да бъдат подходящи:

"Защото ще стават много рано. Говорим за пино ноар, може би шардонето до някаква степен, особено в Южна България. Аз не знам как растението ще се приспособи на първо място, пък камо ли какви вина ще правим?, категоричен е Стефа Балтаджиев.

Науката ще има основна роля в оцеляването на сектора у нас, подчертава той, но посочва, че все още не се предприемат никакви действия и според него фатално се закъснява.

Освен всичко, изредено дотук – основателна причина за тревогите на лозарите, продължава да е проблем и ниската изкупна цена на гроздето. Според Младен Върбанов от Поморие тя трябва да е поне 1 лев и 80 стотинки или 2 лева.

"В момента по договорите, които имаме сключени с Винпром „Черноморско злато“, се движи от 95 стотинки до лев и 10 стотинки. Около 10% има увеличение, защото инфлацията изяжда доходите", казва Върбанов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

Фестивалното изложение "Порода - Любов" ще обедини природозащитниците на Варна

Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..

публикувано на 23.07.25 в 12:35
Модният експерт Румяна Димитрова в студиото на Радио Варна

Мока мус - цветът на 2025-а

Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...

публикувано на 23.07.25 в 10:15

Кукленият театър във Варна с летни представления за децата (ПРОГРАМА)

Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли.  В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Младо семейство дари апаратура на родилното отделение в МБАЛ "Св. Анна"

Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град.  Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..

публикувано на 22.07.25 в 17:10

Обсерваторията в Камен бряг отваря врати за посетители

От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно   безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..

публикувано на 22.07.25 в 14:10

Православната църква почита света Мария Магдалена

На 22 юли Православната църква почита паметта на света равноапостолна мироносица Мария Магдалeна, която изцелява бесове. В житието ѝ се разказва, че когато Исус Христос извършвал чудеса в Галилея, към него пристъпила жена на име Мария Магдалина (от гр. Магдала). Помолила го за помощ и Господ изгонил от тялото ѝ седем бесове, с което я излекувал. От..

публикувано на 22.07.25 в 09:36