На много места в страната времето е за гроздобер, дори някъде вече го приключват. Причината - промените в климата, все по-горещите лета, които „изтеглиха“ гроздобера доста по-рано в календара. По-малък добив, но по-качествено грозде, е друга тенденция, която се наблюдава.
А при Младен Върбанов в Поморие гроздоберът е започнал преди седмица със сорта „мискет отонел“, с 10-15 дни по-рано, констатира той.
"В общи линии гроздата са добре. Като количество общо взето до тон. Надяваме се да го приберем, преди да се развали времето. Така да се получат добри резултати във винарските изби", посочва Върбанов.
Летните жеги, топлата пролет, ветровете, ранното развитие на лозите, са все фактори, които обуславят и по-ранния гроздобер в страната. „Няма връщане назад, щом веднъж е отворена „кутията на Пандора“, казва Стефан Балтаджиев. И добавя, че бъдещето на сектора е тревожно. Не само у нас:
"Тези анормални условия водят до анормални параметри в гроздето. Захарите високи, киселините високи, нито е узряло, нито фенолна зрялост, нито ароматиката, вече почва да стафидира. Чакай малко, кога? И то всичко наведнъж. Като една лавина тръгва и събира всичко след себе си, всички неприятности и това е едно от най-големите предизвикателства за бранша ни," обяснява Балтаджиев.
Според него ще трябва лозарите да се приспособяват към новите условия, да се преосмислят сортовете, които се садят. Раннозреещите няма да бъдат подходящи:
"Защото ще стават много рано. Говорим за пино ноар, може би шардонето до някаква степен, особено в Южна България. Аз не знам как растението ще се приспособи на първо място, пък камо ли какви вина ще правим?, категоричен е Стефа Балтаджиев.
Науката ще има основна роля в оцеляването на сектора у нас, подчертава той, но посочва, че все още не се предприемат никакви действия и според него фатално се закъснява.
Освен всичко, изредено дотук – основателна причина за тревогите на лозарите, продължава да е проблем и ниската изкупна цена на гроздето. Според Младен Върбанов от Поморие тя трябва да е поне 1 лев и 80 стотинки или 2 лева.
"В момента по договорите, които имаме сключени с Винпром „Черноморско злато“, се движи от 95 стотинки до лев и 10 стотинки. Около 10% има увеличение, защото инфлацията изяжда доходите", казва Върбанов.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..