Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рисунки от Късната античност откриха при разкопките на ул. "Преслав" във Варна

Снимката е илюстративна
Снимка: архив

Рисунки от Късната античност, наподобяващи съвременните графити, откриха при разкопките на улица "Преслав" тази година. Една от следите е разкрита върху фрагмент от тухла, а другата - върху елинистична керамика, обобщи за Радио Варна д-р Христо Кузов от отдел "Археология" в Регионалния исторически музей във Варна. 

"Досега сме открили следи от обитаване от няколко епохи - от Елинистическата епоха, от Римската и от Късноантичната епоха. От елинистическата епоха сме разкрили структури, градени от каменни блокчета на калова спойка и доста монети и керамика", допълни специалистът. 

Откритите рисунки са фрагменти - те не са цял съд или цяла тухла, но имат научно значение и ще бъдат използвани като артефакти в различни изследвания и публикации, поясни д-р Христо Кузов. 

Сърна и кораб са част от изображенията върху фрагментите. Рисунките са характерни за цялата древност. "Още тогава хората са се изразявали чрез някакво народно творчество. Както сега има графити със спрейове по стените", допълни археологът.

Разкопките на улица "Преслав" приключват до дни, а комисия ще приеме проучванията и ще освободи терена за строителство. 

Екипът на д-р Христо Кузов, който работи и по разкопките в Девня, се надява работата там да започне през октомври или ноември месец. "Там се очертават пак спасителни разкопки - проект за газифициране на града, но още не е уточнено времето, когато ще се проведат. А тук във Варна февруари месец също имахме спасителни разкопки на ъгъла на ул. "Марица" и ул. "Дебър". Там намерихме структури само от късната Античност, доста монети, пак от същата епоха", посочи д-р Кузов. 

Подробностите чуйте от звуковия файл в началото на публикацията. 



По публикацията работи: стажант редактор Елена Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Артистите от Международния фолклорен фестивал с дефиле във Варна (СНИМКИ)

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал (МФФ) „Варненско лято“. Събитието е от 30 юли до 2 август. Фестивалът тази година е посветен на приятелството. Публиката ще може да види четири концерта в Летния театър, които са със свободен вход. Началото..

публикувано на 30.07.25 в 20:11

Експерт: Почивката в Гърция остава по-скъпа, но и по-предпочитана от българите

Почивката в Гърция все още остава по-скъпа пред тази по родното Черноморие. Много по-изгодни оферти могат да се намерят в нашите хотели. Това каза за Радио Варна шеф Марианна Александрова – асистент в Колежа по туризъм във Варна.  При сравнителен анализ на цените в двете туристически дестинации нощувка за двама в луксозен хотел по родното Черноморие..

публикувано на 30.07.25 в 12:30

Започва инициативата „Опознай Варна“ – посети петте забележителности от 100-те национални туристически обекта

От 1 август започва инициативата „Опознай Варна“ – посети петте забележителности от 100-те национални туристически обекта, организирана от Община Варна. Кампанията  има за цел да популяризира културно-историческите забележителности на територията на общината и се организира по повод 130 години от началото на организирания туризъм в България...

публикувано на 30.07.25 в 12:22

Как да спестим от „Гражданска отговорност“: Нашият поглед върху Boleron

Всяка година хиляди шофьори в България се изправят пред една и съща задача: подновяването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. За мнозина това е досаден процес, свързан с проучване на различни оферти и административни стъпки. Но дали трябва да е така? В търсене на по-интелигентен подход, решихме да разгледаме отблизо една от..

публикувано на 30.07.25 в 09:00

Започва Международният фолклорен фестивал "Варненско лято"

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал (МФФ) „Варненско лято“. Събитието е от 30 юли до 2 август. Фестивалът тази година е посветен на приятелството. Публиката ще може да види четири концерта в Летния театър, които са със свободен вход. Началото..

публикувано на 30.07.25 в 08:08

Безплатните концерти на сцена „Раковина“ продължават и през август

Разнообразна музикална програма и фолклорни танцови изпълнения от български и чуждестранни артисти очакват варненци и гостите на града и през целия месец август. В безплатните концерти на сцена „Раковина“ в Морската градина ще звучат класика, стари градски песни, изпълнения на участници от МФФ „Варненско лято“, певчески групи към различни социални..

публикувано на 29.07.25 в 19:57

Пожарникари от Варна помагат в борбата с огъня в Тополовградско

Трима пожарникари от Първа районна служба във Варна помагат в гасенето на пожарите в Тополовградско. Ивайло Янчев посреща 42-рия си рожден ден на терен. Половината от живота му досега е преминал в борба с пламъците. Избира благородната професия преди 21 години. Обстановката около село Срем остава сложна, сподели той. Работят по график. Нямат пълен поглед..

публикувано на 29.07.25 в 14:49