Националният младши отбор на България се подготвя във Варна за участие в предстояща международна олимпиада. Отборът включва петима ученици на възраст 14-15 години, които са се класирали от цялата страна – двама от Математическата гимназия във Варна и трима от училища от София. Техни преподаватели са старши учителят Ева Божурова от варненската Обсерватория, Захари Дончев, който е астроном и нещатен сътрудник към Обсерваторията и Никола Каравасилев от София.
Международната младежка олимпиада по астрономия ще се проведе от 3 до 11 октомври в Катманду, Непал, каза за Радио Варна Захари Дончев. Състезанието ще премине в два тура – теоретичен и наблюдателен. По думите на Захари Дончев нашите ученици са много добре подготвени по теоретичните задачи, но ще имат затруднения при наблюдателния тур, защото в него се изисква много добро познаване на звездното небе и бърза ориентация. Нашият отбор се обучава в Планетариума във Варна, но за съжаление небето над Варна не е добро за наблюдения, сподели Захари Дончев. Единственото място, което се ползваше преди години за наблюдение на небето е Обсерваторията в Аврен, но по време на пандемията тя е била превърната в медицински пункт и оттогава вече не се използва по предназначение. Само 10 дни имат за подготовка учениците. За тях е важно да бъдат спокойни по време на състезанието, защото трябва в рамките на една-две минути да разберат кои съзвездия са на небето, къде са основните посоки на света и мн.други задачи, които трябва да решат за ограничено време, каза още Захари Дончев.
Към момента участие в Международната младежка олимпиада по астрономия в Непал през октомври са заявили близо 30 държави. На последното състезание в Бразилия по астрофизика българският отбор се върна с пет медала, а техен ръководител беше Захари Дончев.
Студентските съвети към Икономически университет – Варна и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ организират Великденски концерт с благотворителна кауза, който ще се състои на 16 април 2025 г. от 18:00 ч. в аулата на Икономически университет – Варна. Събитието е в подкрепа на Стефка Веселинова Христова – докторант и преподавател,..
Днес отбелязваме втория ден от Страстната седмица – Велики вторник, ден за поучения и нравствени наставления, който ни води към важни духовни размисли. Според традицията , Иисус Христос ни дава пример за истинска благотворителност, като призовава да даваме не от излишъка си, а както бедната вдовица, която отделя от последните си материални средства...
В периода от 8 до 10 април 2025 г. представители на общините Поморие, Бяла, Балчик, Каварна и Шабла взеха участие в международно обучение в Истанбул, Турция , организирано в рамките на проект FoodWISE – финансиран от Европейския съюз чрез програма INTERREG NEXT Black Sea Basin. Фокусът на обучението беше поставен върху борбата с разхищението на..
Фестивал на занаятите в Балчик от 17 до 21 април 2025г.Той ще бъде на крайбрежната алея пред „Двореца“.Събитието е организирано от Държавен културен институт „Двореца“, „Добрички панаир“ АД и Фолклорен танцов клуб "Добруджанци". Откриването ще бъде на 17 април от 11:30 ч с разнообразна програма – музикални изпълнения на възпитаници на Национално училище..
Най-старият в Европа солодобивен и градски център „Провадия-Солницата“, отваря врати за посетители през предстоящите празнични дни, съобщава БТА. Любителите на праисторията могат да посетят археологическия обект през почивните дни около Великден, от 1 май до Гергьовден, както и на 9, 10 и 11 май. Обиколките ще започват на всеки кръгъл час, като..
С изкуствения интелект вече можем да правим почти всичко. В това число и създаването на песен. От няколко дни в социалните мрежи се появи парче на английски език, посветено на най-известната птица във Варна – пеликанът Стойчо. Той стана хит с обиколките си из Морска гара и по плажната ивица, както и с честото си посещение на различни заведения...
Чаят е втората най-консумирана напитка в света, след водата. А знаете ли, че едно съвсем случайно падане на листо във вряща вода преди около 5000 години в Китай бележи началото на историята на чая. За откривател се смята император Шен Нонг. Именно в китайската планина Ууи се отглежда редкия вид чай Da Hong Pao, който е най-скъпия в света и един грам..