Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният ни младежки отбор по астрономия се готви за олимпиадата в Непал

2
Астрономическа обсерватория Николай Коперник във Варна
Снимка: visit.varna.bg

Националният младши отбор на България се подготвя във Варна за участие в предстояща международна олимпиада. Отборът включва петима ученици на възраст 14-15 години, които са се класирали от цялата страна  – двама от Математическата гимназия във Варна и трима от училища от София.  Техни преподаватели са старши учителят Ева Божурова от варненската Обсерватория, Захари Дончев, който е астроном и нещатен сътрудник към Обсерваторията и Никола Каравасилев от София.

Международната младежка олимпиада по астрономия ще се проведе от 3 до 11 октомври в Катманду, Непал, каза за Радио Варна Захари Дончев. Състезанието ще премине в два тура – теоретичен и наблюдателен. По думите на Захари Дончев нашите ученици са много добре подготвени по теоретичните задачи, но ще имат затруднения при наблюдателния тур, защото в него се изисква много добро познаване на звездното небе и бърза ориентация. Нашият отбор се обучава в Планетариума във Варна, но за съжаление небето над Варна не е добро за наблюдения, сподели Захари Дончев. Единственото място, което се ползваше преди години за наблюдение на небето е Обсерваторията в Аврен, но по време на пандемията тя е била превърната в медицински пункт и оттогава вече не се използва по предназначение. Само 10 дни имат за подготовка учениците. За тях е важно да бъдат спокойни по време на състезанието, защото трябва в рамките на една-две минути да разберат кои съзвездия са на небето, къде са основните посоки на света и мн.други задачи, които трябва да решат за ограничено време, каза още Захари Дончев.



Към момента участие в Международната младежка олимпиада по астрономия в Непал през октомври са заявили близо 30 държави. На последното състезание в Бразилия по астрофизика българският отбор се върна с пет медала, а техен ръководител беше Захари Дончев.

Захари Дончев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34