Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повишение на цените едро на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци

Централен пазар Варна
Снимка: Румен Сарандев

Тенденцията за ръст на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната продължи и тази седмица, отчита Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) в седмичния си бюлетин, предаде БТА.

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се повиши с 0,68 на сто до 2,065 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво 2,051 пункта. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.

Оранжерийните краставици поскъпват с 8 на сто до 2,88 лева за килограм, докато доматите от открити площи поевтиняват с 2,4 на сто до 1,64 лева за килограм. Цената на зеления пипер е нагоре с 8,4 на сто и той се търгува по 1,78 лева за килограм, а тази на червения - с 4,1 на сто до 1,90 лева за килограм.

Картофите са по-скъпи с 4,2 на сто до 1,12 лева за килограм, а морковите – с 1,4 на сто си и се търгуват по 1,12 лева за килограм. Зрелият лук кромид поевтинява с 6,6 на сто до 1,06 лева за килограм, а зелето – с 0,5 на сто до 1,02 лева за килограм.

Цената на лимоните е по-висока с 4,1 на сто до 3,53 лева за килограм, както и тази на бананите – с 1 на сто до 2,73 лева за килограм. Прасковите и гроздето са по-евтини с 1,3 на сто съответно до 2,06 и 2,40 лева за килограм. Дините поскъпват с 0,8 на сто до 0,62 лева за килограм.

Цената на кравето сирене скача с 0,9 на сто до 11,27 лева за килограм, а тази на кашкавала тип "Витоша" – с 0,7 на сто до 16,91 лева за килограм.

Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) поевтинява с 0,8 на сто и то се купува по 1,25 лева за кофичка от 400 гр., докато прясното мляко (3 процента масленост) поскъпва с 1,3 на сто до 2,33 лева за литър.

Цената на пилешкото месо е нагоре с 1,2 на сто и става 6,32 лева за килограм, както и тази на яйцата (размер М) – с 0,8 на сто до 0,30 лева за брой на едро.

Оризът е по-евтин с 0,7 на сто до 3,31 лева за килограм, а лещата – по-скъпа с 0,5 на сто и е съответно 4,41 лева за килограм. Цената на зрелия фасул отстъпва с 0,8 на сто до 4,34 лева за килограм.

Захарта поевтинява с 4,9 на сто и се търгува по 2,01 лева за килограм. Олиото поскъпва с 0,5 на сто до 2,83 лева за литър, брашното тип 500 – с 5,1 на сто до 1,34 лева за килограм, а кравето масло (пакетче от 125 грама) – с 0,5 на сто до 2,77 лева за брой.

Източник: БНР


По публикацията работиха: Георги Николов, Мартин Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГДБОП предупреждава за фалшиви сайтове, дублиращи промоции на истински фирми

От полицията предупреждават за фалшиви профили и сайтове, дублиращи промоции на истински фирми, предаде БНР. Целта на измамниците, според ГДБОП, е да се убедят потребителите, че пазаруват в истински магазин и да въведат данните от банковите си карти.  През последните дни са установени няколко измамни страници, които копират официални профили на..

публикувано на 20.08.25 в 19:15
Слънчев бряг

Съмнения за сътресение за 16-годишен след нов инцидент с воден атракцион на Слънчев бряг

Нов инцидент с воден атракцион на централния плаж в Слънчев бряг. 16-годишен е в УМБАЛ-Бургас е транспортиран до здравното заведение със съмнения за комоцио, предаде БНР. Малко след 18 часа стана ясно, че младежът е изписан от болница в добро здравословно състояние.  От бургаската полиция уточняват, че около 15.30 ч. трима непълнолетни туристи,..

публикувано на 20.08.25 в 18:51

Леко ПТП предизвика огромно задръстване на пътя Варна - Златни пясъци

Голямо задръстване се образува на пътя Варна - Златни пясъци в посока курортните комплекси заради лека катастрофа около сп. "Студентска". Дълга колона от автомобили се извива по бул. "Княз Борис I" Платното вече е освободено от колите, участвали в птп-то, съобщи за Радио Варна главен инспектор Петко Камбуров, началник на сектор "Пътна полиция".

публикувано на 20.08.25 в 18:24

След сигнала за мъртви делфини край Кара дере: МОСВ търси снимки с номера на рибарски мрежи

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) излезе с официален отговор по сигнала за мъртви малки делфини, открити на плажа край Кара дере, община Бяла. Припомняме, сигналът беше подаден от  Стефан Маринов и изпратен до БНР и Радио Варна. От МОСВ съобщават, че след получаване на информацията е извършена проверка на място от община Бяла и..

публикувано на 20.08.25 в 17:25

Активна подготовка за новата учебна година тече в учебните заведения в община Балчик

В Средното училище „Христо Ботев“ в Балчик в момента се извършва текущ ремонт, финансиран от училището. Такива дейности текат и в основните училища в селата Соколово и Сенокос, съобщи заместник – кметът по устройство на територията Димитрин Димитров .  За училищата в двете села по инвестиционна програма на Министерство на образованието и науката са..

публикувано на 20.08.25 в 16:18
Владислав Горанов

Горанов за еврото: Хората да не бързат за спестяванията си, БНБ ще извършва обмен до безкрай

България е напълно подготвена за въвеждането на еврото от 1 януари. Хората могат да са спокойни и да не бързат да обменят спестяванията си, БНБ ще извършва обмен безсрочно. Това каза бившият финансов министър Владислав Горанов. През първите шест месеца търговските банки и Български пощи ще обменят лева в евро без такси, а в рамките на една година ще са..

публикувано на 20.08.25 в 15:45

Инвеститор за проект на жилищен комплекс в "Галата": Теренът е безопасен за строителство, няма екологичен риск

Инженерно-геоложки проучвания и геоложки доклад доказват, че районът над плаж "Романтика" на нос Галата е стабилен и е подходящ за реализиране на строителство.  Това коментира Валентин Вълев, собственик на дружеството-инвеститор "Експрез гаранцион", което има планове за изграждане на жилищен комплекс на мястото на бивше военно поделение. Инвеститор:..

публикувано на 20.08.25 в 15:03