Летният туристически сазон е към своя край. Той беше труден, но сравнително успешен. Това каза за Радио Варна бившият служебен министър на туризма, а сега секретар на президента по култура, образование и туризъм Илин Димитров. По думите му, летният сезон е малко по-добър от миналогодишния. Малко по-слаби са резултатите спрямо рекордния за страната ни летен сезон през 2019-а година. Според Илин Димитров има нужда от промяна в летния туристически продукт, за да бъде конкурентен на съседните ни пазари: „Гърците и турците предлагат по-автентична храна. Говори се за промяна на формага на ол инклузива, така че да тя да бъде ориентирана към потребител с поведение. Предстоят големите туристически борси и там е добре да си сверим часовниците. В годините след ковид някакси бяхме в режим на оцеляване и нямаме нови неща, които да предложим“.
Илин Димитров коментира, че все още остават нерешени много от проблемите, свързани с наемането на работници от трети страни. Капацитетът на консулските служби трябва да се увеличи. Сега тези служби обработват едва половината от подадените документи. Това обаче е само един от проблемите, свързани с наемането на сезонни работници в сферата на туризма. „Около 20 процента са кадрите от трети страни. Ако имаме издадени 30 хиляди разрешителни за работа, консулските ни служби могат да обработят 10-15 хиляди от тях. Въпросът с оставането на кадрите също е ключов и трябва промяна в закона, за да бъде дадена възможност за удължаване. Има и друг проблем с кадрите от чужбина и това е т.нар. „ранно тръгване“. Те не си изпълняват договора до края и отиват към други държави от ЕС. Тук е важно и отношението от страна на работодателя“.
Културният и спа-туризмът добиват все по-голяма популярност за сметка на черноморския. Това също налага промяна на концепцията на летния туризъм, която да отговори на търсенията на потребителите, коментира още бившият министър на туризма.
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..