Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филма "Сватба" по разказа на Николай Хайтов представиха на "Златна роза"

Филмът "Сватба", заснет по едноименния разказ на Николай Хайтов, беше представен в рамките на фестивала "Златна роза" във Варна. Идеята на екипа е Хайтовият свят да стане по-достъпен за всеки един от нас - по-достъпен и по-любопитен, обобщи за Радио Варна продуцентът и режисьор Магдалена Ралчева. Тя изрази надежда, че начинът, по който е разказана историята, ще провокира тепърва интереса към богатия и разнолик свят на големия български писател Николай Хайтов. 




Най-трудно за актьорите, израснали в свят на технологии, беше да се върнат назад във времето. Колко е опасно да се снима тази епоха и колко са придирчиви зрителите, и то с право, разсъждава Ралчева.

Три награди - за най-добър звук, операторско майсторство и режисура, е получил филмът "Сватба" от фестивал в Дубай. Пет са номинациите, които има лентата за международно фестивали, допълни тя. Винаги съм ценяла вкуса на зрителя, обобщи режисьорът на "Сватба" Магдалена Ралчева. С нея разговаря Даниела Стойнова:



Филмът "Сватба" беше представен на кинофестивала в Кан. Премиерата в България е на 8 ноември. 

Сценарист на "Сватба" е Юрий Дачев, а оператор - Емил Христов. Музиката е дело на Минко Ламбов. С участието на: Радослав Владимиров, Ралица Стоянова, Велислав Павлов, Васил Банов, Светлана Янчева, Михаил Мутафов и Гергана Данданова.

На прага между ХIX и XX век Родопа планина се превръща в място на необичайна любовна драма. Срещата между Хатѐ и Мето е съдбо-носна и прераства от младежко увлечение в непреодолима любов, която променя завинаги не само техния живот, но и на третия човек застанал между тях. Онова, което ги свързва е желанието, грехът и чувството за дълг в един суров свят.








БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Специалист: Хазартните залагания започват още при 12-годишните деца

Въпреки забраните в интернет, деца имат лесен достъп до хазартни залагания. 12-13-годишни деца използват личните карти на по-големите си братя, сестри или родители, за да правят залагания. За това алармира в предаването "Новият ден" на Радио Варна Сирма Георгиева от Асоциацията на специалистите по зависимости.  Хазартната зависимост се развива..

публикувано на 27.11.25 в 10:50

Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания

Община Варна за 18-а поредна година участва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН – 1 декември. Инициативите, организирани от дирекция "Превенции" и Регионалната здравна инспекция – Варна, са насочени към младите хора в града и имат за цел да повишат информираността относно ХИВ/СПИН и други инфекции, предавани по кръвен..

публикувано на 27.11.25 в 08:17

Топ уютни и стилни визии за есента и зимата

Студените месеци не са причина да жертваме стила си в името на комфорта. Съвременната мъжка мода предлага многобройни възможности за създаване на визии, които съчетават функционалност, топлина и естетика. Ключът към успешния зимен гардероб се крие в избора на качествени базови елементи и умелото им комбиниране. Независимо дали..

публикувано на 26.11.25 в 16:04

Обучават 20 ученици от Варна да разпознават рисково поведение сред връстниците си

20 ученици-доброволци към дирекция „Превенции“ в Община Варна, започнаха двудневно обучение на тема „Ролята на връстниците в разпознаването и превенцията на рисково поведение: Независими в мрежата“. То е в изпълнение на Програмата за дейността на Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ) – Варна  за 2025 г., Раздел III „Обучение и квалификация..

публикувано на 26.11.25 в 15:47

По пътя на ракията във Варненско

Понякога най-интересните истории се раждат далеч от големия шум — в малките села, където традициите още дишат, а хората говорят като от стари книги. Именно към такива места поемаме и ние, по следите на един занаят, който мирише на огън, плод и памет. Каня ви на едно пътешествие, в което дъждовна Варна ни изпраща по пътя на ракията през селата..

публикувано на 26.11.25 в 15:45

С проект за с. Аспарухово ученици от Хуманитарната гимназия завоюваха пореден научен успех

Училищният изследователски екип на Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" във Варна спечели първа награда на 12-ата научна сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките. Проектът "Истории с карта" впечатли журито в секция "Обществени науки и изкуство" и беше отличен сред 110 проекта,..

публикувано на 26.11.25 в 14:40
Дъждовна Варна

Експерт: Централните улици във Варна след лятото са пусти, усеща се пауза след сезона

Пусти изглеждат централните пространства в центъра на Варна след летния туристически сезон. Това мнение изрази за Радио Варна и предаването "Новият ден" гл. ас. д-р Красимира Янчева от Икономическия университет и член на Варненската туристическа камара. По думите ѝ на туристите са необходими повече възможности за преживявания през зимните месеци, а..

публикувано на 26.11.25 в 11:15