Но стига толкова поезия! Утре е нейният ден.
Сега, докато слагаме точка на деветия месец, се поддавам на изкушението да припомня странен щрих от него. Далеч не толкова романтичен като началото на тези бележки.
Преди да затворя сезона, връщам се към случката сега и се надявам да не си я припомням никога повече.
Плаж в Гърция.
От онези безупречно чисти и прелестни плажове, с кристално синьо море, ярко слънце и завладяваща приятна атмосфера. Шарено, весело, очароващо. Наоколо звучи гръцка, българска, италианска и румънска реч. Всички екстри, свързани с плажа: детски смях, радостни викове, вълните тактуват слънчеви мелодии. Скалите отсреща, кротичко прилегнали, наблюдават веселата плажна картинка. Като красиви вековни стражи; като доказателство, че именно тук боговете се наслаждавали на живота, на вечната си красота и младост и я подхранвали с амброзия.
В цялата прелест на очарователната картинка, двама мъже клякат на брега пред множеството забавляващи се дечица, вадят два ножа и торба, пълна с големи риби и... започват методично да ги чистят. Първо ги освобождават от люспите, като старателно изхвърлят всичко в морето и изплакват там ръцете си. В кристалното синъо море. После прибягват до оперативна дейност. Знаете как е. Забиват ножа, изтеглят го нагоре и изчистват от излишния товар. Водата наоколо почервенява. Децата, шокирани, спират да играят, възрастните ахват, не повярвали на очите си. Фантастичният ден на плажа е превърнат в една неприятна история, която всеки ще се опитва да забрави.
Колективните усилия на плажуващите водят до първия отговор: героите са румънци.
Не че е утеха, но съм доволна, че поне не делим една и съща родина.
Следваща стъпка: безрезултатни опити да бъде обяснено, че това тук не е правилното място за почистване на риба. С голямото предизвикателство логично се захващат домакините. През следващите петнайсет минути гърците учтиво обясняват правилата, а единият румънец енергично настоява, че постъпва напълно в реда на нещата. Част от сънародниците му се опитват да се скрият вдън земя, останалите са солидарни – подкрепят го. В спомените ми дискусията измества цялата прелест на ваканционния ден. Не съм участник, но пред очите ми децата от доволни се превръщат в изплашени, чистият пясък става бунише, синьото море вече не е идеално като на картичка, а младежът от северната ни съседка убедително повтаря, че рибата е дошла от морето и е повече от естествено част от нея да се завърне там.
Питате защо ви разказвам тази история?
Ами... Случи се. Пред очите ми. И промени деня поне на шейсетина души. Националностите в нея нямат значение. Друго е важното: всеки от нас иска да живее по-добре в по-красив и спокоен свят. А промяната е лесна работа, независимо дали става дума за тази плажна история, за някоя делнична ситуация, или за врящото гърне с политически казуси. Промяната е въпрос на осъзнаване и добра воля. Тя започва отвътре и едва след това може да въздейства върху нещата, които се случват навън.
Септември беше прекрасен, както всичко, с което природата ни дарява.
Останалото – добро или не толкова, го правим ние - хората.
Автор: Даниела Иванова
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..
Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..
В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..
На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..
Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..