Много българи не отидоха до урните в неделя. По лични причини. Свои такива има и Вълчо Жеков. Той е родом е от Ветрино, но има къща в село Габърница. Работи на три места, за да изхранва семейството си – в частна фирма като монтьор, държи малко крайпътно заведение и произвежда зеле, което продава пред заведението на пътя. Срещнах го в изборния ден на кръстовището между село Неофит Рилски и Ветрино. Работи там, когато не е във фирмата. С него беше и съпругата му.
Трудно се гледа зеле, разказа Вълчо Жеков. Изкарал е около 2 тона продукция – смесени видове, сред които има и кьосе, което е най-подходящо за кисело зеле. Може да се разпознае по петте лъча, които тръгват от кочана. Килограма продава за 1, 20 лв, но големите вериги подбиват цените на малките производители и така унищожават българското село, категоричен е Вълчо Жеков.
Радва се, че все още има българи, които предпочитат да си купят зеленчуци от български производител. Най-голямото количество, което е продал на един човек е около 50 кг.
Вълчо Жеков е на 53 години и с отглеждането на зеле си помага финансово.
За себе си не прави кисело зеле. Рядко слагат и на масата вкъщи. Зеле ядат по Коледа, когато се правят зелевите сърми, но и тогава киселото зеле купуват от магазина. Живее само със съпругата си, синът им е във Варна, и за двама души не си заслужава да правиш каца с кисело зеле, което няма да има кой да изяде и после ще трябва да хвърлим, смята Вълчо Жеков.
Решил е да не гласува за народни представители, защото не вижда смисъл. И споделя:
„Всичко е измислено преди това. Само ние да отидем за някакво участие, нещо да се случи, но нищо не се случва. Тези хора, които са там в момента, в парламента, трябва да се махнат. Аз съм вече на 53 години – нищо не чакам. Моят син – какво бъдеще ще има за него и за детето му, като заплатата му е 1200 лв.? С тях какво може да направи? Ако живее във Варна за квартира ще даде 650 лв., ток и вода – 150 лв. и какво остава за него? Как ще преживява, как ще гледа семейство?“
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..