Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския Медицински университет.
За да подобрим състоянието на нашият микробиом, първата стъпка е наблюдението – как реагира организма ни на приема на различните продукти, подчерта доц. Фоткова. Нашият организъм има свойството много бързо да ни покаже какво е полезно за нас и какво не е.
Няма унифицирана диета, подходът трябва да е индивидуален
При наличие на симптоматика като болки, възпаление, газове, диария и т.н., трябва да се потърси гастроентеролог, а понякога и с алерголог.
Лекар да ни изпише подходящия пробиотик за нас в момента
Нашият стомашно-чревен тракт е дом на над 400 бактерии, като само 4-5 от тях са полезни. Всички останали са условно патогенни. Това означава, е при спад на имунната система, те се активизират, отделят токсини или се умножават твърде много и могат да предизвикат съответната патология.
Така че - приемът на пробиотици е добре да е с точно тези полезни щамове от микроорганизмите, те да са в най-голямо количество. А не да се приемат безброй много микроорганизми, за да имаме балансирана стомашно-чревна флора.
В зависимост от това дали имаме някакво заболяване, тогава е необходимо да приемаме някакви хранителни добавки. Би било добре това да става под контрпл на лекар-специалист, предвид на това, че особено при възрастните хора се наблюдава полипрагмазия, тоест прилагане на много лекарства (за хипертония, сърдечно-съдови заболявания и т.н.).
Излишното внасяне на хранителни добавки може по-скоро да предизвика лоши странични ефекти, отколкото положителен. Затова трябва да се прецени от специалист необходимостта от употребата на хранителни добавки. Трябва да сме внимателни и с т.нар. суперхрани, подчерта доц.Фоткова.
Цялото интервюто може да чуете в аудиофайла.
Радина Боршош дебютира в главната роля на Ирина от "Тютюн" в едноименния спектакъл на Варненския драматичен театър. Младата актриса замени Диана Димитрова, която изпълняваше ролята от създаването на постановката през 2021 г. Като Борис Морев в представлението ѝ партнира Калин Врачански. "Тютюн" варненската публика може да гледа и на 6 декември...
Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство. Това мнение изрази политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него първият работен ден на 51-вото Народно събрание е бил достатъчно показателен, а липсата му на оптимизъм се дължи на заявките и говореното на лидерите на партиите. По думите му за избора на..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Около една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие – данните бяха представени по време на кръгла маса по повод Европейската седмица на фертилитета, която се провежда от 4 до 11 ноември. В една трета от случаите причините за неуспешно забременяване са у жената, в една трета от случаите – у мъжа, а в останалите случаи става..
Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса. Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“ в Националния дворец на културата в..