На 28 ноември радио Брайл ФМ ще отбележи десет години от своето първо предаване. В този важен момент Анелия Велинова, изпълнителен директор на радиото, разказва за амбициите, трудностите и успехите на единствената по рода си социална медия в Европа, която работи с отдаденост за нуждите на хора с увреждания и популяризира българската култура и изкуство.
"Може би това е лудост. Някои така биха го определили.", казва Велинова. Но за екипа на радио Брайл ФМ работата е по-скоро призвание, обединяващо хора с любов към радиото и желание да променят социалната среда в страната.
Радиото е сред малкото, които редовно отразяват културни събития и подкрепят българските творци, запълвайки дефицити в медийната среда. Всеки от членовете на малкия екип има свой артистичен принос, а всекидневието на радиото е изпълнено с предавания и материали, насочени към актуални събития, социална политика и култура. Сред големите предизвикателства пред радио Брайл ФМ е липсата на финансиране. Велинова споделя, че независимо от това, медията е успяла да изгради своята идентичност и връзка със слушателите, като залага на честност и независимост.
"Ние сме бутикова медия и ни слушат много интелигентни хора", казва тя. Радиото има широк обхват, достигащ слушатели не само в България, но и в Европа и Америка, и предава чрез платформи като Facebook и YouTube, където вече са публикувани близо хиляда видеа. Една уникална подробност е, че видеата се обработват от човек, който е напълно незрящ.
Събитието на 28 ноември ще включва импровизиран концерт с участието на множество музиканти и приятели на радиото, като акцентът ще бъде върху приятелствата, изградени през годините. Радио Брайл ФМ продължава да подготвя ново поколение от млади журналисти, които да следват мисията на радиото и да продължат идеята му за честна и достъпна медия, отворена за всички.
"Дай Боже, да имат смелостта и по-добри времена да подхванат тази идея" казва Анелия Велинова, вярвайки, че духът и професионализмът на радиото ще пребъдат.
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..