В село Горичане се проведе обществено обсъждане на Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на ветроенергиен парк със 7 ветрогенератора. Проектът предвижда съоръжения с височина на кулата до 125 метра, диаметър на ротора до 163 метра и мощност до 8 мегавата. Те ще бъдат разположени в землищата на шабленските села Горичане и Пролез. Според представителя на инвеститора Станислав Гочев, интересът към обсъждането е бил слаб, а местните жители не са проявили желание да се запознаят с документацията.
Проектът датира от преди 15-16 години, припомни кметът на Шабла Мариян Жечев и отбеляза, че първоначалният брой на планираните ветрогенератори е бил намален от над 20 на 7. Това става възможно благодарение на напредъка в технологиите, което позволява запазване на общия капацитет на парка. Желев подчерта, че има разнообразни обществени мнения относно проекта – както в подкрепа за чиста енергия, така и желание зоната да остане свободна от подобни съоръжения. Община Шабла следва политика за балансирано развитие на ветроенергия от 2006-2007 г., като се акцентира върху запазването на защитени зони като „Натура 2000“ и буферите около Шабленското и Дуранкулашкото езеро.
Представителят на инвеститора, Станислав Гочев обясни, че ползите от такъв ветроенергиен парк в тази част на Добруджа са много и успокои обществеността, че турбините на перките имат минимално въздействие върху околната среда. Той припомни още, че проектът е на стойност над 100 млн. евро, като 30 млн. евро ще бъдат инвестирани директно в местната икономика. Това включва ремонт на инфраструктура, подобрение на пътната мрежа и интернет връзките, както и създаване на минимум 100 временни работни места по време на строителството. Дългосрочно, около 30 местни семейства ще получават стабилни доходи за период от 30-35 години.
Ветрогенераторите са сертифицирани по европейски стандарти за минимално въздействие върху околната среда, като шумът и вибрациите ще бъдат сведени до минимум, каза още Гочев. Те ще бъдат разположени на безопасно разстояние – над 1 км от жилищни сгради.
Кметът Мариян Жечев каза, че проведеното обществено обсъждане е преминало нормално и отбеляза, че решението относно ОВОС сега е в ръцете на отговорните екологични власти. Инвеститорът пък от своя страна увери, че проектът ще донесе значителни социално-икономически ползи за региона, като подчерта липсата на интерес от страна на местното население към представените материали.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) намали значително средното увеличение на електрическата енергия от 1 юли и го сведе до 2.58% при първоначално предвидено 4.62%, съобщава БГНЕС. От 1 юли цената на клиентите на “Електрохолд” нараства с 1.82%, на ЕВН - с 3.60%, а за клиентите на “Енерго про” - 2.52%. За клиентите на ЕСП “Златни..
Комисията по „Обществен ред и сигурност“ към Общински съвет-Варна даде съгласие да бъде изградена светофарна уредба на кръстовището на ул. "Девня" и улица, представляваща вход/изход към северна обслужваща зона на пристанище Варна. Целта на светофара е да бъде осигурен безопасен маршрут за преминаване през ул. "Девня" в посока гребната база..
Последната комисия за тротоарно право във Варна е заседавала през 2022 г. Заседание за контрола на тротоарното право, използвано от заведенията във Варна, е насрочено за 14 часа в четвъртък, 3 юли, съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" кметът на район "Одесос" Янислава Шопова. В момента всички заведения плащат обезщетения, след като..
Във Варна ще бъдат поставени контейнери за зелени отпадъци, които ще бъдат със заключващ механизъм. В процедура сме това да стане факт, но решението за справяне със зелените отпадъци във Варна е наистина много трудно, подчерта заместник-кметът Илия Коев. В бюджета са предвидени средства за четири камиончета, с които хора, които нямат възможност..
Днес Институтът по океанология „Фритьоф Нансен“ във Варна навършва 52 години. Той е създаден на 1 юли 1973 г., с решение на Бюрото на Министерския съвет. Тогава се е наричал Институт по морски изследвания и океанология. Създаването му е във връзка с интензивното развитие на водния транспорт, морската промишленост и курортното дело в..
От днес влизат в сила новите по-високи размери на пенсиите, отпуснати до края на миналата година. Те са осъвременени с 8,6 процента по така нареченото Швейцарско правило, разписано в Кодекса за социалното осигуряване. Изплащането им започва на 7 юли. Под прага на бедност от 638 лева остава минималната пенсия за стаж и възраст, която вече е 630 лева и..
От днес влизат в сила новите цени на тока за бита, природния газ, парното и топлата вода, съобщава БНР. Комисията за енергийно и водно регулиране предвижда поскъпване средно за страната с по около 4 процента и половина за електро- и топлоенергията, но окончателното решение за цените ще бъде взето днес. При парното и топлата вода промяната в..