Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мая Донева и нейната евопейска битка срещу дискриминацията

Въпреки напредъка, дискриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на съвремието ни. И ако за насилието над жени все пак се говори, то дискриминацията отдавна се е превърнала в част от живота ни като общество и дори, за жалост, сме свикнали с нея.

Какво би могла да направи Европа по темата – и много, и малко. 

Мая Донева е добре позната във Варна, но не само.



Тя е международен експерт и лектор в областта на социалната политика, която работи в подкрепата на екипи от Украйна, Газа и различни държави от Европейския съюз. Между 2017 и 2021 година Донева беше изпълнителен директор на една от най-големите организации за социални услуги на Балканите - „Карин дом“. 

В периода 2021-2023 година Мая Донева бе генерален секретар на EASPD - Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания, която представлява над 20 000 неправителствени организации, работещи за качествени услуги. Вече не е там, защото след като установява, че е обект на дискриминация на база пол и произход, повежда борба за равно третиране и заплащане.

Преди няколко години заминах за Белгия, след като спечелих конкурс за ръководна позиция в една организация, която е партньор на Европейската комисия. Много голяма организация с добър публичен имидж, хубави ресурси за управление и всъщност в рамките на по-малко от две години работих там. Това, което беше интересното всъщност, е, че на четвъртия месец от моята работа там съвсем случайно ми попадна справка, свързана със заплатите, обща справка за няколко години назад и там всъщност осъзнах, гледайки всички екселски таблици, че моята заплата на годишна база е почти с 30% по-различна от тази, която е получавал мъж на позицията преди мен", разказва Мая Донева за Радио Варна.

Опитах се да разбера защо това е така, поисках някакъв отговор. Има ли нещо, което не знам, или нещо, което трябва да науча и което не мога, което е довело до по-ниската заплата, но всъщност нямаше такова нещо. Пък паралелно месеците си вървяха, аз продължавах да бъда на ниската си заплата, въпреки че през това време организацията растеше, екипът се увеличи, бюджетът ни се увеличи, разказва Мая.

За времето, в което е изпълнителен директор на EASPD, Мая успява да се споразумее за най-голямото финансово партньорство, което организацията някога е имала в последните 30 години. 

Обективно можем да обобщим, че си върших работата добре, допълва тя

За мен вече беше наистина безкрайно лицемерно и унизително, че за всяка една среща, на която аз исках да говоря за заплатата ми, все не оставаше време.

Все това беше последната точка в дневния ред, която нямаше как да обсъдим и днес. Това доведе до така доста влошена комуникация между мен и моите работодатели и всъщност в един момент доведе до моето уволнение, без предупреждение, без формална причина.

Премествайки се за тази позиция в Брюксел, Мая Донева напуска работата си във Варна. Съпругът ѝ, както и трите им деца също се преместват с нея. 

Това не е просто някаква работа, която сменяш. За нас това беше житейско решение. 

Така някъде по пътя на цялото това нещо почнах да се консултирам с адвокат, който също така ме увери, че това, което ми се случва, не е само неетично, защото организацията, в която работех, се занимава със социално равенство, права на хора, хора с увреждания, и че всъщност освен че е безкрайно неетично и не отговаря на публичния имидж на организацията, всъщност е безкрайно незаконно.

Подадохме иск в съда в Брюксел, който е за неправомерно уволнение, за дискриминация на база пола и произход и за всякакви репутационни и морални щети, които са всъщност дошли към мен заради това събитие.“

До момента в платформата, създадена в тази връзка, има повече от 150 истории на жени, обект на дискриминация.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна ще отбележи 2 юни – Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България с общоградско поклонение

Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България – 2 юни, ще бъде отбелязан във Варна с общоградско поклонение. Събитието ще се проведе от 10:00 ч. пред паметника на Христо Ботев на Алеята на Възраждането в Морската градина. Ще бъде отслужена заупокойна молитва за загиналите български герои. С военен ритуал ще бъдат положени..

публикувано на 30.05.25 в 15:13

Отказал цигарите от раз: Необходима е силна воля и да издържиш първата седмица

Необходима е воля, за да откажеш цигарите от раз. Важно е да разчиташ на здрава психика да устоиш без да пушиш първата седмица. Това посъветва заклетите пушачи, които искат да се откажат от вредния си навик, 27-годишният Персиян Николов. Пристрастява се още в девети клас, като от тогава пуши по една кутия на ден, разказва Персиян. Първоначално пробва да..

обновено на 30.05.25 в 14:56

13-о издание на турнир по хвърляния "Дионисополис" в Балчик

За 13-а по­ред­на го­ди­на сър­це­то на ле­ка­та ат­ле­ти­ка ще туп­ти в Балчик. “Дио­ни­со­по­лис” 2025 ще бъ­де тур­нир, ка­къв­то не е има­ло до­се­га. Очак­вай­те из­не­на­ди, но­ви фор­ма­ти и не­заб­ра­ви­ми мо­мен­ти, за­що­то та­зи го­ди­на вди­га­ме ни­во­то! За­па­зе­те да­та­та 31 май. Бъ­де­те част от ис­то­рия­та, призовават организаторите от..

публикувано на 30.05.25 в 14:55

Факелно шествие на 2 юни вечерта в Балчик

Тър­жес­тве­но фа­кел­но шес­твие, пос­ве­те­но на 2 юни - Де­ня на Хрис­то Бо­тев и за­ги­на­ли­те за сво­бо­да­та на Бъл­га­рия, както и пат­ро­нен праз­ник на СУ "Хрис­то Бо­тев" - Бал­чик, ще се про­ве­де на 2 юни. То ще се спус­не до цен­трал­ния пло­щад в 20.20 ча­са. Там праз­ни­кът ще про­дъл­жи до 22.30 ча­са. Денят на Ботев и на загиналите за..

публикувано на 30.05.25 в 11:22

Уличен базар в подкрепа на "Карин дом" за 1 юни във Варна

Уличният базар "От деца за деца" ще има своето трето издание в Деня на детето 1 юни. Той ще се проведе от 13 до 17 часа  на цветното пространство пред Градска художествена галерия.  Ще се продават вече използвани детски игри, играчки, книжки, дрешки и други аксесоари.  Събраните средства ще бъдат използвани за детския фонд на "Карин дом", с който..

публикувано на 29.05.25 в 19:45

Арсен с магическо шоу във Варна на 1 юни

Вълшебен 1 юни подготвя илюзионистът Веселин Долмов - Арсен за детския празник във Варна. Спектакълът няма да е просто поредното детско шоу, по време на събитието деца ще се включват във фокусите на Арсен като негови асистенти, а той от своя страна ще им подарява подаръци. "Вълшебен 1 юни с Арсен" започва от 11 часа на 1 юни във Фестивалния и..

публикувано на 29.05.25 в 13:45

Хлябът като символ на плодородие и като знак за равенство между хората

Православната църквата отбелязва Възнесение Господне. Празникът е известен още като Спасовден или Денят на Спасителя. Спасовден заема особено място и в българската народна традиция.   Смята се, че на този ден се прибират душите на всички покойници , които от Велики четвъртък са били „на свобода“. В народните вярвания се казва също, че на..

публикувано на 29.05.25 в 11:00