Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлозар Тенев: Яхтклуб "Кап. Георги Георгиев" от създаването си е отлична школа за мореклък

Светлозар Тенев е едно от най-големите ветроходни имена на Варна и България. Той е участвал два пъти в престижната ветроходна надпревара „Тустар“, носител е на глобуса „Кор Кароли“. Има доста самотни плавания. Интересна и загадъчна личност е Светлозар Тенев. Той е дългогодишен член на яхтклуб „Капитан Георги Георгиев Порт Варна“, който отбеляза своя 50-годишен юбилей. Точно по този повод на Никулден се срещаме с морския вълк Светльо Тенев-Ламби.

Трудно може да бъде представен Светльо Тенев - ветроходец, моряк, спасител на море, съдия, самотен мореплавател... Човек, който може да разкаже много за историята на яхтклуба и за ветроходството у нас и по света. "Станах член на Окръжния морски клуб (ОМК) през 1968 г. с тренер Павел Шулга, Бог да го прости, много добър човек! И до излизането ми от казармата бях част от този клуб. След 1977 г. бях назначен на "Перун" и вече имах право да се прехвърля в яхтклуб "Капитан Георги Георгиев". Благодарен съм на Параходство "Български морски флот", които винаги много са ми помагали и винаги са били зад гърба ми както за самотните плавания, така и в трансатлантическите регати. Яхтклубът беше, как да го кажа, като наследствен, защото много от родителите си оставяха децата под ръководството на Пенко Жеков да тренират ветроходство, а те после пък ставаха моряци в Параходство БМФ и това беше една отлична школа по ветроходство и въобще за мореклък - с дисциплината му, със суровостта на морето. От там израснаха и тръгнаха много, бих казал, ръководни хора в България", спомня си Светлозар Тенев.

Трите яхтклуба, създадени през 1974-75 г., са "Порт Бургас", "Порт Варна" и "Порт Русе" въз основата на решения на тогавашното Стопанско обединение "Воден транспорт", припомни Тенев. . 

"Допреди плаването на капитан Георги Георгиев ние сме нямали самотни плавания с яхта, която отговаряше на изискванията за стабилна и добра яхта за пресичане на океана. Бати Жоро (бел. ред. капитан Г. Георгиев) обаче си направи геройски плаването и го завърши успешно", допълни Светлозар Тенев. 

Светлозар Тенев и Васил Попов са двучленният екипаж на яхтата "Булкон стар", която на 30 юни 1896 г. пресича финалната линия на трансатлантическото състезания за двучленни екипажи "Тустар" като победител в своя пети клас. "Тогава ние поставихме рекорд, който не беше подобряван от никоя друга лодка... Тази лодка има памет! Знаеш ли - като минавам покрай нея, не ми се струва толкова голяма", коментира Тенев. В момента лодката "Булкон стар", с която Тенев и Попов прекосяват Атлантика, е превърната в музеен експонат и се намира в района на Морска гара във Варна. "И днес, като мина от там, спомените връхлитат през мен", коментира Тенев. 

Светлозар Тенев споделя, че през годините се е настудувал много и в момента предпочита да си е вкъщи, на топло. Стига съм плавал, достатъчно работа имам, подчерта той, след което добави, че поне веднъж или два пъти седмично отива да види лодката си - "защото и тя е като една малка къщичка, която има своите грижи". 

Със Светлозар Тенев-Ламби разговаря Румен Генов. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 11.05.25 в 08:10