Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да се случи, природозащитната организация WWF не пести време, средства и усилия. Но има нужда и от твоята помощ. „Абонирай се за природата“ и помогни за опазването на нейното богатство, което е изложено на риск.
Спасяване на мечета в беда, опазване на риса в българските гори и учвеличаване популацията на есетрите в Дунав – част от работния ритъм на WWF-България
С кампанията си „Абонирай се за природата“ те разказват за работата си и ка всеки от нас, ако пожелае, може да подкрепи мисията им с дарение. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели. Особено когато става дума за дива природа и околна среда“. Това е посланието на Елена Ганчева, ръководител на кампанията „Абонирай се за природата“. „В България има дарителска култура. Хората си помагат, особено при кризисни ситуации. Но за съжаление, не всички осъзнават колко е важно да станеш редовен дарител на организацията, чиито каузи подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да планира дейностите си. Това неизменно води до по-голямо въздействие в дългосрочен план. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели и да сбъдва мечти. Особено когато става дума за дива природа и околна среда“, обяснява Елена Ганчева.
Едни от най-ценните местообитания са крайречните гори
Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.
„Гората не е просто съвкупност от дървета. Тя е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани помежду си и си взаимодействат на различни нива. В този смисъл наличието на разнообразие от видове е изключително важно за устойчивостта на горите. Особено в условията на бързо променящ се климат. Биоразнообразието е ключов индикатор, че гората се развива балансирано и е в състояние да предоставя ефективно своите екосистемни услуги, които всички ние ползваме“, разказва Костадин Вълчев, старши експерт „Гори“ във WWF.
Природозащитната организация WWF алармира за изчезването на хилядолетните риби-динозаври: есетрите. Техният дом е Дунав. Именно в долното течение на реката – на границата между България и Румъния – плуват последните размножаващи се в естествена среда популации в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим.
От шестте вида есетри, които са се срещали някога в Дунав, вече са останали само четири. За да подсили популациите, WWF планира да пусне в Дунав 1,6 милиона есетри.
Те ще бъдат отгледани в плаващи развъдници в горното течение на реката. Инициативата обединява усилията на учени, институции и природозащитници от седем дунавски държави, сред които и България. Първият развъдник вече е готов и се намира в австрийската част на Дунав. Такива контейнери ще бъдат инсталирани също и на река Кьорьош в Унгария, както и на река Мура в Словения. В тях ще бъдат развъдени генетично разнообразни индивиди с доказан дунавски произход. Те ще бъдат отгледани до няколко месеца, след което ще бъдат пуснати на различни места по реката. За целта ще бъдат използвани най-съвременни методи, така че малките есетрички да имат най-висок шанс за оцеляване.
Усилията на WWF не свършват дотук. Организацията ще продължи да работи за опазването на пуснатите в реката риби, както и за опазването на останалата есетрова популация в Долен Дунав и Черно море, чрез тясно сътрудничество с отговорните институции и местните рибарски общности. Във всички страни ще бъде въведена стандартизирана програма за мониторинг, при която ще се използват ДНК данни, както и маркиране с цел проследяване на развитието на популацията.
Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWFс месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg.
Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..
Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета. Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..
Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..
Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул. Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..
Проливен дъжд се изля в центъра на Варна около 14.30 часа днес. Малко след началото на валежа едрите капки преминаха в градушка с размер на зърна леща и се разви гръмотевична дейност, видя репортер на Радио Варна. Внезапният дъжд принуди десетки варненци, излезли на разходка по ларгото и в Морската градина да потърсят подслон под най-близката..
“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“. Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според нея Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..