Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представиха античния храм на Кибела с виртуална реалност

На 18 декември от 10.30 часа в Исторически музей - Балчик бе показан реализираният с финансовата подкрепа на Министерството на културата проект "Иновативен начин за представяне на храма на Понтийската майка на боговете – Кибела, Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образвателните програми на Исторически музей – Балчик".

Става въпрос за иновативното представяне на Храма на Кибела от Дионисополис, което да връща посетителите към времената, когато е функционирало светилището, определяно от археолозите като "откритието на века".

„Проектът „Иновативен начин за представяне на храма на Понтийската майка на боговете – Кибела от Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образователните програми на Исторически музей – Балчик“ възникна като следствие от работата ни с деца и желанието да представим богатството на град Балчик на малките посетители, които предпочитат визуализацията пред разказите. Той е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Развитието на технологиите в последните години постави все по-големи изисквания към съвременните музеи. Усилията на екипа на Исторически музей – Балчик по този проект са насочени към създаване, адаптиране и разпространение на дигитално културно съдържание и дигитални образователни ресурси в подкрепа на различни възможности, които музеят предлага за работа с публики. Използвайки възможностите на новите технологии и всички иновационни методи с технически средства, Исторически музей – Балчик, чрез VR очилата, представя атрактивно храма на Кибела и създава в посетителя едно пълноценно и интересно изживяване. Слагайки очилата, гостите на музея се пренасят пред храма в онези мистични времена на божества. Научават за античната история на Дионисополис и храма, като стават свидетели на ритуали свързани с култа към богинята Кибела“ – разказа директорът на ИМ - Балчик Радостина Енчева.

За съжаление, вече 17-а година най-добре запазеният елинистически храм на богинята Кибела на Балканския полуостров остава в дупката, където беше открит случайно при изкоп за строеж през 2007. Намерените надписи и мраморни пластики са изключително важни културни ценности, отразяващи обществения, религиозен и политически живот в Дионисополис в периода III в. пр. Хр. - IV в. сл. Хр.

Кметът Николай Ангелов съобщи, че целта на Община Балчик да премести храма на мястото на Морска гара е стопирана, защото тя е взета от Морска администрация и предадена за ползване на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури с решение на областния управител. По думите на кмета сградата е опасна, собственикът е държавата, която  не е разгледала желанието на Общината да я придобие. Така все още остава нерешено къде и дали да се измести античното светилище.

Храмът на Кибела е открит през 2007 г. и е част от културното наследство на страната ни. България е единствената страна в света, притежаваща най-голямата група движими културни ценности, свързани с култа към Майката на боговете, откривани досега на едно място. Това са над 200 монети, 35 мраморни епиграфски паметници, над 20 мраморни скулптурни изображения на Кибела, Афродита, Посейдон, Дионис и Пан. Всички тези ценности се съхраняват в Исторически музей – Балчик и се радват на голям интерес от български и чуждестранни посетители.

Храмът на Кибела все още не е социализиран и адаптиран като туристически обект поради факта, че се намира в частен имот. Откритият храм е с правоъгълен план, запазен  с размери на стените 8,70 метра на 11,47 метра, като включва стъпала, преддверие и същинска ритуална част.

За следващата година екипът на музея си поставя за цел да разработи и реализира проекти, чрез които да обнови експозиционните си зали чрез новите технологии, които са предизвикателство за нашето време. Образователните ни програми се радват на огромен интерес, затова си поставяме като задача те да бъдат още по-интересни и успешни – увериха от екипа на ИМ - Балчик.

Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца боядисваха яйца в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна

На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца.  Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..

публикувано на 19.04.25 в 13:45

Забраните на Велика събота

На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..

публикувано на 19.04.25 в 09:14
Валентин Георгиев и Давид Валентинов

Баща и син - за доброто и вярата

Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село  Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората.  От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..

публикувано на 18.04.25 в 14:30

Българското неделно училище „Свети Седмочисленици“ в Реус, Испания, се готви за Великден

"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила."  Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..

публикувано на 18.04.25 в 11:14

Спасиха от ампутиране крака на жена с диабет в „Пирогов”

В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..

публикувано на 18.04.25 в 11:06

"Жестокият път" - филм представя неудобната истина от първото българско качване на Еверест 1984

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..

публикувано на 18.04.25 в 10:40

Разпети петък - най-тъжният ден за християните

За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба.  Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..

публикувано на 18.04.25 в 06:30