"Повелителите на солта" - изложбата, която представя находките и откритията от Провадия-Солницата, първият градски център в Европа, първият солодобивен център и т.нар. фабрика на хората, населявали района на Варна и притежавали "най-старото обработено злато в света" ще бъде показана в Археологическия музей в Скопие. Експозицията ще бъде открита днес - 19 декември.
За това съобщават от Националния археологически институт с музей към БАН.
Изложбата е посветена на 20 години археологически проучвания на комплекса и е организирана и подготвена под научното ръководство на акад. проф. Васил Николов.
Eкспозицията включва 26 постера, които представят технологията, използвана в праисторията за добив на сол – стратегическата суровина, която превръща Солницата в първия „монетен двор” и най-древния градски център на Европа 6700 години преди нашето време. Изложбата „Провадия-Солницата – най-древният солодобивен и градски център в Европа (5600–4350 г. пр. Хр.)“ дава представа за праисторическото селище, защитавано от първите каменни крепости в Европа – изключително постижение на военната теория и строителното изкуство, както и впечатляващи свидетелства за търговските връзки и социалната йерархия в региона на долното течение на Провадийска река и Варненските езера от 5600 до 4350 г. пр. Хр.
Автори на постерите са Васил Николов, Галина Самичкова, Петър Лещаков, Маргарита Люнчева, Тодор Дяков, Виолета Стоицова, Севдалина Жечева, Стоян Трифонов, Николай Христов и Денис Кая. Реставрацията на артефактите е извършена от Мария Славкова и Петя Пенкова, а проф. Валентин Тодоров е консултант по консервация на обекта. Картите са изготвени от Justin Rietz, а графичните реконструкции от Антон Атанасов.
Изложбата е организирана с финансовата подкрепа на Министрство на културата.
Постерната изложба ще бъде в Скопие до 30 март догодина.
Снимки от изложбата, експонирана есента в Археологическия музей в София: Доротея Николова
Искахме да разкажем история за това че, че доброто винаги може да победи. Това каза режисьорът на игралния филм „Рожден ден“ Ивайло Пенчев на пресконференция след прожекцията на лентата на Международния фестивал „Любовта е лудост“ във Варна. Това е второто българско заглавие в конкурсната програма, след "Диви ягоди", което публиката видя ден..
"Кино за пътешественици" е поредната лятна инициатива на Община Балчик в календара от културни събития. Събитието е първо по рода си и ще събере филми на творци от Германия, Италия, Аржентина, Австралия, Непал, Франция, Чехия, Етиопия и България. Домакин на филмовия фестивал е бъде Туристическия и информационен център "Мелницата". "Кино за..
Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе във Варна от 24 до 28 септември 2025. Международния форум, в който са селектирани общо седем заглавия, ще открие премиерната постановка на Варненския драматичен театър „АЛМА МАЛЕР“ (24.09, Основна сцена), която се подготвя в колаборация с творци от РС Македония...
Изложение на детски фентъзи книги за деца и юноши може бъде разгледано в детската читалня в Читалищна библиотека „Иван Радов” в Нови пазар. Книгите са от фонда на детския отдел на библиотеката, а заглавията не са част от списъците със задължителна литература. „В последната седмица на юли наредихме част от комиксите ни в детската читалня, две седмици..
Мюзикълът „Зоро“ на Държавна опера-Русе ще бъде поставен на сцената на Летния театър във Варна тази вечер от 21 часа. Историята на вечния борец за справедливост ще бъде пресъздадена с много страст, музика и танц. В ролята на харизматичния Зоро ще видим Владимир Зомбори, а неговата любима Луиза Пулидо ще бъде изиграна от ангелогласната Симона..
Пол Маккартни обяви издаването на нова колекция от песни на The Beatles. Артистът съобщи това на страницата си в социалната мрежа Instagram. Според него, изданието ще се казва Anthology 4, като в мрежата вече се появи евентуален списък с песни. „Историята на Бийтълс по техни думи. Anthology 2025 - музика, книга и сериал на платформата Disney+..
"Фауст“ от Шарл Гуно, премиерна постановка на Варненската опера, дело на режисьорката Вера Немирова, закрива 16-ото издание на фестивала Опера в Летния театър на 27 август. Творбата на Гуно е от най-популярните опери, създадени през втората половина на XIX век. Либретистите Жул Барбие и Мишел Каре адаптират поемата на Гьоте, която вдъхновява редица..