Навръх Коледа ви срещаме и с д-р Мирела Кирякова, директор на РЦТХ-Варна, за да акцентираме върху значението на кръводаряването и успеха на мобилния пункт през изминалата година. Коледа е време за любов и надежда. Да си пожелаем повече хора да даряват кръв, за да помогнат на нуждаещите се пациенти. Мобилният пункт за кръводаряване е доказал своята ефективност като е привлякъл много млади хора и е създал впечатление дори у опитни дарители. През тази година заедно с екипа на РЦТХ - Варна и Радио Варна бяхме част от инициативата "Радио Варна на 90г.", в която дарихме кръв безвъзмездно в мобилния пункт, който е дарен от Сдружение "Аз вярвам и помагам".
Честита Коледа, д-р Кирякова! Навръх Коледа си пожелаваме най-вече здраве и се надяваме, че хората, които имат нужда, възможно най-скоро ще получат необходимата им кръв. Какво бихте добавили в този дух?
Честита Коледа на всички! Наистина, Коледа е един от най-светлите и топли празници, които ни зареждат с любов, топлина и надежда. Надявам се тази магия да ни съпътства през цялата година, не само по време на празниците. За нас в Кръвния център е истинска мисия да осигуряваме достатъчно кръв и кръвни съставки за нашите близки и приятели в лечебните заведения. Това са не просто пациенти – това са нечии роднини, за които някой милее и се надява да се приберат у дома, особено на празници като този. Наша задача е да направим всичко възможно, за да помогнем това да се случи.
Тази година мобилният пункт за кръводаряване имаше важна роля. Как оценявате успеха му?
Мобилният пункт за кръводаряване беше истинска мисия за нас през тази година. Това беше възможност за целия ни екип – лекари, сестри, лаборанти – да работят извън стандартните условия на Кръвния център. Видяхме много млади хора, ученици, студенти, работещи, които се включиха с желание. Един от най-запомнящите се моменти за мен беше изказването на един 90-годишен мъж, който сподели, че не може да повярва, че такава инициатива може да съществува в неполеви условия, а в мобилен пункт. Той беше впечатлен от условията и начина, по който се организира кръводаряването в мобилния пункт.
Какво беше най-впечатляващото в работата на мобилния пункт?
Най-впечатляващо беше, че мобилният пункт успя да привлече дори хора, които вече са дарявали кръв в Кръвния център. Те искаха да изпитат усещането да даряват в различна обстановка – легнали в пункта, заобиколени от избрани стихове и послания, подготвени от екипа на Сдружение „Аз Вярвам и Помагам“. Те свършиха невероятна работа – тяхната всеотдайност и отдаденост към каузата бяха вдъхновяващи.
Как бихте искали да завършите посланието си в духа на Коледа и на финалните дни в настоящата година?
Искам да кажа една от любимите ми думи – „Благодаря“. Благодаря на всеки, който е част от това доброволчество и безвъзмездно кръводаряване. Заедно успяваме да предадем доброто нататък. Надявам се все повече млади хора да се вдъхновят и да се присъединят към нашата кауза. Успехът на нашата мисия се вижда в усмивките и искрите в очите на хората – както на тези, които даряват, така и на нашия екип. Заедно можем да правим чудеса.
Навръх Коледа ще ви покажем хората от Кръвния център и в другото им амплоа.
Д-р Мирела Кирякова, заедно с д-р Силвия Добрева и лаборант Мария Илиева често създават и една по-различна от обичайната атмосфера на работните им места. Д-р Мирела Кирякова и Мария Илиева са част от женски народен хор "Цветница" към НЧ "Асен Златаров-1946", а д-р Силвия Добрева е любител на народната музика. Още за това им хоби, чуйте в следващите минути.
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..