Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стихосбирката "Не може да е късно за любов" в подкрепа на фондация "Искам бебе"

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието „Не може да е късно за любов“. Уверена, че именно любовта е движещата сила в света, Атанаска Георгиева решава да продава книгата си с поезия с благотворителна кауза и всички събрани средства да се предоставят на Фондацията „Искам бебе“. Художник и автор на невероятно красивата дигитална графика на книгата е Деян Костадинов, който също прегръща идеята за продажбата ѝ с благотворителна цел и работи напълно безплатно. И тук в тази история се появява и втората жена, сбъдваща мечтите на хиляди двойки в България да се сдобият със своя рожба - създателят на фондацията Радина Велчева, също от Добрич. 

Любов, приятелство, семейство, обич, привързаност – думи, описващи най-красивото на този свят, думи, които са родени от любовта и такива, които я носят навсякъде около нас. 

"Любовта движи света, без нея той ще свърши! Любовта посява и ражда живот, тя възпроизвежда живот, увековечава живот! Ако я няма любовта, животът ще минава покрай нас... И най-важното - любовта прави хората по-добри. Влюбените хора, обичащите хора, са благородни хора, добри хора, щедри хора", с емоция споделя какво за нея е любовта Атанаска Георгиева.

Така от само себе си се появява и идеята за заглавието на стихосбирката „Не може да е късно за любов“. Автор на предговора е основателят на Фондация „Искам бебе“ Радина Велчева, която с обич и признателност говори за своя учител по български език и литература, за човека, запалил в нея любовта към думите. "Ние сме в една много силна духовна връзка. Тя е човекът, който запали у мен искрата към словото. До ден-днешен сме неразделни", коментира Велчева.

Появата на стихосбирката е дълго обмисляна идея. Атанаска Георгиева споделя, че от девет години размишлява как да помогне в каузата на Фондация „Искам бебе“. мам личен мотив да подкрепям "Искам бебе" и най-добрата кауза да има повече щастливи семейства. Това е първата ми стихосбирка и четвъртата ми поред книга - всяка друга не ми се струваше подходяща за тази кауза", поясни Георгиева. 

По думите на Радина Велчева стиховете от тази книга връщат нормалността в поезията. "Именно затова всяко едно нейно послание докосва", допълни Велчева. 

Атанаска Георгиева посещава редица градове в страната, за да представи своята стихосбирка и през 2025 г. срещите ѝ с хората ще продължат. 

За мащаба на проблема на съвременните двойки, които не могат по нормален начин да се сдобият с дете, говорят и числата, разказва Радина Велчева. "Те са много стряскащи. Тези цифри не са просто статистика - това е една група от хора, които посвещават цялата си младост на това да имат деца. Според проучване отпреди няколко години това са над 145 хиляди. Една голяма част от тях се нуждаят не само от асистирана репродукция, а и от до инвитро процедури с донорска яйцеклетка. Все повече по-млади жени имат нужда от тези процедури", допълни Велчева. 

Първото предколедно дарение от продажбата на стихосбирката „Не може да е късно за любов“ на стойност от 5 000 лв. вече е направено към Фондация „Искам бебе“. Очакванията на Атанаска Георгиева са в самото начало на 2025 г. да осъществи и второто си дарение. Добрината ѝ върви и с послание.

За думите, написани с любов, за отношенията между Атанаска Георгиева и Радина Велчева, за малките и големи чудеса в живота ни, чуйте в следващия репортаж на кореспондента ни Мая Райнова в началото на публикацията. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40