"Желанието за прекарване на новогодишните празници по хижите, е огромно. Мога да Ви кажа, че е много трудно да намерите хижа, където има свободни места."
Интересът към посрещането на Нова година високо в планината е от няколко години, коментира Лъчезар Лазаров. Най-често резервациите са за две-три нощувки. Като според Виолета Зонино от родопската "Момчил Юнак", хората, които искат да посрещнат нова година на жижа, са всякакви.
"От годините, в които ние сме на хижата, а това е вече трета зима, идват семейства с деца, идват планинари. Но най-вече идват семейства с деца. Близо до нас има детска писта. И Пампорово е наблизо."
Хижа "Момчил Юнак" се слави с кухнята си. Разбира се, баницата с късмети няма да бъде пренебрегната, но менюто не е традиционно.
"Ще има аржентинска кухня, ще има и родопска кухня. Всичко приготвяме с домашни продукти от района. Аржентинска мусака, телешко на пещ по аржентински, което е с по-различни подправки и сосове. Правим също виетнамски и тайландски супи."
Марчела Анастасова стопанисва хижа "Преспа" в Родопите от септември месец тази година. За първи път за празниците ще посреща гости там.
"Има интерес, но е слаб. Защото взехме хижата септември месец и сме грубо от три месеца там. Правим ремонт на стаите. В процес сме на втория етаж да изградим още еидн санитарен възел."
За разлика от "Момчил Юнак", която е предпочитана от семействата, на хижа "Преспа" ще посрещат групи приятели.
"Те ще си носят провизиите. На свободна консумация ще бъдат. Ние ще приготвим родопски специалитети. Пататник, качамак, трахана - ястие от боб, месо и начукана царевица."
Празниците са празници, но подготовката за зимната планина не трябва да бъде подценявана, съветва техническият секретар на БТС Лъчезар Лазаров.
Чаят е втората най-консумирана напитка в света, след водата. А знаете ли, че едно съвсем случайно падане на листо във вряща вода преди около 5000 години в Китай бележи началото на историята на чая. За откривател се смята император Шен Нонг. Именно в китайската планина Ууи се отглежда редкия вид чай Da Hong Pao, който е най-скъпия в света и един грам..
На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!“. В музикалната програма тази година са включени два концерта. На 12 април от 19.30 часа в центъра на града концерт ще изнесат..
Православната църква отбелязва днес празника Лазаровден, който винаги е в предпоследната събота преди Великден. В календара на християнската църква той е свързан с един от най-интересните евангелски сюжети – с възкресението на Лазар. На Лазаровден църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на свети мъченик Лазар..
Мотосезонът във Варна стартира точно в 12ч. от пл. „Св. Св. Кирил и Методий“. Над 200 мотора и техните водачи се наредиха час преди официалния старт пред катедралния храм „Св. Успение Богородично“. Адреналинът и бензинът в кръвта са в основата на приятните емоции за моторджиите, но отговорността трябва да е на първо място, споделиха пред Радио..
На 15 април велобиблиотеката поема на своето ново лятно приключение, съобщиха днес от Регионалната библиотека във Варна. Както БТА информира, началото на този първи по рода си проект в страната бе поставено на 4 април миналата година. Всяка седмица в часовете преди обед велобиблиотеката ще излиза на открито по предварително обявен график в различни..
С песните „Лаленце се люлее“, „Жълто цвете цъфтеше“, „Рече мама да ме жени“, „Тръгнала е Дена“ и „Боряно Борянке“ и пожелания за здраве и берекет малките възпитанички на детска градина №7 „А. С. Пушкин“ поздравиха Община Варна в навечерието на Лазаровден и Цветница. Облечени в автентични носии и закичени с цветя, децата пяха, танцуваха традиционните..
Над 600 изпълнители ще участват в традиционния Общоградски фолклорен празник “Великденска плетеница”. Събитието ще се проведе на 13 април (неделя) от 10 ч. във Фестивалния и конгресен център във Варна. На сцената ще се изявят изпълнителите от детски, младежки фолклорни ансамбли и специализирани паралелки по български танци. Сред тях са ДФА „Българче“..