Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села.
Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски, които са от стари църкви, джамии, къщи. Вместо да отидат в печката, аз използвам тези 200-300-годишни дъски, които имат дух, имат памет и рисувам върху тях. Това споделя Станислав Станчев-Бебето, който за 20-тина години е преобразил в произведения на изкуството над 50 архитектурни шедьовъра в Родопите.. Търсят ни хора, които искат да съхранят старините, а не с инвестиционна цел. Всичко се прави с любов и са много скъпи. Преди купувачите на старинни къщи бяха англичани и руснаци, сега са все повече млади българи. Ние съчетаваме старото със съвременни елементи, разказва Бебето. Търсим съчетанието на нови материали със старите начини на строителство и се получават много интересни контрасти, допълва Татяна.
Това, което е известно за старите къщи е, че те са правени с подръчни, местни материали и според това, което аз съм учила те не би трябвало да издържат толкова време. Но, на практика се вижда колко стари къщи са оцелели теста на времето. Мисля, че има един специален начин на редене на камъните – през един метър се редуват 50-сантиметрови каменни стени, а върху тях има т. нар „кошаци“, които са антиземетръсни шайби и нагоре се продължава с още 59 см. зид. Това се повтаря във височина и всъщност това е една от причините в по-сеизмичните зони, някъде в Южна България, в Турция също използват този начин на строителство. Това е причината тези сгради да оцеляват. Тоест това не е една статична стена, а е така леко плаваща, благодарение на тези „шайби“ обяснява арх. Станчева.
В Англия много се цени старата архитектура и там вместо да построят нещо напълни ново и да сринат нещо, което вече съществува. Тяхната най-голяма цел е да допълнят вече съществуващото, но по адекватен начин, така че да извадят положителните му черти. Докато тук, в България, наблюдавам честата практика на едно такова самоцелно застрояване с нови сгради, които са напълно в разрез с контекста, в който се намират, сподели архитектката школувана в Кентърбърийския университет по изящни изкуства.
Станислав Станчев-Бебето е сред утвърдените имена в съвременната българска живопис. През т.г. той направи своя самостоятелна изложба във Варна под името „Синята планета“ - живопис върху дърво. Неговите уникални дърворезби, изрисувани с цялата палитра на дъгата и още нови цветове, вдъхновени от въображението му видяхме преди няколко месеца в галерия „Тереза Зиковска“ във Варна. Той използва дървени плоскости, които намира като отломки, докато реставрира старите къщи.
Татяна Станчева се е дипломирала като архитект в Университета по изящни изкуства в Кентърбъри, Великобритания през 2021 г.
Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..