Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До Гватемала, Панама и Хондурас

Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и много туристи към към Азия. Българите имат интерес да опознават все повече екзотични страни като Китай, Непал, Иран, Бутан и цяла Югоизточна Азия, разказва Пламен Узунов, който е превърнал своята пътешественическа страст в професия. Вече написал своите планове за тази година, а за най-впечатляващото пътуване през миналата до Гватемала, Панама и Хондурас, той разказва пред Даниела Стойнова. 

И за трите страни има много какво да разказва. Най-висок стандарт на живот е видял в Панама. Това е изкуствено създадена през 1903 година държава от САЩ, за да могат да оказват влияние в региона. След прокопаването на Панамския канала до края на 20 век те го администрират и осъществяват контрол, събират пари от транзитни такси за преминаване, посочи Узунов. 

В Гватемала е очарован от запазената колониална архитектура на 150-200 години и от езерото Атитлан. Присъствал е на шамански церемонии на наследници на маите. Впечатлен е и от града Пуерто Бариос, откъдето бананите тръгват по света.

Хондурас пътешественикът определя като размирна страна, в която все още царуват местни банди и структури.

Чуйте повече от разговора на Даниела Стойнова с Пламен Узунов.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Mental - варненските музиканти, според които да си щастлив значи да си свободен

Mental е варненска група, съставена от петима души, които се стараят да правят музика, която не влиза в етикети и в същото време не е прекалено крайна. Музикантите свирят метъл, но взимат и от други жанрове, и споделят с категоричност пред екипа ни : "Можем да свирим всичко".  Бандата е сформирана през зимата на 2023 г., а оттогава свирят главно..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

публикувано на 25.07.25 в 15:25

25 юли - Лятна света Анна

На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..

публикувано на 25.07.25 в 07:49

Блясък, магия и приключения – мюзикълът „Аладин“ покорява сцената на Летния театър във Варна

Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:50

Три дни празник в Университетската ботаническа градина в Балчик

Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 24.07.25 в 10:16