2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.
Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред най-популярните са тези за пътуване, местоположение и нови места. Европейци, британци и американци могат да изпаднат в изключително неудобна ситуация, когато пристигнат в Китай и установят, че повечето от тези апликации просто не работят. Google Maps например не е обновено и не дава актуална информация за градския транспорт. "Това беше едно от най-трудните неща за мен", посочи българската пътешественичка Христина Набошни, която е и автор на популярния двуезичен травъл блог CheckinAway.
Instagram, Faceboook, Gmail и Tripadvisor са приложения, които също не функционират там. Съществуват обаче заместители на приложенията. "За да имаме достъп до приложения от Китай обаче трябва да имаме VPN (виртуална частна мрежа)", допълни Христина Набошни. Китайско приложение помага за ориентацията на пътешествениците. "Всичко е на китайски, но приложението приема вмъкването на информация на английски... ако знаете точно кои бутони да натиснете", пояснява с усмивка Набошни. Друго полезно приложение е Baidu Maps. "Не успяхме да го изтеглим предварително и го направихме в Китай. Езиковата бариера беше най-трудното предизвикателство", допълни тя.
Благодарение на приложение "Trip.com" Христина Набошни и компания успяват да си вземат билет за отиване и връщане до Китай, но получават безплатно два вътрешни полета, които им дават възможността да стигнат до Шанхай и Пекин... без пари.
Чистотата, хората и организацията впечатляват много Христина Набошни. "Благодарение на пътуването си до там научих повече за историята, за династиите, управлявали Китай. Впечатлих се от това как много хора се свързват в една държава, при положение че техните райони са толкова различни", обобщи Христина Набошни. Своя опит за организация на пътуване до Китай тя сподели в предаването "Хоризонти" с автор и водещ Иван Симеонов:
Доколко устойчиви могат да бъдат партньорските взаимоотношения при възникването на трудности и способни ли са двама души да поставят личния си интерес на заден план в името на това, да съхранят връзката си? Този и други вълнуващи въпроси задава новият български късометражен филм “Сън или не”, който ще направи своята премиера на 27 април във..
Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..
Златен медал в многобоя за българския ансамбъл на световната купа в Баку. Уникално съчетание на обръчи и топки. Българките тотално взривиха залата с играта си.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..