2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.
Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред най-популярните са тези за пътуване, местоположение и нови места. Европейци, британци и американци могат да изпаднат в изключително неудобна ситуация, когато пристигнат в Китай и установят, че повечето от тези апликации просто не работят. Google Maps например не е обновено и не дава актуална информация за градския транспорт. "Това беше едно от най-трудните неща за мен", посочи българската пътешественичка Христина Набошни, която е и автор на популярния двуезичен травъл блог CheckinAway.
Instagram, Faceboook, Gmail и Tripadvisor са приложения, които също не функционират там. Съществуват обаче заместители на приложенията. "За да имаме достъп до приложения от Китай обаче трябва да имаме VPN (виртуална частна мрежа)", допълни Христина Набошни. Китайско приложение помага за ориентацията на пътешествениците. "Всичко е на китайски, но приложението приема вмъкването на информация на английски... ако знаете точно кои бутони да натиснете", пояснява с усмивка Набошни. Друго полезно приложение е Baidu Maps. "Не успяхме да го изтеглим предварително и го направихме в Китай. Езиковата бариера беше най-трудното предизвикателство", допълни тя.
Благодарение на приложение "Trip.com" Христина Набошни и компания успяват да си вземат билет за отиване и връщане до Китай, но получават безплатно два вътрешни полета, които им дават възможността да стигнат до Шанхай и Пекин... без пари.
Чистотата, хората и организацията впечатляват много Христина Набошни. "Благодарение на пътуването си до там научих повече за историята, за династиите, управлявали Китай. Впечатлих се от това как много хора се свързват в една държава, при положение че техните райони са толкова различни", обобщи Христина Набошни. Своя опит за организация на пътуване до Китай тя сподели в предаването "Хоризонти" с автор и водещ Иван Симеонов:
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..