Коментарите за преговорите за правителство с премиер Росен Желязков предшестваха заседанието на Правната парламентарна комисия, на която на второ четене бяха приети промени в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор, предаде БНР.
Заради гласувания "въздържал се " и "против" обаче ключови промени, свързани с процедурата за избор на т.нар. трима големи в съдебната система, бяха отхвърлени.
Според приетия в Преходните и заключителните разпоредби в ЗСВ процедурите по избор на главен прокурор и председатели на Върховния административен и Върховния касационен съд, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на промените, се прекратяват. Така в момента е само тази за титулярен обвинител номер едно, тъй като процедурата за нов председател на ВАС на два пъти беше прекратена заради липса на кандидати.
Така дори и на 16 януари ВСС да избере Сарафов, ако президентът забави финалния си подпис, промените в ЗСВ бъдат приети на второ четене и в пленарната зала, Румен Раде подпише указ за обнародването им, излязат в Държавен вестник и веднага влязат в сила, съдебните кадровици ще трябва да прекратят тази конкретна процедура.
Преди това обаче с гласовете "въздържал се" на ГЕРБ- СДС и БСП -ОЛ и "против" на "ДПС - Ново начало" беше отхвърлен текстът, които въвъвеждаше забрана по принцип съдебни кадровици с изтекъл мандат да избират т.нар. трима големи в съдебната система. Бламирано беше предложението - при президентско "не" на избран за главен прокурор или председател на някое от двете върховни съдилища да е необходимо т.нар. двойно мнозинство, за да бъде предложен отново избрания на държавния глава.
Както и лимитирането до 6 месеца на възможността един магистрат да е изпълняващ функциите. Падна и забраната временно изпълняващ да се кандидатира, какъвто е случаят със Сарафов.
Тоест и Георги Чолаков, и Борислав Сарафов могат да запазят настоящия си статут и след поредните промени в ЗСВ. При това - за неопределено време, защото - засега само в правната комисия, депутатите записаха, че в срок от 6 месеца от влизането в сила на този промените в ЗСВ Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет.
След края на заседанието Надежда Йорданова от ПП - ДБ обобщи:
"Имаме две новини - едната добра и едната лоша. Комисията прекрати процедурата по избор на главен прокурор. За съжаление не подкрепиха онези предложеиня, които гарантираха мандатност на тези органи и оставиха на практика Сарафов като временно изпълняващ функциите на главен прокурор".
Петър Петров от "Възраждане" пък направи връзка между начина на гласуване в Правната комисия и преговорите за правителство:
"Законопроектът остана да се крепи след днешното гласуване на една-единствена разпоредба, която, ако не мине утре, всички усилия, които положихме като противодействие на тази процедура, ще бъдат евентуално напразни. Но нека все пак да видим какво ще се случи утре и дали ще има отсъстващи депутати, които да променят кворума или общото гласуване".
Доволна, че е спрян изборът за главен прокурор беше председателстващата Мая Димитрова от БСП - ОЛ, според която в четвъртък ВСС не трябва да гласува за единствения номиниран Борислав Сарафов:
"Ако наистина се следва и общественото мнение, би следвало ВСС да не продължава тази процедура, тъй като е ясна и видна и волята на народните представители - най-малкото - в комисията".
Такова е и личното мнение на служебния правосъден министър Мария Павлова:
"Има една хипотеза в Админстративно-процесуалния кодекс - дали ще я приложат, сега не мога да кажа".
На въпрос трябва ли Сарафов сам да се откаже от състезанието, Павлова, която до влизането си в кабинета "Главчев 1" беше заместник-главен прокурор, отговори:
"Този въпрос трябва да му го зададете на него. Не съм на негово място, не искам да съм на негово място, поради което не коментирам. И се надявам да не бъда на негово място".
Каква ще е съдбата на процедурата за избор на главен прокурор - ще стане ясно в четвъртък.
На 15.01.2025, от 9:00 до 17:00 , поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - част от м-ст Прибой, електрозахранена от ТП 1621 и ТП 2008. В периода 13.01.2025 - 17.01.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на..
Бюджетната комисия не допусна за разглеждане запазването на нулевия ДДС за хляба и брашното и 9-процентната ставка за ресторантьорите. В началото на заседанието депутатите отхвърлиха разглеждането на отделен законопроект, внесен от "ДПС-Ново начало". Тъй като текстовете фигурираха и като предложения за допълнение в закона за събиране на приходите и..
Среща на комитета на Противоминната военноморска група в Черно море (MCM BLACK SEA) и церемония по сдаването на командването ѝ от страна на Република Турция и приемането му от Република България ще се състои на 15 януари от 14 часа в Щаба на военноморските сили във Варна. В присъствието на заместник-министъра на отбраната Радостин Илиев и на..
Ликвидаторът на дружеството „ЦУМ-Варна“ ЕАД, което стопанисва т.нар. Дупка, умишлено е ощетил Община Варна с подаване на декларация по данък добавена стойност. ДДС върху разпределен ликвидационен дял в натура (недвижим имот) не се дължи. Това заяви заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов за Радио Варна. Ликвидаторът напълно съзнателно..
Единодушно парламентарната Правна комисия задължи Висшия съдебен съвет (ВСС) да прекрати насрочения за 16 януари избор за главен прокурор с единствен кандидат настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов, след влизането в сила на промените в Закона за съдебната власт. Това решение беше взето при гласуването на второ четене на поправките в закона...
За поредни опити телефонни измамници да се представят за служители на Националната здравноосигурителна каса предупреждават от институцията. Целта е да бъдат изнудвани възрастни хора, а измамата се осъществява на стационарните им телефони. Използва се познатата схема – искане на пари за скъпи операции на пострадал техен близък или роднина...
22 587 лева е била средната брутна годишна работна заплата в област Варна за 2023 г. при средна за страната 24 485 лева. По размер на средната работна заплата за 2023 г. варненска област е на второ място спрямо другите области в страната. Най-високо е заплащането в областите София (столица) - 34 262 лв., а най-ниско - в област Благоевград - 15 999..