Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си направиш розариум зад блока

Мехмед Гемеджи е засадил стотици рози зад блок 17 в квартал "Чайка"


Има хора, които често се оплакват, че около домовете им и пред блока е мръсно и непочистено. Други цапат и рушат. Има обаче и хора, които нито се оплакват, нито рушат, а облагородяват и почистват за да е по-приятно, красиво и приветливо. При това го правят без да се афишират. Такъв е примерът с един гражданин от квартал "Чайка", който е превърнал пространството зад блок 17 в красива градина със стотици рози.


За нея ни разказа госпожа Нина Стойчева, която е редовен слушател на Радио Варна. И нямаше как да не отидем и да видим тази градина. Госпожа Стойчева се възхищава винаги щом мине от там. Възхищават се и други комшии, които са засичали многократно човека, създал мини розариума. Неговото име е Мехмед Гемеджи. Не беше много трудно да го намерим, тъй като повечето хора в квартала го познават и ни упътиха.

"Първите 10 рози засадих през 2019 година", сподели с усмивка господин Гемеджи. В момента цветята са стотици. Има засадени и пред блока.

"Най-много се радват децата, а майки им казват, че цветята не бива да се късат", каза Мехмед Гемеджи, но и се оплака, че неведнъж градината му е ставала обект на вандалски прояви. "Хвърлят боклуци, късат цветя. Казах им ако искат цвете, да вземат от семенцата на розата и да засадят", коментира още Гемеджи.

Той ще продължи да сади цветя и да разширява мини розариума, който е доказателството, че когато човек има желание, намира и начин.

"Малко по-нататък има едни боклуци, все им казвам на комшиите да почистят, а аз ще засадя рози. Казват ми, че чакали да се стопли времето. Ама то вече пет години го чакат да се затопли", сподели с ирония Мехмед Гемеджи.

Чуйте повече в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

ЮНЕСКО даде на Варна титлата "Град на медийните изкуства"

Организацията на обединените нации за образование, наука и култура ЮНЕСКО даде на Варна титлата "Град на медийните изкуства" и членство в мрежата на творческите градове на международната организация (Creative Cities Network).  Това е едно изключително високо признание, защото позволява развитие в координация с множество други градове в Европа и..

публикувано на 03.11.25 в 14:22

Димитър Събев: У нас бедните плащат на богатите

В България имаме нужда от въвеждането на диференцирано данъчно облагане. Само така регионите и областите далеч от София ще могат да усетят икономическия растеж. Това коментира за Радио Варна  Димитър Събев, икономист в Института за икономически изследвания при БАН по повод идеята, заложена в проектобюджета за 2026 г. за увеличаване на данъчно -..

публикувано на 03.11.25 в 12:38

Варненската писателка Мерия Мирчева с нова книга - "Добре, че Мина"

След успешния дебют с първата си книга, младата авторка, родена и израснала във Варна -  Мерия Мирчева, се завръща с новия роман "Добре, че Мина". Действието  се развива на къмпинг край Варна, в района на Ракитника , като сюжетът преплита две времеви линии.  Част от историята отвежда читателя и в София . Главната героиня Мина..

публикувано на 03.11.25 в 12:00

Православната църква почита св. Пимен Зографски - покровител на българските художници

На 3 ноември възпоменаваме преподобни Пимен Зографски, наричан още и Софийски. За живота и делото на св. Пимен знаем от достигналото до нас житие, писано от ученика му Памфилий – открито в началото на 30-те години на ХХ век в библиотеката на Зографския манастир в Атон. Според житието, свети Пимен е роден около 1545 г. в София. Като млад учил четмо и..

публикувано на 03.11.25 в 08:31

Изчезнал преди повече от 10 години мъж, обявен за починал, е открит жив в Пирин

Изчезнал преди повече от десетилетие мъж от Русе, който е бил обявен за починал, е открит жив в Пирин планина. Той е бил намерен от служители на Паркова дирекция „Пирин“, които забелязали палатка извън обозначените зони и извършили проверка. При опита да установят самоличността му, мъжът реагирал агресивно, което наложило намесата на полицията. След..

публикувано на 02.11.25 в 10:49
Радомир, Миша и Елина Райнова от Сдружение

Фестивалът на адаптираните спортове за хора с увреждания "Щък тук-там: Адаптирай се!" за първи път и в училище във Варна

На 1 ноември във Варна ще се състои  третото издание на фестивала на адаптираните спортове за хора с увреждания „Щък тук-там: Адаптирай се!” Събитието е в събота от 12 до 16 часа на входа на Морската градина . Вход свободен. Денят не е избран случайно. Посланието за празника на народните будители към всички варненци и гости на града е..

публикувано на 01.11.25 в 10:00

Най-честите сигнали в Инспекцията по труда във Варна са за неизплатени заплати и неправомерни уволнения

Най-честите сигнали в Инспекцията по труда във Варна са свързани със забавени трудови възнаграждения и неправомерни освобождавания от работа. Това каза директорът на Инспекцията. Десислава Драгнева  При неизплатени заплати издаваме задължителни предписания и налагаме санкции, ако те не се изпълнят. Но при незаконно уволнение работникът трябва да заведе..

публикувано на 31.10.25 в 19:52