На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е успешно лекувано и изписано, тежи само 770 грама. „Това е доказателство за високото ниво на компетентност и отдаденост на екипа,“ подчерта проф. Ковачев. АГ болницата във Варна е единствената извън София с трето ниво на компетентност по неонатология. Там се лекуват не само недоносени деца, родени на място, но и от други лечебни заведения. Дарената линейка от сдружение „Аз вярвам и помагам“ значително е подобрила транспортирането и грижата за недоносени деца. Линейката се използва ежеседмично за превоз до други лечебни заведения, включително и за спешни случаи до София, коментира още проф. д-р Ковачев.
Вродените аномалии остават сериозен проблем, но напредъкът в пренаталната диагностика значително увеличава шансовете за ранно откриване. Специалистите разчитат на неинвазивни генетични тестове и усъвършенствани ултразвукови методи. Въпреки това тези тестове все още не се поемат от здравната каса в България, което създава допълнителни трудности за бъдещите майки.
По отношение на професията на акушерите и гинеколозите проф. Ковачев подчерта, че тя е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот.
„Няма по-голямо удовлетворение от това да посрещаш новия живот,“ каза проф. Ковачев, изразявайки признателността си към своите колеги – акушер-гинеколози, неонатолози, акушерки и всички, ангажирани с грижата за децата. Той поздрави всички с празника и допълни, че Бабинден символизира оптимизма и вярата в кръговрата на живота. В трудни времена като тези денят напомня за значимостта на труда на медицинските специалисти, които носят надежда и ново начало, завърши проф. д-р Емил Ковачев.
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..