Промяна в наредбата и повишаване на санкциите до 50 000 лева за отсечени дървета извън санитарната сеч, предлага кметът на Варна Благомир Коцев. Той оповести идеята на заседанието на Общинския съвет, а поводът е отсечено дърво и прекомерно окастряне на още дървета по Крайбрежната алея във връзка с изграждането на канализация там. Припомняме, че общината наложи санкция от 10 000 лева на холдинга, но според Коцев тази стойност е твърде малка. По повод случилото се от сдружението "Варна диша" организират протест на 1 февруари и шествие от общината до алеята.
Глобата за нарушители, които са увредили дървета и растителност, да стане 50 000 лева, обмислят от Община Варна.
За целта общинската администрацията е предприела действия по промяна на Наредбата за изграждане, стопанисване, контрол и опазване на зелената система.
Настояваме пред изпълнителя на проекта за Крайбрежната алея там да бъдат засадени десетки нови дървета като компенсация за нанесените вчера щети, коментира кметът на Варна Благомир Коцев.
Дърветата от вида „бяла топола“ наистина се приемат за опасни и създаващи евентуални предпоставки за инциденти, така че има резон те да бъдат подменени с друг вид. Важно е, когато се извършват такива резитби, контролните органи да бъдат уведомени навреме, за да може да присъства представител на Общината по време на извършване на дейността. Така няма да има спекулации и ще се знае колко точно трябва да се отреже от клоните на едно дърво, уточни кметът. Той допълни, че вече е издал заповед специалисти от общината или районното кметство да присъстват и да следят за правилното изпълнение на всички одобрени резитби.
По думите му в компенсаторната програма ще има изискване да се засаждат дървета от подходящ вид, съобразен с климата и мястото, както и да бъдат с достатъчно голям размер, за да се развият пълноценно.
Чуйте още в звуковия файл:
Община Варна набира кандидати на длъжност ветеринарен лекар в дейност „Общински приют за безстопанствени кучета” в с. Каменар. Минималните изисквания за заемане на длъжността са степен на завършено образование – магистър „Ветеринарна медицина“ и една година професионален опит. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез интервю. Размерът на..
Започва проектирането на 10-метрова дървена панорамна кула, която ще разкрива мащаба на праисторическия комплекс Провадия - Солницата. Съоръжението ще бъде издигнато на 40 метра, извън пределите на обекта, а от него ще могат да бъдат наблюдавани както северните, така и западните склонове на солодобивния център. Реставрация и консервация на най-старите..
Пет деца на възраст от 7 до 12 години са в Инфекциозната клиника във Варна с бактериално хранително отравяне, предизвикало повръщане, разстройство и висока температура. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Първоначално в клиниката са приети девет деца с тези симптоми, четири са освободени след подобряване на състоянието им,..
Национално и европейско финансиране ще се търси за ремонт на спортните бази във Варна. Това каза директорът на ОП "Спорт Варна" Юрджан Ахмед в предаването на Радио Варна "Новият ден". По думите му голяма част от тях са в окаяно състояние и са силно амортизирани, тъй като през годините не са извършвани ремонти за поддръжката им. Ахмед изрази оптимизъм, че..
Почти двойно се е оскъпил проектът за изграждане на паркинг към Двореца на културата и спорта. През 2015 година той е оценен на стойност 7,5 млн. лева, днес строителството му ще струва близо 13 млн. лева. Това каза изпълнителният директор на Двореца на културата и спорта Минко Христов, който подчерта, че още се търси финансиране. Той изрази надежда до..
Във Варна са зачестили кражбите в автобусите през летния сезон. Джебчиите са изместили полето си на действие от моловете и магазините в градския транспорт. Това каза главен комисар Живко Костадинов, началник на сектор "Престъпления против собствеността и културните ценности". Той предупреждава, че те винаги работят по двама и са предимно жени. Обикновено..
В рамките на днешния работен ден, земеделските стопани с пропаднали заради природни бедствия площи, имат последна възможност да подадат заявления за подпомагане. Земеделците от засегнатите от пожарите райони също трябва да сигнализират за проблемите си във Държавен фонд "Земеделие", припомнят от БНР. Право на субсидии имат стопаните, на които са..