Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опубличената култура на висшите училища в България

Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на образователната услуга, публична администрация, финансови институции, местна общественост. 

Изследване на доцент Илиан Минков от Икономическия университет във Варна показва, че всички 52 висши училища в страната отделят време и средства, за да изградят в Интерент и още по-точно на сайтовете си, организационната си култура. Част от тях го правят по видимо, други – не чак толкова.

"Организационната култура е душата на една организация или фирма. Тя включва видими и невидими аспекти. Най-общо казано, това са нейните ценности с техните артефакти, видими проявления или израз."

Всяко висше училище създава целенасочено определен облик. 

"Те започнаха да се стремят, да се идентифицират в образователното пространство и да привличат студенти, и чрез своя външен облик. И трябва да кажа, че те са много силни в това. Едно от моите проучвания, които направих, показва, че университетите изграждат съвсем целенасочено т. нар. от мен опубличена култура, която е наситена с достатъчно на брой елементи, за да покажат всъщност какви са техните основни стратегически аспирации и какво искат те да постигнат."

Според доцент Минков опубличената култура се формира от седем елемента.

"Основните са мисия, визия и ценности, а второстепенните са - историята на организацията, нещо, което се оповестява най-много, мото, кредо и етичен кодекс."

Подобен публичен имидж е много важен в една конкуретна образоватена среда. Не само на национално, но и на международно ниво.

"Факт е, че чуждите университети са доста по-напред в този план. И дори в самото съдържание на елементите те са по-напредничави. Никъде или почти никъде в мисията или пък в ценностите не се говори за изграждане на лидери. Докато това е един от водещите аспекти в чуждите университети."

Повече от доцент Илиан Минков за опубличената култура чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Още нещо за българина

Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..

публикувано на 12.05.25 в 19:11

Удостоиха д-р Милен Врабевски с почетен знак за принос към Висшето военноморско училище

Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..

публикувано на 12.05.25 в 18:27

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Медицинската сестра Рая Димитрова: Влюбена съм в тази професия!

Международният ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май.  От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра  Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..

публикувано на 12.05.25 в 09:30

Започна конкурсът за комикс "Крайморска среща"

Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща".  Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..

публикувано на 12.05.25 в 08:13

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 12.05.25 в 06:59

Отиде си художникът Георги Лечев

Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от  екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна.  Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на  графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта,  особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни  изложби в..

публикувано на 10.05.25 в 13:31