В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на образователната услуга, публична администрация, финансови институции, местна общественост.
Изследване на доцент Илиан Минков от Икономическия университет във Варна показва, че всички 52 висши училища в страната отделят време и средства, за да изградят в Интерент и още по-точно на сайтовете си, организационната си култура. Част от тях го правят по видимо, други – не чак толкова.
"Организационната култура е душата на една организация или фирма. Тя включва видими и невидими аспекти. Най-общо казано, това са нейните ценности с техните артефакти, видими проявления или израз."
Всяко висше училище създава целенасочено определен облик.
"Те започнаха да се стремят, да се идентифицират в образователното пространство и да привличат студенти, и чрез своя външен облик. И трябва да кажа, че те са много силни в това. Едно от моите проучвания, които направих, показва, че университетите изграждат съвсем целенасочено т. нар. от мен опубличена култура, която е наситена с достатъчно на брой елементи, за да покажат всъщност какви са техните основни стратегически аспирации и какво искат те да постигнат."
Според доцент Минков опубличената култура се формира от седем елемента.
"Основните са мисия, визия и ценности, а второстепенните са - историята на организацията, нещо, което се оповестява най-много, мото, кредо и етичен кодекс."
Подобен публичен имидж е много важен в една конкуретна образоватена среда. Не само на национално, но и на международно ниво.
"Факт е, че чуждите университети са доста по-напред в този план. И дори в самото съдържание на елементите те са по-напредничави. Никъде или почти никъде в мисията или пък в ценностите не се говори за изграждане на лидери. Докато това е един от водещите аспекти в чуждите университети."
Повече от доцент Илиан Минков за опубличената култура чуйте в звуковия файл.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..