"Naive" е третият албум в дискографията на варненската певица Даниела Белчева. В края на 2024 г. той излезе и във формат на грамофонна плоча, чийто тираж вече е изчерпан. През декември Дани и музикантите, с които работи: Милен Кукошаров (пиано), Михаил Иванов (контрабас) и Димитър Семов (барабани), представиха албума в Париж с концерт, който постави точката на една наситена с активности година. Събитията от нея бяха поводът за гостуването на Даниела Белчева в предаването на Радио Варна Улица "Събота".
Изпита ли вълнение, когато хвана за първи път плочата в ръцете си?
Разбира се! Това е моята първа плоча, а целият екип, който аз наричам моето творческо семейство, и който, освен музикантите, включва и визуални артисти, се е справил прекрасно. Когато човек държи една плоча, първото нещо, което има влияние върху него, е това, как тя изглежда. Димитър Трайчев, който е автор на обложката, ме познава творчески най-дълго от всички хора, с които съм работила, и това определено има значение. Той предложи плочата да изглежда по-различно от диска, като все пак има някаква свързваща нишка между двете визии. И така се роди белият фон и надписът от пясък. Фотографията е на Мира Арнаудова, с която също работя от много години. А пясъкът е съвсем истински! Когато обсъждахме по телефона идеята с Трайчев, в един момент той ми каза: "Веднага ми донеси една торбичка с пясък!". Слязох до плажа, напълних няколко шепи и му го занесох, след което той просто каза "Това е, от тук нататък съм аз".
На задната корица на обложката има два стиха. Какви са те?
Това са думите към уводната и към заключителната тема в албума, т. нар. интро и аутро. Целият албум включва девет песни плюс тези две кратки теми, които също носят общото послание, но са облечени в по-различен аранжимент. А посланието на този албум е в посоката, че човек понякога е добре да признава необходимостта от това, да бъде наивен като дете; да осъзнава, че е невъзможно възрастният да бъде толкова чист и свят, колкото едно дете, но въпреки това до края на живота си да запази своя стремеж към постигането му.
Какъв е твоят свят днес?
По необходимост всеки започва да живее в свой свят. Но както нуждата да да обитаваш този вътрешен свят е силна, така и всеки от нас търси свързване със себеподобни, с хора, които носят подобен свят вътре в себе си. Светът днес би могъл да се опише с английската дума hectic - в този немирен, забързан (понякога до ужас) свят, колкото и да не искаш, информацията, която ни залива отвсякъде, влиза в ума ти и го разбърква. И отново стигаме до важността на личната сила да опазиш това, което те кара да се чувстваш в мир със себе си. Трудно е, разбира се, но докато сме живи, се опитваме.
Какви усилия полагаш, за да държиш солиден този свой свят?
Понякога ми се получава много лесно и това е точно в случаите, когато не полагам много усилия за това. И обратно - ако задълбая в тази посока, резултатът не е толкова успешен. Но въпреки това мисля, че тези действия са необходими. Да наблюдавам, това, което се случва около мен, това, което се случва вътре в мен в определени ситуации, хората, с които влизам във взаимоотношения, ми помага да израствам. Да излизам по-зряла и пораснала от тези съзерцания - това е моят постоянен опит всеки ден.
Целия реазговор с Даниела Белчева слушайте в началото на статията.
Не бива в България да живеем и мислим краткосрочно. Политиците ни гледат един, два мандата напред, а не в перспектива. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна историкът акад. Георги Марков. Според него: „Дори сред политиците ни има едно дразнещо самодоволство. Те ни казват: „Нас ни оценяват високо в Европа, вие тук ни занимавате с..
Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..
Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..
Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита", е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..
Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..
С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе". Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в Националната академия за..