Кипър разширява обхвата на "Младежката културна карта", реши правителството. Чрез нея, с бюджет от 500 000 евро през тази година, държавата ще субсидира участието на младите хора в различни културни събития.
Право на безплатната културна карта вече имат младежи на възраст от 18 до 21 години, тоест родените между 2004 и 2007 г., съобщи заместник-министърът на културата Василики Касианиду. През изминалата година от въвеждането ѝ нейни получатели бяха само 18-годишните.
От тази възможност могат да се възползват и българските, както и други европейски граждани на тази възраст, които живеят постоянно на острова.
С предплатените в картата 220 евро държавна субсидия, в рамките на една година от издаването ѝ, младите хора могат да посещават безплатно различни събития и да участват активно в културния живот на страната. Те могат да закупуват билети за концерти, театрални представления, филмови прожекции, фестивали на изкуствата, изложби, музеи и археологически обекти.
Чрез тази инициатива държавата ефективно подпомага и културните институции, като косвено субсидира тяхната дейност, посочи заместник-министърът Василики Касианиду.
Тя подчерта, че "Младежката културна карта" е една от най-важните мерки на правителството за укрепване на културното образование на младите хора в страната.
На 3 ноември възпоменаваме преподобни Пимен Зографски, наричан още и Софийски. За живота и делото на св. Пимен знаем от достигналото до нас житие, писано от ученика му Памфилий – открито в началото на 30-те години на ХХ век в библиотеката на Зографския манастир в Атон. Според житието, свети Пимен е роден около 1545 г. в София. Като млад учил четмо и..
Изчезнал преди повече от десетилетие мъж от Русе, който е бил обявен за починал, е открит жив в Пирин планина. Той е бил намерен от служители на Паркова дирекция „Пирин“, които забелязали палатка извън обозначените зони и извършили проверка. При опита да установят самоличността му, мъжът реагирал агресивно, което наложило намесата на полицията. След..
На 1 ноември във Варна ще се състои третото издание на фестивала на адаптираните спортове за хора с увреждания „Щък тук-там: Адаптирай се!” Събитието е в събота от 12 до 16 часа на входа на Морската градина . Вход свободен. Денят не е избран случайно. Посланието за празника на народните будители към всички варненци и гости на града е..
Най-честите сигнали в Инспекцията по труда във Варна са свързани със забавени трудови възнаграждения и неправомерни освобождавания от работа. Това каза директорът на Инспекцията. Десислава Драгнева При неизплатени заплати издаваме задължителни предписания и налагаме санкции, ако те не се изпълнят. Но при незаконно уволнение работникът трябва да заведе..
Цветомир Добрев и Стефан Добрев са двама братя-кулинари, за които кулинарията е потомствен занаят, а отношението към морската храна - специално. Двамата добиха популярност от кулинарно предаване, имат много почитатели в социалните мрежи, където и двамата правят съпричастни своите последователи с магията на морската кухня и тънкостите в нейното..
Двудневна креативна лаборатория "Лайкфабрика" ще се проведе на 1 и 2 ноември в споделено пространство в централната част на Варна. В нея креативни младежи учат как да използват социалните медии и изкуствения интелект не за забавление, а за развитие, изява и идеи с кауза. Това обясниха за Радио Варна и предаването "Новият ден" Н урхан..
Институтът по океанология "Проф. Фритьоф Нансен" към Българската академия на науките обявява Ден на отворените врати по случай Международния ден на Черно море от 10 до 16 часа днес. Екипът на Института кани всички граждани, ученици, студенти, любители на морската наука и природата. Ще можете да разгледате лаборатории към различните секции на..