Броят на регистрираните превозни средства в България е над 4 милиона. От тях над 50 процента обаче са в категория „стари“ на възраст над 20 години. Тази тенденция не се промени дори и с поскъпването на колите втора ръка, което се наблюдаваше заради повишението на цените на новите автомобили. Това е накарало западноевропейците да карат по-дълго време своите коли преди да ги заменят с нови. А основният внос на автомобили в България е от Западна Европа, каза за Радио Варна Любомир Доросиев от Асоциацията на вносители на автомобили. По думите му обаче тези тенденции се променят.
"Започнаха да падат цените на новите коли през последната година. Сега пазарът се нормализира и започнаха да излизат интересни оферти и при автомобилите втора ръка", коментира Доросиев.
Те си остават предпочитани у нас, показва анкета.
"Моята кола е над 20-годишна. Честно казано не съм мислил да я сменям, върши ми добра работа. Старите са много по-евтини и поддръжката им е по-евтина. Да, замърсяват повече въздуха, но пък как човек да си купи електромобил като и те не са много достъпни все още", коментира млад варненски шофьор.
Оказва се, че най-достъпните нови електрически автомобили са на цена от поне 40 хиляди лева. Според Любомир Доросиев държавата трябва да прави повече за да мотивира хората да си купуват електромобили и даде пример с Франция, където при покупката на такъв автомобил държавата подпомага с 3 до 5 хиляди евро.
Силвена Пламенова кара хибриден електромобил от доста дълго време. Смята че това си има, както своите плюсове, така и минуси.
Затова и у нас предпочитани си остават дизеловите и бензинови коли. По думите на Любомир Доросиев, все повече българи си купуват вече и нови автомобили. Тенденция, която се наблюдава в по-големите градове.Най-често купувани са колите на цена до около 30 хиляди лева. В по-малките населени места хората карат по-стари автомобили, на цена до максимум 10 хиляди лева.
Според Доросиев, новите изисквания на Европейския съюз за по-малко въглеродни емисии на новите коли, няма да доведе до изменение на цените на автомобилите втора ръка. По-скоро ще скъси пробега в километри на автомобилите. Експертът е на мнение, че наложените мита от американския президент Доналд Тръмп дори са добре дошли за европейските потребители, защото в Европа имаме слаб интерес към американски стоки. Същото важи и за автомобилите.
Чуйте повече в звуковия файл.
Пътнотранспортно произшествие е станало в 18:00ч. на ул. „Отец Паисий“ във Варна, в отсечката между бул. „Владислав Варненчик“ и бул. „Сливница“. По първоначална информация, в инцидента са участвали мотор и два леки автомобила, съобщават от пресцентъра на ОД на МВР - Варна. Мотористът е откаран в болница, като към момента няма данни за..
Напредва ремонтът на сградата, в която се помещава домът за стари хора "Гергана".Проектът, който се финансира по Национални план за възстановяване и устойчивост, трябва да приключи до 31 май 2026 година. Очакванията са строително-монтажните дейности да бъдат завършени в по-кратък срок, а обитателите да могат да се настанят в обновената база още в края на..
Като опит украински корупционни схеми да бъдат прехвърлени върху държави от ЕС и НАТО определи председателят на АБВ Румен Петков искането на Украйна за правна помощ. Коментарът му е в контекста на извършването по този повод на обиски и претърсвания във фирми от отбранителната индустрия по разпореждане на прокуратурата, Националната следствена..
Възстановено е движението по АМ "Хемус", където бе въведен временна организация заради катастрофа. Обходният маршрут беше през село Невша. Припомняме, катастрофа между микробус и лека кола стана малко преди 12,00 часа днес. По първоначални данни водачът на буса предприел маневра за изпреварване на мерцедеса, бил застигнат от друга кола. Връщайки се в..
Петима възпитаници на Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ бяха отличени днес с плакет на Община Варна и грамоти за постигнати високи резултати на проведените тази година международни олимпиадипо математика, информатика, лингвистика, география и физика. Изпълняващият функциите кмет Павел Попов поздрави както учениците, така и техните преподаватели и..
Морето край Созопол изхвърли на брега военен дрон. Безпилотният летателен апарат е открит от плажуващи на плаж "Хармани", които са подали сигнал на телефон 112. На място са се отзовали полиция и военни, предаде БНР- Бургас. По счупените крила и раковините по корпуса може да се предположи, че дронът е престоял във водата няколко месеца, съобщават от..
Временна организация на движението по АМ "Хемус", в района на бензиностанция Шел, поради катастрофа в посока Варна- Шумен, съобщават от Радио Шумен. Водач на микробус е ударил движещия се пред него автомобил. Сигналът е постъпил в полицията в 11,50 часа. Към мястото на произшествието са изпратени екипи на полиция и спешна помощ. Установено било,..