Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1 май - Ден на българската пощенска марка

1 май 1879 година - рождената
Снимка: bg.wikipedia.org

Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на храбростта и борбите на българския народ за освобождение.

Първата българска марка в левове и стотинки пък е отпечатана едва през 1881 г. Марките от серията стават популярни с наименованието "Лъвчетата". А за света предплатената пощенска услуга се ражда 39 г. по-рано – на 6 май 1840 г., когато Великобритания издава първата си марка „Пени Бляк“. Черното пенивлизат в обращение на 6 май 1840 г. в Англия по идея на Роуланд Хил, като на тях върху черен фон е изобразена 19-годишната кралица Виктория. Десет месеца по-късно то е извадено от употреба, тъй като се оказва, че печатът върху черния фон не е достатъчно отчетлив и бързо се изтрива. Взема се решение марката да бъде в червен цвят и така през 1841 г. се появява червеното пени.

Колекционери на марки

Това е такава любов, която веднъж, когато вземе нали колекция на фиат листа не я напуска, но първоначално е било мода и после така е преминала предишния етап и има възходи има падения като цяло културни и ерудирани личности са колекционирали пощенски марки. Това отбеляза Константин Пенков от Българска филателна академия в интервю на Мариела Димитрова.

Всяка еднамарка, независимо дали е забележителна, рядка и скъпа или съвсем обикновена, си има точното място в колекцията, тъй като вие може да имате скъпите марки, но като нямате обикновените и по-евтини,  вашата колекция не е пълна. Така че, всяка марка си тежи на мястото, независимо от нейната стойност. Фалшификати на марки са се появили почти веднага след като оригиналните са били издадени. Тези, които нямат висока стойност, но са фалшиви лично за мен са в пъти по-ценни от оригиналните, тъй като се срещат доста по-рядко. Събирането на такива създава колорит и допълнение към колекцията. Тази колекция е и база за сравнение, когато се налага да бъде определена една пощенска марка дали е фалшива или оригинална.

С раждането на марките идва и раждането на колекционерите на марки или филателисти, както са известни. Малко след като през 1840 г. Великобритания въвежда самозалепващите се пощенски марки, хората започват да ги събират. През 1841 г. една жена дори публикува реклама в Лондон Таймс, в която търси помощ за събиране на марки, за да може да облепи стена на спалнята си. Двата термина филателия и филателист, които се отнасят до събирането и проучването на пощенски марки, са получени от гръцката дума phileo, което означава „обичам“ и ateleia, което означава „безплатно“, в смисъл, че пощенските марки заместват пощенска такса.

Филателията у нас

На 17 април 1938 година в една малка канцелария на улица „Драган Цанков“ във Варна се събират 22-ма ентусиазирани филателисти на учредително събрание и полагат основите на организираното филателно движение в града ни като основават „Дружество на марколюбителите“ – Варна. То е едно от най-старите в страната. През същата година в София по инициатива на няколко дружества от страната се провежда учредителен конгрес на Съюза на марколюбителските дружества в България. 

За първи председател на дружеството във Варна е избран Андрей Джогов (учител по френски език в Първа мъжка гимназия), за подпредседател Енрико Мелцер (италианец – експерт към памучната фабрика в града), а за секретар арх. Йордан Йорданов.

Варненско Филателно дружество

В града днес съществува Варненско Филателно дружество. Членовте му се събират в Клуба на филателистите на ул. "Солун" №2 (Македонски дом).

Над 30 пощенски марки ще издаде България през 2025 г., част Сред темите включени в тематичния план за маркоиздаване на Министерството на транспорта и съобщенията са 100 години от рождението на актьорите Георги Калоянчев и Георги Парцалев, както и на Борис Илиев Димовски – майстора на акварела, графиката, карикатурата и илюстрацията. Сред темите са още 150 години от рождението на композитора Добри Христов; Българска възрожденска дантела; Национални археологически открития; Римски императори, свързани с българските земи.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39