Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на храбростта и борбите на българския народ за освобождение.
Първата българска марка в левове и стотинки пък е отпечатана едва през 1881 г. Марките от серията стават популярни с наименованието "Лъвчетата". А за света предплатената пощенска услуга се ражда 39 г. по-рано – на 6 май 1840 г., когато Великобритания издава първата си марка „Пени Бляк“. Черното пенивлизат в обращение на 6 май 1840 г. в Англия по идея на Роуланд Хил, като на тях върху черен фон е изобразена 19-годишната кралица Виктория. Десет месеца по-късно то е извадено от употреба, тъй като се оказва, че печатът върху черния фон не е достатъчно отчетлив и бързо се изтрива. Взема се решение марката да бъде в червен цвят и така през 1841 г. се появява червеното пени.
Колекционери на марки
Това е такава любов, която веднъж, когато вземе нали колекция на фиат листа не я напуска, но първоначално е било мода и после така е преминала предишния етап и има възходи има падения като цяло културни и ерудирани личности са колекционирали пощенски марки. Това отбеляза Константин Пенков от Българска филателна академия в интервю на Мариела Димитрова.
Всяка еднамарка, независимо дали е забележителна, рядка и скъпа или съвсем обикновена, си има точното място в колекцията, тъй като вие може да имате скъпите марки, но като нямате обикновените и по-евтини, вашата колекция не е пълна. Така че, всяка марка си тежи на мястото, независимо от нейната стойност. Фалшификати на марки са се появили почти веднага след като оригиналните са били издадени. Тези, които нямат висока стойност, но са фалшиви лично за мен са в пъти по-ценни от оригиналните, тъй като се срещат доста по-рядко. Събирането на такива създава колорит и допълнение към колекцията. Тази колекция е и база за сравнение, когато се налага да бъде определена една пощенска марка дали е фалшива или оригинална.
С раждането на марките идва и раждането на колекционерите на марки или филателисти, както са известни. Малко след като през 1840 г. Великобритания въвежда самозалепващите се пощенски марки, хората започват да ги събират. През 1841 г. една жена дори публикува реклама в Лондон Таймс, в която търси помощ за събиране на марки, за да може да облепи стена на спалнята си. Двата термина филателия и филателист, които се отнасят до събирането и проучването на пощенски марки, са получени от гръцката дума phileo, което означава „обичам“ и ateleia, което означава „безплатно“, в смисъл, че пощенските марки заместват пощенска такса.
Филателията у нас
На 17 април 1938 година в една малка канцелария на улица „Драган Цанков“ във Варна се събират 22-ма ентусиазирани филателисти на учредително събрание и полагат основите на организираното филателно движение в града ни като основават „Дружество на марколюбителите“ – Варна. То е едно от най-старите в страната. През същата година в София по инициатива на няколко дружества от страната се провежда учредителен конгрес на Съюза на марколюбителските дружества в България.
За първи председател на дружеството във Варна е избран Андрей Джогов (учител по френски език в Първа мъжка гимназия), за подпредседател Енрико Мелцер (италианец – експерт към памучната фабрика в града), а за секретар арх. Йордан Йорданов.
Варненско Филателно дружество
В града днес съществува Варненско Филателно дружество. Членовте му се събират в Клуба на филателистите на ул. "Солун" №2 (Македонски дом).
Над 30 пощенски марки ще издаде България през 2025 г., част Сред темите включени в тематичния план за маркоиздаване на Министерството на транспорта и съобщенията са 100 години от рождението на актьорите Георги Калоянчев и Георги Парцалев, както и на Борис Илиев Димовски – майстора на акварела, графиката, карикатурата и илюстрацията. Сред темите са още 150 години от рождението на композитора Добри Христов; Българска възрожденска дантела; Национални археологически открития; Римски императори, свързани с българските земи.
Следващата сряда, 7 май, кръводарителска акция ще има в град Бяла. На 13 май пунктът ще е в град Провадия, а на 21 май - в град Девня.
Детските ясли във Варна и областта осигуряват места само за една пета от децата до 3 години. Към 31 декември 2024 г. осигуреността с места в област Варна е 20.4%, което означава, че от 100 деца само 20 могат да бъдат записани. За страната осигуреността е 19,9%, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Припомняме, родителите на..
Иво Стоилков е туристически водач и приключенец в глобален мащаб. От Аляска, през Шпицберген, до далечния изток той намира места, особено подходящи за екстремни активности. Това са дестинации, където традиционно всяка година има много сняг, нещо което у нас все повече липсва. В предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Иво представи..
Мобилният пункт за кръводаряване днес е във Вълчи дол. Той е разположен пред Oбщината от 9:30 до 14:00 ч. днес. Кампанията "Дари кръв! Спаси живот!" е съвместна между Районния център по трансфузионна хематология, "Аз вярвам и помагам" и Областна администрация"-Варна. Следващата сряда пунктът за кръводаряване ще бъде разположен в Бяла. Медиен..
Единадесетото издание на инициативата "Ден без асансьори" започва днес. Учебни заведения и различни институции насочват поглед към значението на редовната физическа активност за цялостното здраве и благополучие. Целта на акцията е да демонстрира колко лесно е да бъдем активни, въпреки натовареното ежедневие. В рамките на този ден всички..
Документалният филм "Кой е професор Чирков" представя живота и постиженията на бележития българския хирург Александър Чирков. Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и да предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-добрата в България специализирана..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро..