Типично по български и съдбата на бившето руско консулство във Варна е на път да се превърне в "ябълка на раздора".
Две паралелни и коренно различни петиции набират подписи в какво да бъде трансформирана сградата, която държавата в лицето на Министерство на външните работи посредством Областна администрация предостави на Община Варна за стопанисване.
Осем месеца след като администрацията пое стопанисването на имота и повече от година след като стана ясно, че идеята ѝ е сградата да се превърне в детска градина с яслени групи, концепцията за какво да се ползва сградата на ул. "Македония" 53 във Варна зацикли измежду идеи, предварителни оценки, сметки и желания.
Сградата на бившето Руско консулство е един прекрасен актив, който може да бъде използвано за подобряването както на образователната, така и на културната инфраструктура на град Варна, каза в отговор на Радио Варна заместник-кмета Павел Попов, в чиито ресори са и образованието, и културата във Варна.
Използването на сградата и за двете направления обаче е изключително трудно, защото според разпореждането на областния управител за предоставянето на имота на община Варна, тя може да бъде трансформирана само и единствено за детска градина (детско заведение).
Разпореждането е императивно, т.е. превръщането ѝ в дом за култура не е допустимо според формулировката, категоричен беше Попов.
Приблизителните оценки за превръщането на сградата в детска градина обаче никак не са утешителни за местния бюджет. Те са за около 10 млн. лв. и то без да има сериозна експертиза въз основа на обследване.
Нямаме много пространство за маневриране, каза Павел Попов.
По думите му, преустройство на бившето руско консулство в иновативна детска градина каквато беше идеята ще ознавача освен много пари, но и загуба на някои от съществените ѝ архитектурни отлики.
Сградата има дървени подове, паркети, които в една детска градина не могат да бъдат оставени в този вид. Друга особеност е, че целият неѝн втори етаж е бил предназначен за жилищни нужди и е разделен с доста масивни стени на малки помещения, които са неподходящи за използване за обучение на деца. Балконите също не могат да бъдат използвани в рамките на едно детско заведение и др., уточнява зам.-кметът.
Не е невъзможно обаче да се иска промяна в разпореждането на областния управител за какво може да се ползва имота, т.е. разпореждането да бъде разширено, така както беше първоначално поискано от Община Варна. Преди да се стигне до подобна стъпка обаче трябва да е ясна компенсацията, която ще бъде осигурена за децата, които ще загубят от пренебрегването на трансформацията на имота в детска градина. Ако се окаже, че тази сграда не може да бъде превърната в такава, тогава трябва да бъдат посочени други възможности и заделени средства, каза Павел Попов.
По думите му, неофициално подобни разговори вече се водят.
Междувременно и двете подписки за това в какво да бъде преобразувана сградата са в ход.
Първата е на Гражданска общност за образование - Варна, които настояват "Община Варна незабавно да възложи изготвяне на заданието за преустройство в детска градина, а нужните средства за проекта и всички последващи дейности, които трябва да се случат през 2025, да се заложат в настоящия бюджет".
Като пояснение от общността посочват още, че "За целите на преустройването й в детска градина, сградата на бившето руското консулство бе посетена от представители на едно международно и две български архитектурни студиа, в това число реномирани специалисти в проектирането на съвременни образователни пространства. Те не видяха пречки за приспособяването й в детско заведение, но посочиха уникален шанс, Варна да се сдобие с една от най-красивите и иновативни детски градини в България и Европа. През септември 2024, по време на образователния форум “Градът и децата”, чийто домакин бе морската столица, сградата бе посетена от международно признати специалисти в областта на ранното образование, които сравниха архитектурата й с детските градини в Реджо Емилия, известни като едни от най-добрите в света".
Втората контрапетиция е инициирана от директорката на "Култура и духовно развитие" Светослава Георгиева и в нея се посочва, че "Сградата е много подходяща за културен център. На нейната територия е изградена концертна зала с прожекционна апаратура и оформенподиум, където могат да се представят камерни концерти и спектакли. В сградата има и помещения, които могат да се пригодят за изложбени/конферентни зали, административна част и др. Дворното пространство около сградата и вътрешният двор са подходящи за експониране на скулптури, инсталации и други арт-обекти".
В нея се настоява сградата да бъде превърната в превръщането и в Мултифункционален културен център с галерия за графично изкуство.
Тази инициатива е "добра идея и ентусиазъм", каза като коментар зам.-кметът за това доколко обосновано е служители на Община Варна да иницират подобна подписка в качеството си на официално представящи администрацията лица.
Любопитното е, че призивът за петицията се разпространява и по информационните канали свързани с Дирекция "Култура и духовно развитие", а от служителите на общината от служебния имейл на дирекцията се призовават да гласуват.
Понастоящем се съставя паспорт на сградата, тече и финалният етап на обследването ѝ. От досегашните становища обаче е ясно, във вида, в който се намира сградата, тя може да побере не повече от две групи деца.
Към днешна дата Варна има огромен недостиг на места за ранно образование и грижа. Приетите деца в детски заведения попадат в групи, които са препълнени между 30% и 60 % над нормативно регламентирания максимум, а 3 300 деца са записани в нарушение спрямо Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, сочи проучване, за което са използвани официални данни, предоставени от община Варна по реда на Закона за достъп до обществена информация.
С тази публикация ще Ви поканим на пътешествие да трънското село Врабча. Т.е. ще пропътуваме цялата държава, за да се озовем на сръбската граница. По силата на Ньойския договор селото е разделено на две. Едната част остава в България. Другата преминава във владение на Сърбия. През почивнните дни с влакове и бусове там беше Мартин Николов. Който обикаля..
Атакама - може би най-сухото място на нашата планета, но със сигурност най-доброто за наблюдение на звездното небе. Един свят, който дори най-смелото въображение не може да си представи. Това научаваме от Дарио Диониси - приключенец, посетил шест континента. Планинар, любител и ценител на природата, той с удоволствие и успешно организира далечни..
Има места, където е писана история, и въпреки това никой не знае за тях! Едно от тези места е в сърцето на Европа... Така започва късометражният филм "Ключовете към свободата" на един от най-титулованите режисьори на нашето време - Вим Вендерс, посветен на едно от най-тайните места в Европейската история. Роден в Германия, в..
Солените сладоледи, макар и да изглеждат като иновация на съвременната кухня, имат дълбоки исторически корени, достигащи още до древен Китай, където смесицата от сладки и солени вкусове в замразените десерти е била популярна. Тази тенденция обаче набира сериозна скорост именно през 2025 година, превръщайки се в един от водещите гастрономически..
На 1 юни 2025 г., по случай Международния ден на детето, се организира благотворително парти “Надежда за Виктор”, с цел да се съберат средства за лечението на Виктор, който от години се бори с онкологично заболяване. Организатор е Зорница Атанасова, която е дълбоко ангажирана с каузата. Събитието ще се проведе в озелененото пространство в село..
Дванадесетокласници-доброволци към клубовете по превенция получиха отличия от кмета на Варна Благомир Коцев за за изключителен принос в развитието и прилагането на общинската политика по превенция на рисковото поведение сред деца и млади хора. Церемонията „Младите хора и бъдещето“ се проведе в сградата на общината. По време на..
Светът отбелязва на 7 май Денят на планетариумите. Първоначално празникът се чества от 1995 г. през втората неделя на месец март по инициатива от 1991 г. на италианската Асоциация на приятелите на планетариумите. От 2024 г. датата е фиксирана на 7 май, за да може популяризирането на планетариумите да бъде обвързано със значима дата: началото на..