С тази публикация ще Ви поканим на пътешествие да трънското село Врабча. Т.е. ще пропътуваме цялата държава, за да се озовем на сръбската граница. По силата на Ньойския договор селото е разделено на две. Едната част остава в България. Другата преминава във владение на Сърбия. През почивнните дни с влакове и бусове там беше Мартин Николов. Който обикаля планините. И ако го питате защо го прави, май няма да може да ви отговори. Или ще ви каже – "Защото ги има", използвайки отговора на британския алпинист Джон Мелъри, когато го попитали защо иска да изкачи Еверест.
Аз обаче се ограничих до планината Гребен. Там е разположено трънското село Врабча. Всъщност осъществената вече идея беше да изкача връх Драговски камик, да мина през селата Врабча и Банкя и да стигна ждрелото на река Ерма и хижа Ерма. И там по скалите и пътеките срещнах семейство Карчинови. И се разговорих с Мирослава Карчинова.
"Рода на майка ми е от село Врабча. Защо Врабча? Смята се, че се казва Врабча, защото има много махали, които са накацали като връбчета по всичките хълмчета. Идеята е всеки род да си намери място, където е относително равно, за да може да вършее."
Мястото къде проведохме разговора се казва Гумно. Всъщност бяхме спрели на пътеката за врабчанските водопади.
"Тук се е отглеждало много леща. Почвата е подходяща. Тук са смятали, че ако един домат почервенее, той е развален. Толкова е кратко лятото, че не стига да узрее. За това тук има страшно много вкусни гозби, които са зеленища."
Целият маршрут от Драговска махала до хижа Ерма е около 12 километра и отнема грубо шест часа. Може и повече, ако се отбиете до Бежанската пещера, Драговското врело, връх Стакьов камик и пообиколите село Врабча.
"В центъра на селото има една голяма паметна плоча, в която е упоменато, че там започва Шопското или Софийското въстание. Другото интересно е църквата. В началото е била "Свети Георги", после е прекръстена и в момента е "Свети Димитър". В предверието на църквата има една голяма плоча. На нея са изписани имената на всички от района на Врабча, загинали във войните."
На мястото, на което разговаряхме с Мирослава Карчинова, през 1934 година е била построена първата вятърна мелница на балканския полуостров, доставена от Австрия.
Близо до село Врабча е село Банкя. То се намира на самата граница със Сърбия, разделено на две. Един бял граничен камък обозначава мястото.
Повече за тази част от трънския край чуйте в звуковия файл.
Документалната изложба и репродукции „Тамара Лемпицка – кралицата на ар деко“ гостува в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Зрителите ще могат да се насладят на експозицията, посветена на известната полска художничка, от 8 до 22 май 2025 г. Откриването ще бъде на 8 май от 17:00 ч. Селекцията представя живота и творчеството на..
Атакама - може би най-сухото място на нашата планета, но със сигурност най-доброто за наблюдение на звездното небе. Един свят, който дори най-смелото въображение не може да си представи. Това научаваме от Дарио Диониси - приключенец, посетил шест континента. Планинар, любител и ценител на природата, той с удоволствие и успешно организира далечни..
Типично по български и съдбата на бившето руско консулство във Варна е на път да се превърне в "ябълка на раздора". Две паралелни и коренно различни петиции набират подписи в какво да бъде трансформирана сградата, която държавата в лицето на Министерство на външните работи,посредством Областна администрация, предостави на Община Варна за стопанисване...
Има места, където е писана история, и въпреки това никой не знае за тях! Едно от тези места е в сърцето на Европа... Така започва късометражният филм "Ключовете към свободата" на един от най-титулованите режисьори на нашето време - Вим Вендерс, посветен на едно от най-тайните места в Европейската история. Роден в Германия, в..
Солените сладоледи, макар и да изглеждат като иновация на съвременната кухня, имат дълбоки исторически корени, достигащи още до древен Китай, където смесицата от сладки и солени вкусове в замразените десерти е била популярна. Тази тенденция обаче набира сериозна скорост именно през 2025 година, превръщайки се в един от водещите гастрономически..
На 1 юни 2025 г., по случай Международния ден на детето, се организира благотворително парти “Надежда за Виктор”, с цел да се съберат средства за лечението на Виктор, който от години се бори с онкологично заболяване. Организатор е Зорница Атанасова, която е дълбоко ангажирана с каузата. Събитието ще се проведе в озелененото пространство в село..
Дванадесетокласници-доброволци към клубовете по превенция получиха отличия от кмета на Варна Благомир Коцев за за изключителен принос в развитието и прилагането на общинската политика по превенция на рисковото поведение сред деца и млади хора. Церемонията „Младите хора и бъдещето“ се проведе в сградата на общината. По време на..