Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екопаркове в Балчик и румънската община Меджидия ще се борят със замърсяването

С начална пресконференция по проект “Да накараме природата да се усмихне отново!”, реализиран с финансовата подкрепа на Програма Interreg VI-A Румъния–България, бе поставено начало на стратегическо трансгранично партньорство между общините Балчик и румънската Меджидия, с фокус върху подобряване на условията за живот чрез инвестиции в зелена инфраструктура, опазване на биоразнообразието и ангажиране на местните общности.Неговата обща стойност е 3 302 627,03 евро. Община Балчик получава 1 267 160,41 евро (38,37% от бюджета) за изграждане на екологичен парк "Хоризонт", а румънската община Меджидия – 2 035 466,62 евро (61,63% от бюджета) за създаването на парк "Първи май" в центъра на града. Проектът ще се изпълнява в продължение на 36 месеца, като неговият край е предвиден за 17 март 2028 г. 

В Балчик терен от 117 декара, върху който от години се струпват отпадъци, ще бъда превърнат в екопарк. С помощта на иновативни и устойчиви решения ще бъдат изградени екологични пространства за отдих, спорт и учене на открито. Ще бъдат включени представители на местните общности в обучения, конкурси и пилотни дейности, насочени към промяна на нагласите и активното опазване на околната среда от страна на гражданите.

От десетки години районът е силно замърсен и проектът предвижда да бъде почистен от строителни и битови отпадъци, автомобилни гуми и други, разпръснати на площта.Специално внимание ще се обърне на запазването и обогатяването на декоративните и лечебни растения, както и на такива, които да привлекат пчели и други насекоми, способстващи естественото опрашване. Посредством система за задържане на дъждовна вода ще се създадат условия за формиране на кални зони и убежища за животни, които са особено уязвими през горещите летни месеци.

При наличието на остатъчни средства по програмата, както това вече се е случвало, ще се финансира още един проект, свързан с изграждане на парк в гористата местност между градските линии 1 и 3, уточни заместник – кметът по устройства на територията Димитрин Димитров.

Чуйте повече в звуковия файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Шествие за независимост и свобода на политическите затворници" ще се проведе във Варна

"Шествие за независимост и свобода на политическите затворници" ще се проведе в понеделник, 22 септември, във Варна. Шествието ще започне от 18:30 часа от Червения площад и ще приключи пред Съдебната палата, съобщават организаторите в социалните мрежи. Те уточнямат, че протестът е срещу завладяната от Делян Пеевски държава   и в защита на..

публикувано на 20.09.25 в 13:37

Ваня Григорова: Не трябва да се позволява рисковото инвестиране на частните пенсионни фондове

През седмицата представители на Международния валутен фонд /МВФ/ препоръчаха на депутатите от парламентарната комисия „Финанси и бюджет“ да се въведе т. нар. мултифондов модел в пенсионната система. Според тях това  ще развие втория и третия стълб от системата и ще повиши втората пенсия. Законопроект за тази промяна според Комисията..

публикувано на 20.09.25 в 13:21

Комисията по ваксините в САЩ спря препоръките за ежегодна Covid ваксинация

Консултативната комисия по ваксините в САЩ взе решение да спре да препоръчва всички възрастни да се ваксинират ежегодно срещу Covid-19. Досега препоръчителната ваксинация срещу Covid-19 беше официално одобрена за повечето американци. Американските медии припомнят, че министърът на здравеопазването Робърт Кенеди-младши уволни всички 17..

публикувано на 20.09.25 в 12:04

Трима души починаха в Австралия след срив в мрежата на мобилен оператор

Трима души починаха в Австралия, след като не успели да получат спешна медицинска помощ заради срив в мрежата на мобилния оператор "Оптус" (Optus), предаде Франс прес. Повредата, станала в четвъртък вечерта, засегна три от шестте австралийски щата и продължи 10 часа. В резултат са починали бебе на 6 седмици и 68-годишна жена в Южна..

публикувано на 20.09.25 в 11:40
Летище

Летищата в Берлин и Брюксел предупредиха за закъснения заради кибератака

Летищата в Берлин и Брюксел страдат днес от последствията от кибератака, предаде ДПА. Според съобщението на сайта на летище Брюксел компютърната система на доставчик на услуги за регистрация на пътници е била атакувана снощи. Очакват се значителни нарушения в работата на летището, предупреждава се и за закъснения и отмeняния на полети...

публикувано на 20.09.25 в 11:22
Стойчо Стойчев

Политолог: Сблъсъците, предизвикани от ПП-ДБ, са "политическа хореография", а не отговор на обществена реакция

Парламентарните сблъсъци, които коалиция „Продължаваме промяната - Демократична България" организира в опит да изгради образ на автентична опозиция, са по-скоро „политически пърформанс“, отколкото отговор на реални обществени настроения. Напрежение има само в парламента, а не сред обществото. Това заяви политологът Стойчо Стойчев в интервю за..

публикувано на 20.09.25 в 11:10

Във Варна поставят контейнери за събиране на дървесни отпадъци от домакинствата

На 20 септември (събота) на две локации в града ще бъдат поставени отново специални контейнери на „Кроношпан България“ за събиране на дървесни отпадъци, образувани от домакинствата – дървесни плоскости, мебели (шкафове, гардероби, маси, столове – без текстилна част), врати, дървесни опаковки. Местата са: район „Приморски“ - паркинг пред УМБАЛ..

публикувано на 20.09.25 в 10:30