Средният успех от зрелостните изпити е съизмерим с този от миналата година, стана ясно след представяне на резултатите през вчерашния ден. При формирането на знания образователната система се справя добре, при формирането на умения – зле, коментира министърът на образованието Красимир Вълчев. Анализът показва, че варненските зрелостници са в челната тройка в страна.
Според председателя на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ Юлиян Петров резултатите от матурите и след 12, и след 4 клас не бива да ни изненадват. „Не можем да очакваме фундаментални промени от система, която тепърва ще се променя“, коментира синдикалистът и подчерта: „Промените на учебните програми, подобряването на дисциплината и на ситуацията в училище като цяло, мотивацията на учителите и учениците са все неща, които не сме ги свършили и не можем да очакваме фундаментални промени в резултатите от матурите. Резултите от тях показват, че учениците, които учат и са мотивирани не са малко, но като че ли се увеличават и демотивираните ученици“.
Юлиян Петров подчерта, че е необходима цялостна промяна в системата на училищното образование: „От една страна трябва да променим естетиката на учебното съдържанание. То да се намали като обем и да се насочи към компетентности. Трябва да оценяваме компетентности, а не само знания. Системата е насочена към запаметяване, а не толкова към интерпретиране“.
„Единните разходни стандарти следват ученика, но защо няма такива стандарти, които да са обвързани и с учителите?“, попита Юлиян Петров. „Министърът коментира, че много малко ученици са избрали физика или математика. Но знаете ли как с толкова малко часове един специалист – физик може да направи своя норматив? Директорите нямат никакви свободни ресурси, с които да привличат специалсти, а те са пряко свързани с качеството на образованието“, допълни още синдикалистът.
През август морето се променя и става опасно, припомня спасителят Стефан Калинков, който допълни, че по това време се появява т.нар. мъртво вълнение, а явлението е често срещано. Където има мъртво вълнение, няма вълна, така хората се подлъгват и влизат в капана на теченията, които дърпат навътре, обясни спасителят. Най-много опасности крият зоните около..
По сигнал на граждани Радио Варна направи проверка на фактите, свързани с инвестиционното намерение за застрояване на терен от 175 декара във варненския район „Аспарухово“. За Радио Варна кметът на района Ивайло Маринов припомни, че теренът е регулиран с ПУП, утвърден през 2007 година, а е „изваден“ от така наречената „червена зона“, свързана с..
Международният джаз фестивал „Варненско лято“ ще се проведе от 1 до 3 август в двора на Археологическия музей, съобщи за Радио Варна Вероника Вапирова, дъщеря на Анатолий Вапиров – основател на фестивала. Събитието започва в 20:30 часа. В рамките на тридневната програма любителите на музиката ще чуят 6 концерта. Както винаги, ще..
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..