Всяка година в руините на някогашния Марцианопол, който в годините на най-големият си разцвет, е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим, се намират монети, фрагменти от керамика, части от амфори, посуда и др.
Римският град, припомнят историците, е бил толкова важен административен център, че е един от само осемте града в някогашната Римска империя, имащи право да секат собствени монети. Именно в Марцианопол е намерено и едно от най-големите съкровища от сребърни монети, намирани някога на едно място - повече от 100 хиляди. Сред другите впечатляващи монетни съкровища на древния град са няколкото десетки златни монети от времето на един от най-известните императори на Римската империя - Теодосий II.
Днес на мястото на града, създаден от император Траян за любимата му сестра Улпия Марциана е разположен град Девня.
Дори и днес запазените основи на сгради и крепостни стени показват огромното влияние на Марцианопол на Черноморския и Мизийски региони. Сред тях е днешния Музей на мозайките – някогашна вила от III - IV век, собственост на богат гражданин с площ колкото цял квартал - 37 на 37 метра. Запазените мозайки на пода са без аналог в България и изключително впечатляващо постижение на древноримското изкуство, а две от тях – на леопард и на отрязаната глава на горгона Медуза (част от украсата на щита на богинята Атина Палада, са световно известни.
До две години и половина тези мозайки ще бъдат експонирани и показани в духа на съвременните музеи, а музеят – изграден върху част от основите на римската вила, ще бъде укрепен. Причината – сградата на музея е върху римски основи, което води до конструктивни проблеми, каза за Радио Варна кметът на Девня Свилен Шитов.
Проектът за укрепване и ремонт, както и за енергийна ефективност на сградата и експонирането на мозайките, ще струва 5 млн. лв. Парите са изцяло осигурени от държавата.
За не малко години Марцианопол е бил столица на римската провинция Долна Мизия, но също така в рамките на цели 3 години е бил и главния град на Източната Римска империя. Между 366 и 369 г. тук е била резиденцията на император Валент, който заради войните на Рим с готите, управлявал от тук заедно с част от Константинополския сенат. За жалост възходът на града не продължава дълго. През 447 година Марционопол е превзет и разрушен от хуните на Атила, които прегазват Балканите, но така и не успяват да влязат в Константинопол.
Снимките на мозайките са от Института за приложна музеология.
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..
В сезона на отпуските и летните ваканции е време за пътешествия и дълги отсъствия от дома. Това са моментите, в които на път тръгва цялото семейство, много често и с домашния любимец. И също както ние се подготвяме за път, така трябва да извършим куп приготовления за четириногия си любимец, ако сме решили да го вземем с нас. Най-често се..
Българската православна църква почита паметта на Света великомъченица Марина. Във всички храмове в страната ще бъде отслужена тържествена Света литургия. В българските народни вярвания, светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите. Празникът на светицата е в третия ден от..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..
Православната църква чества днес света мъченица Юлия. Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..
Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново. "Учим, играейки. Играем, учейки!" е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..