Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на 2027 г.

Музеят на мозайките в Девня ще "грейне" в нов блясък



Всяка година в руините на някогашния Марцианопол, който в годините на най-големият си разцвет, е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим, се намират монети, фрагменти от керамика, части от амфори, посуда и др.

Римският град, припомнят историците, е бил толкова важен административен център, че е един от само осемте града в някогашната Римска империя, имащи право да секат собствени монети. Именно в Марцианопол е намерено и едно от най-големите съкровища от сребърни монети, намирани някога на едно място - повече от 100 хиляди. Сред другите впечатляващи монетни съкровища на древния град са няколкото десетки златни монети от времето на един от най-известните императори на Римската империя - Теодосий II.  

Днес на мястото на града, създаден от император Траян за любимата му сестра Улпия Марциана е разположен град Девня.

Дори и днес запазените основи на сгради и крепостни стени показват огромното влияние на Марцианопол на Черноморския и Мизийски региони. Сред тях е днешния Музей на мозайките – някогашна вила от III - IV век, собственост на богат гражданин с площ колкото цял квартал - 37 на 37 метра. Запазените мозайки на пода са без аналог в България и изключително впечатляващо постижение на древноримското изкуство, а две от тях – на леопард и на отрязаната глава на горгона Медуза (част от украсата на щита на богинята Атина Палада, са световно известни.

До две години и половина тези мозайки ще бъдат експонирани и показани в духа на съвременните музеи, а музеят – изграден върху част от основите на римската вила, ще бъде укрепен. Причината – сградата на музея е върху римски основи, което води до конструктивни проблеми, каза за Радио Варна кметът на Девня Свилен Шитов.

Проектът за укрепване и ремонт, както и за енергийна ефективност на сградата и експонирането на мозайките, ще струва 5 млн. лв. Парите са изцяло осигурени от държавата.

За не малко години Марцианопол е бил столица на римската провинция Долна Мизия, но също така в рамките на цели 3 години е бил и главния град на Източната Римска империя. Между 366 и 369 г. тук е била резиденцията на император Валент, който заради войните на Рим с готите, управлявал от тук заедно с част от Константинополския сенат. За жалост възходът на града не продължава дълго. През 447 година Марционопол е превзет и разрушен от хуните на Атила, които прегазват Балканите, но така и не успяват да влязат в Константинопол.


Снимките на мозайките са от Института за приложна музеология.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

39 години УМБАЛ "Св. Марина", наградиха заслужили лекари, санитари и медицински сестри

39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна.  Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от  ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..

публикувано на 17.07.25 в 18:45

Световният ден на емоджитата: Как ни промениха?

Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..

публикувано на 17.07.25 в 11:55

С куче на път - полезни съвети за щастлива ваканция

В сезона на отпуските и летните ваканции е време за пътешествия и дълги отсъствия от дома. Това са моментите, в които на път тръгва цялото семейство, много често и с домашния любимец. И също както ние се подготвяме за път, така трябва да извършим куп приготовления за четириногия си любимец, ако сме решили да го вземем с нас. Най-често се..

публикувано на 17.07.25 в 08:10

Църквата почита Света Марина

Българската православна църква почита  паметта на Света великомъченица Марина. Във всички храмове в страната ще бъде отслужена тържествена Света литургия. В българските народни вярвания, светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите.  Празникът на светицата е в третия ден от..

публикувано на 17.07.25 в 07:14

Варненският свободен университет и Община Шумен ще подпишат договор за сътрудничество

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..

публикувано на 16.07.25 в 10:15

Православната църква чества света Юлия

Православната църква чества днес света мъченица Юлия.  Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..

публикувано на 16.07.25 в 08:31

Българските училища в чужбина се събират на 22 юли във Велико Търново

Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново.   "Учим, играейки. Играем, учейки!"   е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..

публикувано на 16.07.25 в 07:05