Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна.
„Кръстих изложбата „Love is“, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната плоча – намастилена, избърсана и приготвена за печат, и как това остава скрито за зрителя. Замислих се как мога да покажа тази красота на печатната форма, но да не представям буквално матрица. Така стигнах до идеята да използвам алуминиеви плоскости, върху които работя с графични средства и материали. Създавам образа така, както би изглеждал на хартия, само че участва и метала.“
Идеята за тази серия хрумва на авторката преди две години, когато се представя на Есенните салони в Пловдив. Именно там галеристите на Art Meeting, Анна Халамян и Герхард Хорнман, я забелязват, очаровани са от необичайния ѝ и изискан стил, и я канят за изложба във Варна.
Традиционно графиката се възприема като черно-бяла, но в новите произведения художничката добавя и цвят, за да подскаже на зрителя посоката на възприятие и разсъждения. В някои от работите Емануела включва деликатно и текст, който да подсили въздействието на творбите, без да ги обяснява.
Любовта в нейната разпиляност, обърканост, но същевременно и подреденост, и сила прозира във всяка фибра на метала. Там ще видите и море, и детство, и хоризонт, и бучки лед в питие, но и граници, и насилие, и умиротворение. Защото Love is...всичко.
Откриването на изложбата е на 9 юли, сряда, от 18:30 ч. в A&G Art Meeting, Варна. Тя ще остане там до 26 юли.
Чуйте повече в интервюто на Светлана Вълкова с Емануела Ковач:
1-ви октомври е Международен ден на музиката. Отбелязва се от 1975 г. по инициатива на сър Йехуди Менухин, тогава председател на Международния съвет по музика към Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), с решение на 15-ото Общо събрание на Международния съвет по музика от 1973 г. в Лозана,..
Корупцията не започва от нивото на служителите на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Тя винаги е била организирана и контролирана на политическо ниво. Така коментира скандала с двамата служители ДАИ, пoискали подкуп от шофьорите на камиони, превозващи оборудването за концерта на британския певец Роби Уилямс, Богдан Милчев..
Двама състезатели от националния отбор на България попаднаха в идеалния отбор на Световното първенство по волейбол за мъже във Филипините. Капитанът Алекс Грозданов беше избран за един от двамата най-добри централни блокировачи. Александър Николов беше обявен за един от двамата най-добри посрещачи. Сред сребърните ни медалисти е и варненецът..
В края на миналата година излезе новият албум на Ангел Заберски „Изповед на един син” – авторски пиеси за симфоничен оркестър, брас състав и именити солисти. Ангел Заберски посвещава албума на своите „звездни” родители - естрадната певица Маргарита Радинска и композиторът Ангел Заберски – баща. „Изповед на един син” ще бъде представен на 1, 2,..
Лошото управление на водите през последните 30 години и високите нива на загуби на вода са причината за безводието и налагането на режим на много места в страната. Проблемът може да бъде решен с въвеждане на драстични мерки срещу кражбите на вода и законодателни промени, гарантиращи строги наказания. Това мнение изказа инж. Димитър Куманов от сдружение..
Интервю с Cafard и Græy Gaast (HOULE) Най-накрая БАТЮШКА на Krzysztof Drabikowski ще направи концерт в София. Датата е 27 септеммври, мястото – „Mixtape 5“, организатор – „BGTSC“. С полската банда у нас също за първи път ще дойдат французите HOULE. Блек метъл групата е създадена през 2019 година. Има един едноименен миниалбум и..
До 28 септември Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" е домакин и организатор на първото издание на новия Черноморски театрален фестивал под наслов "Театърът се вълнува". Откриването му беше с премиерата на спектакъла "Алма Малер" с режисьор Деян Пройковски. Спектакълът е разказ за една необикновена жена – съпругата на композитора Густав..