Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба.
Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми пречат. Все по-малко и по-малко хващам длетата“, призна той в интервю за Радио Варна.
Дърворезбата е трудоемък занаят, който се учи и практикува с много години, за да се постигне качествен резултат. „Освен талант, трябва да има и много труд. Всичко започва с молив и лист, минава през заточването на инструментите и още много други неща, които практикувам вече 45 години.“, споделя Сутев.
Инструментите за дърворезба и Иван Сутев взаимно се допълват, смята той. Стандартният дърворезбарски комплект трябва да наброява над 100 длета – различни по форма и предназначение, като най-хубави са българските, направени от майстори, заяви Сутев.
За дървените риби директорът на Музея на мозайките в Девня говори с вълнение и страст. За него те са връзката с детството и родния край – Несебър. Освен това, в рибата има много символика, например тази за ранното християнство, сподели той. Образите на рибите в неговите скулптури са хванати в мрежа, което също не е случайно – „ И на най-хитрата риба ѝ се случва да попадне в мрежа“, обясни той. Сутев свързва мрежата и с неговия дядо, който е бил рибар - напомня му за някогашната романтика и красота на Несебър – дървени лодки, рибари и човечни, морални хора.
Чуйте повече от разговора между Иван Сутев и Мартин Николов в звуковия файл в началото на публикацията.
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..
Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..