Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Винаровските "Фиданки" взривиха публиката във Венеция

"Когато зазвуча българският химн, ние се гордеехме, че представяме България! Да си пред публика в друга страна и да я накараш да се изправи на крака, за да аплодира нашите северняшки хора, това е невероятно усещане"- разказаха в "Цветовете на деня" Диана Димитрова и Зорница Димитрашкова от групата за автентичен фолклор "Фиданките". Хореограф на формацията е Фиданка Асенова. Трупата е към народно читалище "Зора 1927" село Винарово, община Ново село, област Видин.
 
"Фиданките" участва в международен фолклорен фестивал в градчето Лидо Диезо, близо до Венеция. Международната фолклорна среща се проведе от 17 до 19 април, под патронажа на кмета на Венеция Джорджо Орсони. Фестивалът няма конкурсен характер- в него участваха групи от пет държави: България, Гърция, Италия, Словения и Хърватска. "Фиданките" от Видинско бяха единствените представителки на България. Те представиха концертна програма от шест танца, с хореография, изцяло основана на автентични хора от Видинско. Две от осемте "Фиданки"- Диана Димитрова и Зорница Димитрашкова, гостуваха в студиото на РАДИО ВИДИН.

"Едно от сценичните предимства на северняшкия фолклор е неговата динамика. Ритъмът, сложността на стъпките, атрактивните автентични носии спечелиха бързо и завинаги италианската публика"- споделиха още гостенките.

"Трябва да се говори за България. Трябва да показваме постоянно на света нашите хубави неща- природата, историческите и археологическите ни богатства, местното ни производство- плодове, вино, уникални гостби... Стига сме се оплаквали от труден живот. Нашият край е невероятен с традициите си- нека ги покажем на света! Тъжен е онзи, който иска да е тъжен. Животът е такав, какъвто си го направим"- категорични бяха гостенките в "Цветовете на деня", които се подготвят за нови пътувания. Защото сред успехите от венецианското турне на видинските "Фиданки" са и няколкото нови покани за фестивали за това лято- първите са в Братислава и Будапеща.
По публикацията работи: Светлана Пардонова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Преходът към еврото: съветите на експерти

Как през следващите месеци ще се справим с процеса на преминаване от българския лев към еврото? Отговор дадоха представители на различни държавни институции и неправителствения сектор по време на информационни срещи във Враца и Монтана . Целта на инициативата е експерти да отговорят на всички въпроси и притеснения на българите и бизнеса по места...

публикувано на 23.09.25 в 13:38

Колко ценна е за нас Независимостта

На 22 септември отбелязваме Деня на независимостта на България. Обявен е за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 година. Независимостта на България е провъзгласена с Манифест на 22 септември 1908 година в църквата "Св. Четиридесет мъченици" в старопрестолния град Търново. Независимото Българско царство е признато от..

публикувано на 22.09.25 в 13:25
Людмила Макавеева, кмет на село Аспарухово

Кметът на Аспарухово: Инфраструктурата ни е най-добра в цялата община

Рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Аспарухово , община Медковец. Сравнително оживено и много поддържано село в Северозапада.  Посреща ни Людмила Макавеева - млада и мотивирана дама, която заема поста от 2011 година. Преди да стане кмет е работила като секретар в кметството, а за кратко и като счетоводител. Споделя, че в малките..

публикувано на 19.09.25 в 11:10

Александър Михайлов: Летаргично общество сме, което е загубило протестната си енергия

Петият вот на недоверие към правителството влезе в парламента.  Акцентът му е провал на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, който води до задълбочаване на проблема със завладяната държава, до липса на справедливост и до обедняване на българските граждани.  59 народни представители са вносители, но се очаква подкрепа от..

публикувано на 18.09.25 в 11:00

Плащат ли навреме данъците си жителите на Северозапада?

Голяма част от българските общини имат значителни резерви за по-високи приходи от местни данъци без да вдигат ставките, а просто като подобрят събираемостта им. Това показва традиционното проучване на Института за пазарна икономика за събираемостта на данъка върху недвижимите имоти и на данъка върху превозните средства във всички 265 общините..

публикувано на 17.09.25 в 10:45

Събужда ли се Европа?

Европа трябва да се бори за своето място в света, за своето бъдеще и за свободата сами да определяме съдбата си. Такива са част от посланията на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която произнесе своята реч за състоянието на Съюза.  "Сега е моментът за Нова Европа, за да може Съюзът да оцелее и да запази своето място..

публикувано на 16.09.25 в 11:50

Приключили са ремонтите в училищата в община Ружинци

Извършени са необходимите ремонтни дейности в трите училища в община Ружинци , така че да посрещнат на 15 септември децата в нормални условия, каза общинският кмет Александър Александров. Ремонтите са извършени със средства на училищата. "Дворовете се поддържат в много приличен вид, така че да е приятно на всички деца. Детските градини са..

публикувано на 15.09.25 в 10:35