Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лешоядите - връзката на живота със смъртта

Тази година над 80 организации от петте континента Америка, Европа, Африка, Азия и Австралия, със свои кампании ще отбележат Международния ден на лешоядите. Различни са и инициативите, които ще се случат в България. Подхранване и наблюдение на белоглавите лешояди, разговори с местни жители и освобождаване на лешояди- по един в ПП "Врачански балкан" и ПП "Сините камъни" Сливен са само част от предвидените дейности. Спасителният център за диви животни в Стара Загора ще отвори вратите си за всички, желаещи да видят четирите вида лешояди, които някога са се срещали в България - белоглав, черен, египетски и брадат. За съжаление брадат лешояд днес може да се види само в Центъра, защото от десетки години видът е изчезнал от Балканите.
 
 
"Лешоядите символизират връзката на живота със смъртта. Символ, който е просъществувал през хиляди поколения, народи и традиции и определя тези птици не само като част от еко системата, но и като нещо много по-значимо за живота на човека"- каза президентът на Фондацията за опазване на лешоядите Мишел Терас, при откриването на 3-тата работна среща в рамките на Плана за действие по възстановяване на лешоядните птици на Балканския полуостров, която се проведе през май в Природозащитен център "Натура" на ПП "Врачански балкан". Там се събраха над 60 експерти от 11 държави за да определят приоритетите за работа през следващите 4 години.
 
Едрите хищни птици, като белоглавия лешояд са изложени и на редица рискове, като загиване от електрически ток, бракониерски отстрел, ветрогенераторни електроцентрали и т.н. все свързани с човешката дейност събития.
 
"В Испания, годишно загиват над 1000 белоглави лешояди, убити от ветрогенератори. В България тепърва ще се сблъскваме с този проблем", каза в "Еко Свят" на РАДИО ВИДИН Георги Стоянов от ДЗХП.
 
Другият важен момент за учените, които работят за възстановяването на популацията на европейските лешояди в България, е проследяването на миграцията на птиците, които в активния сезон могат да изминат хиляди километри.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Безвластието се усеща по-силно и от корупцията

Стратегическите решения, които ще определят следващото десетилетие на европейския континент и ролята на България в тях, обсъдиха политици и експерти.  Основните акценти включваха ролята на НАТО, регионалните инициативи, механизмите за ограничаване на корупцията и укрепване на отчетността.  Представени бяха и начини, по които може да се..

публикувано на 13.11.25 в 10:00

Ресторантьори на прага на еврозоната - какви са проблемите в бранша?

От Българската асоциация на заведенията и Сдружението на българските заведения изразиха остро несъгласие с предложения държавен бюджет за 2026 година. Според тях заложените данъчни промени ще нанесат сериозен удар върху ресторантьорския и хотелския сектор. Председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов сподели, че..

публикувано на 12.11.25 в 10:45

Замръзна ли отново строителството на новия път Видин-Ботевград?

Новият скоростен път Видин-Ботевград е определен като приоритетен за правителството, но предвидените за строежа му средства в следващите години са по-малко. Към момента строителни дейности се извършват само в два от шестте участъка между Видин и Монтана. Отсечката Мездра-Ботевград се очаква да е напълно завършена чак в края на следващата година...

публикувано на 11.11.25 в 11:40

Има ли криза за пелети и колко ще ни излезе отоплението тази зима

Времето тази есен застудя по-рано. Отоплителният сезон започна, рязко се увеличи и търсенето на пелети. Повечето видинчани се отопляват на климатици, показа анкета на Радио Видин: "На климатик. По- удобно, по- изгодно ми е... На пелети от камината на Община Видин. Климатикът си е студена топлина... На климатик. Така, поне ние по -изгодно. А..

публикувано на 10.11.25 в 14:43

Златия съхранява русалийския обред за здраве Калуш

Село Златия се намира в Северозападна България и е част от община Вълчедръм. Разположено е на брега  на река Цибрица, а река Дунав е на разстояние  5 км от селото. аселеното място е разположено  в  Златията, известна като една от най-плодородните местности в България.  По исторически данни селото е създадено около 1800 година от власи,..

публикувано на 07.11.25 в 12:00

По-малко от два месеца до еврото

Конференцията "България на прага на Еврозоната" събра ключови фигури от света на финансите в София. БНБ и Министерство на финансите организираха събитието д ва месеца преди страната ни официално да приеме еврото. България е готова за бъдещето си, подчерта министър-председателят Росен Желязков . "Нашата цел не е присъединяването към еврозоната,..

публикувано на 06.11.25 в 10:00

Защо над 2 млн. българи се определят като бедни?

Българите продължават да се чувстват едни от най-бедните в Европейския съюз, показват данни на Евростат за 2024 г. Според изследването 37,4% от хората в страната определят себе си като субективно бедни - т.е. смятат, че доходите им не им позволяват да живеят достойно. Това поставя България на второ място в ЕС след Гърция, където цели..

публикувано на 05.11.25 в 10:45