Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Беседа за Деня на будителите във Враца

Врачанските училища започнаха инициативите за един от най-големите български празници- Денят на народните будители. Ученици от училищата "Козма Тричков" и "Софроний Врачански" днес ще научат много неща за българските будители и за врачанина Козма Тричков. За тях ще разкаже специалисът от историческия музей Валерия Тарашоева в едночасова беседа. Срещата с децата е част от уроците по родолюбие, които са предназначени за по-малките, и ще се проведе в зала "Възраждане" в музея в 12 часа.

За делото на народните будители и кой е Козма Тричков, чиято 205-годишнина от рождението му честваме тази година, ще разберат петокласници и четвъртокласници от двете училища. Денят на народните будители- 1 ноември е и патронен празник на СОУ "Козма Тричков". На честването му училището е посветило една садмица, която започва от днес и ще приключи на 28 октомври. Сред интересните събития е факелното шествие, което ще премине вечерта на 27 октомври. Ученици и учители ще тръгнат от Сувенирната палата, ще стигнат до площад "Христо Ботев", а след това и до училището си, където ще има тържество.

За 28 октомври е предвиден хепънинг пред училището. В него ще се изявят училищните кръжоци и клубове, ще бъде показана изложба от рисунки и ще се проведе тържествен час на класа. В зоната около сградата на школото ще има и велошествие. В тържествения час на класа децата изучават училищните символи, а най-новите ученици ще получат един от тях- училищната вратовръзка, която е част от унофирмата им. Новите деца в училището са около 100, а общата бройка на всички ученици е 360.

По публикацията работи: Ева Каралийска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Община Враца

Фотоволтаици и електромобили за социалните услуги във Враца

Фотоволтаични системи ще бъдат инсталирани във всички съществуващи социални услуги във Враца, които са с делегирана от държавата дейност, това стана ясно на последното заседание на общинския съвет в града. Ще бъдат закупени и електрически превозни средства, включително свързани зарядни станции за предоставяне на социални услуги по Националния план..

публикувано на 10.08.25 в 11:50

Формация от Детско-юношеската школа на "Локомотив" /Мездра/ започна контроли

Започнаха  тренировките за новото първенство на родените през 2010 година момчета от Детско-юношеската школа на "Локомотив" /Мездра/.  Тя стартира с две приятелски срещи в подготовката  за по-горната Великотърновска група, в която ще играят след силното си представяне през миналия сезон. В първата си контрола те  победиха отбора на "Прециз"..

публикувано на 10.08.25 в 10:38

"Светлинките" от Видин със златен медал от Копривщица 2025

Детският танцов състав за български фолклор " Светлинките"  от НЧ "Светъл ден-2009" Видин спечели първо място и златен медал на XIII Национален събор на народното творчество в Копривщица . Съставът, ръководен от Йоана Ванкова – професионален танцьор и педагог, впечатли журито с емоционално и автентично изпълнение. Йоана Ванкова е добре..

публикувано на 10.08.25 в 10:15

Продължава кампанията в помощ на 15-годишно момче от Враца

15-годишно момче от Враца има нужда от помощ, за да запази зрението си. Мирослав Илиев е със заболяване, което води до загуба на зрение и риск от трайно ослепяване. Единствената възможност за лечение е прилагането на стволови клетки. Това лечение има за цел да предотврати прогресията и да запази текущото ниво на зрение на детето. Необходимо е да бъдат..

публикувано на 10.08.25 в 10:05

Жълт код за горещо време и високи температури в неделя

Жълт код за горещо време е обявен днес в 21 области в страната. От Националния институт по метеорология и хидрология посочват на сайта си в секцията за опасно време, че предупредителният метеорологичен код е в сила и за областите от Северозапада- Видин, Враца и Монтана. В тези области се очакват максимални температури между 35 и 37 градуса . Кодът..

публикувано на 10.08.25 в 09:22

Двама професори стават почетни граждани на Бяла Слатина

Двама професори ще бъдат удостоени със званието „Почетен гражданин на Бяла Слатина"за 2025 г. Общинскят съвет реши признанието да бъде присъдено на проф., д.и.н. Васил Николов и проф. , д.ю.н. Иван Русчев. Проф. Николов е академик – носител на голям брой високи държавни и международни отличия. Автор е на самостоятелни научни разработки, отнасящи се..

публикувано на 10.08.25 в 07:50
Тенчо Калпаков

Треньорът на Монтана е първият за сезона, който се разделя с поста си

Новакът в Първа лига ПФК Монтана се раздели със старши треньора Танчо Калпаков след вчерашното домакинско равенство 0:0 с Ботев (Враца), съобщиха от клуба днес.  След четири кръга отборът на Монтана има две точки, постигнати от равенствата с Локомотив (Пловдив) във 2-ия кръг 1:1 и с Ботев Враца 0:0.  В гостуванията си в София обаче те паднаха с 0:5 от..

публикувано на 09.08.25 в 15:42