Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майки по заместване

Сурогатното или т. н. заместващо майчинство е тема, която напоследък е доста обсъждана. Сурогатната майка износва детето на двойка, която не може да има деца по естествен път или чрез ин витро процедура, като се използват яйцеклетка и сперматозоиди на приемните родители. До скоро сурогатното майчинство не бе законно в България. Парламентът обаче прие на първо четене промени в Закона за здравето, с които се уреждат процедурите по заместващото майчинство.
 
"Заместващото майчинство може да бъде разбирано като част от стратегията за подобряване на раждаемостта и борбата със стерилитета. По мое мнение обаче в чисто морален аспект българското общество не е подготвено за такива законодателни промени. Защото в този процес, наречен заместващо майчинство, трябва да участват хора, които са с висок морал, а нашето общество по тази тема е още в детската си възраст..."- коментира гинекологът д-р Кирил Панов.
"Все по-често имаме случаи на туморни заболявания при млади жени, вследствие на което оперативно се отстранява матката и тези жени не могат да заченат и да износят дете, макар да имат здрави яйчници"- обяснява д-р Панов. За тези жени заместващото майчинство е единствената възможност да имат потомство.
"Аз съм "за", защото това е шанс за една жена да има свое дете. ... Не, категорично съм против, защото последиците от едно такова решение и за двете страни- и за родителите, и за суроганта майка- са непредстазуеми"- казват видинчани в анкетно проучване на РАДИО ВИДИН.
 
В публичното пространство темата е с колкото привърженици, с толкова и опоненти. Категорично отрицателна е позицията относно сурогатното майчинство на Българската православна църква. Към днешна дата май няма еднозначно мнение, нито мерило за това едно дете може ли да бъде износено от чуждо тяло. Така или иначе, щом въпросът веднъж е поставен, значи обществото е узряло за една такава мисия. Благородна или не чак дотам- бъдещето ще покаже.
По публикацията работи: Таня Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00