Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Занаятите- в миналото и днес

На 12 декември православната църква почита Свети Спиридон, празнува се и Денят на занаятите, на грънчарите и на казанджиите. От средата на ХХ век Свети Спиридон е обявен за покровител и на всички тъкачи, плетачи и кошничари. Чества се като празник на отделните еснафски гилдии- тухлари, керемидари, терзии, обущари, бакърджии, дюлгери, на всички майстори, които се занимават с някакви народни занаяти.

Празнуват ли занаятчиите от Северозападна България?

"Видинската занаятчийска камара няма да отбележи празника, защото нямаме регистрирани майстори- грънчари и медникари"- каза председателят на Камарата- Стоян Иванов пред репортера от РАДИО ВИДИН Борис Борисов. По думите му във видинската Камара членуват активно около 40 занаятчии, основния бранш са фризьорите. Резбари, художествена обработка на дървото, ключари, часовникари, каменоделци и плетачи и везбари- това са част от занаятчиите в региона.
"Много хора упражняват своя занаят, без да са регистрирани при нас. Може би през годините изгубиха доверието си в Камарата, защото членуваха по задължение. Но членството в занаятчийската камара е единственият начин да обучиш един чирак"- коментира Иванов.

И занаятчиите във Враца няма да празнуват празника си днес, съобщи сътрудникът ни Ева Каралийска. Причината- след влизането в сила на новия закон за занаятите от април тази година всъщност няма Регионална камара, която да ги обединява. С новия закон занаятите в България се редуцират от 129 на 57. Членството в Регионалните занаятчийски камари от задължително става доброволно, а занаятчиите се регистрират по Закона за ДДС. На тях им се признават държавни дипломи, издадени от легитимни учебни заведения, и те не се явяват на изпит през занаятчийската камара.

Преди влизането в сила на новия Закон, в Занаятчийската камара във Враца са членували 400 фирми, в които средно са работели по трима. Сега за занаяти се признават модерните занаяти - например волтаична и соларна техника. Познатите ни стари български занаяти остават в Закона за народните художествени занаяти. Там е вписано и фризьорството.

От старите занаяти във Враца днес са останали копаничари, везбари, майстори на художествената обработка на мед и на старата тъкан, майстори на скулптурата и на дърворезбата. В региона е изчезнало грънчарството, но пък в новите занаяти единствените лицензирани преподователи по волтаична и соларна техника в България са врачани. Още преди да се разпадне Регионалната камара с помощта на председателя й Жасмина Иванова те са успели да заминат в чужбина, за да учат и да вземат тези важни документи. В новите занаяти, според европейските стандарти, влизат още радиотехниката, автомонтьорството, хладилната техника, асансьоростроенето.

На всеки от нас се случва да ползва услугите на занаятчиите- било шивачи или фризьори, да се радва на изкуството на медникарите и кожухарите. Често понятието "занаят" се възприема като исторически анахронизъм, като нещо свързано с епохата на икономическото Възраждане, но всъщност занаятите се променят, както и всички останали дялове на икономиката. Някои занаяти са отмрели и за тях споменът е останал само в музеите, появили са се нови, свързани с новите потребности на хората.

Днес може да няма гайтанджии и абаджии, но има масажисти и фризьори- стилисти. Тези съвременни занаяти присъстват и в Берковица и се радват на почит и внимание- съобщава и сътрудникът ни Петя Генова. С голяма популярност са шивачите- те имат достатъчно клиенти. Обущарите също не остават без работа. В планинския град все още работи и един часовникар. Две майсторки продължават традицията за тъкане на килимите, останали с популярното име Чипровски. Четирима са действащите грънчари. Грънчарството е от най-старите занаяти в нашия град, а берковската керамика е представителна за България за последните 150 години. За съжаление и те са принудени да се приспособяват към съвременния вкус на българина и да създават нови форми и цветови съчетания- далеч от традицията.
За какъвто и занаят да говорим, за каквито и нови тенденции, едно си остава винаги непроменено. Майсторите пипат с ръцете и със сърцето си. И така те създават нещо уникално и неповторимо. Пожелаваме им сръчни ръце, вдъхновение и много работа!
По публикацията работи: ЕКИП НА РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 31 октомври 2024 година

От 1 ноември в област Видин започва традиционната  акция "Зима" ,  свързана с безопасността на движение по пътищата, която се провежда от служителите на "Пътна полиция", съвместно със Съюза на българските автомобилисти (СБА). Централната избирателна комисия утвърди мандатите на новите народни представители по изборни райони. От..

публикувано на 31.10.24 в 18:00

Над 240 са новорегистрираните безработни в Бюрото по труда в Монтана

Общо 249 са новорегистрираните безработни в дирекция "Бюро по труда" в Монтана през септември. Половината от тях са от сектор "Услуги".  Новорегистрираните безработни хора в дирекцията през септември са 249 души. Те са се увеличили с 13 спрямо август. Голяма част от новорегистрираните са предимно хора, освободени от малки и средни фирми, най-вече от..

публикувано на 31.10.24 в 16:26

План за организация на движението в Белоградчик е публикуван за обществено обсъждане

Изготвен е генерален план за организация на движението на територията на град Белоградчик. Проектът на плана е публикуван на сайта на Общината за обществено обсъждане.  Част от промените в организацията предвиждат въвеждане на еднопосочно движение по ул. "Княз Борис I" и по още няколко къси и тесни улици, както и обособяване на зона за паркиране в..

публикувано на 31.10.24 в 14:41

Над 300 души в Монтанско ползват е-Здраве

332-ма жители на област Монтана използват мобилното приложение е-Здраве. Услуга до електронното досие е достъпна от началото на септември От 2 септември до сега са извършени общо 332 сдвоявания на мобилните телефонни на жители от Монтанско до електронните им досиета, съобщават от Здравната каса в Монтана. През септември са направени 196 сдвоявания,..

публикувано на 31.10.24 в 14:30

Приключи ремонтът на пътен участък в община Лом

Общинският път Лом-Комощица е основно ремонтиран, съобщават от Община Лом. Пътният участък е асфалтиран и са изградени отводнителни съоръжения. Направена е и маркировка по цялото 4-километрово трасе.  Приключилият ремонт е на стойност близо 3 500 000 лева, а финансирането бе осигурено от държавния бюджет за 2024 година.  Четвъртокласният общински..

публикувано на 31.10.24 в 14:17

Стартира акция "Зима"

От 1 ноември в област Видин започва традиционната акция "Зима", свързана с безопасността на движение по пътищата, която се провежда от служителите на "Пътна полиция", съвместно със Съюза на българските автомобилисти (СБА).  Кампанията се провежда от 30 години по инициатива на СБА, като в нея се включват редица държавни институции и такива на областно..

публикувано на 31.10.24 в 13:05

Избран е изпълнител за текущ ремонт на пътя Вършец-Враца-Монтана

Предстои текущ ремонт по трасето на път III- 162 Гара Лакатник-Враца . Догодина ще бъде възложена обществена поръчка за изготвяне на технически проект за основен ремонт. Това обясниха за Радио Видин от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), след като жители на Вършец сигнализираха за лошото състояние на пътя, използван от тях и от почиващите в..

публикувано на 31.10.24 в 11:48