Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Занаятите- в миналото и днес

На 12 декември православната църква почита Свети Спиридон, празнува се и Денят на занаятите, на грънчарите и на казанджиите. От средата на ХХ век Свети Спиридон е обявен за покровител и на всички тъкачи, плетачи и кошничари. Чества се като празник на отделните еснафски гилдии- тухлари, керемидари, терзии, обущари, бакърджии, дюлгери, на всички майстори, които се занимават с някакви народни занаяти.

Празнуват ли занаятчиите от Северозападна България?

"Видинската занаятчийска камара няма да отбележи празника, защото нямаме регистрирани майстори- грънчари и медникари"- каза председателят на Камарата- Стоян Иванов пред репортера от РАДИО ВИДИН Борис Борисов. По думите му във видинската Камара членуват активно около 40 занаятчии, основния бранш са фризьорите. Резбари, художествена обработка на дървото, ключари, часовникари, каменоделци и плетачи и везбари- това са част от занаятчиите в региона.
"Много хора упражняват своя занаят, без да са регистрирани при нас. Може би през годините изгубиха доверието си в Камарата, защото членуваха по задължение. Но членството в занаятчийската камара е единственият начин да обучиш един чирак"- коментира Иванов.

И занаятчиите във Враца няма да празнуват празника си днес, съобщи сътрудникът ни Ева Каралийска. Причината- след влизането в сила на новия закон за занаятите от април тази година всъщност няма Регионална камара, която да ги обединява. С новия закон занаятите в България се редуцират от 129 на 57. Членството в Регионалните занаятчийски камари от задължително става доброволно, а занаятчиите се регистрират по Закона за ДДС. На тях им се признават държавни дипломи, издадени от легитимни учебни заведения, и те не се явяват на изпит през занаятчийската камара.

Преди влизането в сила на новия Закон, в Занаятчийската камара във Враца са членували 400 фирми, в които средно са работели по трима. Сега за занаяти се признават модерните занаяти - например волтаична и соларна техника. Познатите ни стари български занаяти остават в Закона за народните художествени занаяти. Там е вписано и фризьорството.

От старите занаяти във Враца днес са останали копаничари, везбари, майстори на художествената обработка на мед и на старата тъкан, майстори на скулптурата и на дърворезбата. В региона е изчезнало грънчарството, но пък в новите занаяти единствените лицензирани преподователи по волтаична и соларна техника в България са врачани. Още преди да се разпадне Регионалната камара с помощта на председателя й Жасмина Иванова те са успели да заминат в чужбина, за да учат и да вземат тези важни документи. В новите занаяти, според европейските стандарти, влизат още радиотехниката, автомонтьорството, хладилната техника, асансьоростроенето.

На всеки от нас се случва да ползва услугите на занаятчиите- било шивачи или фризьори, да се радва на изкуството на медникарите и кожухарите. Често понятието "занаят" се възприема като исторически анахронизъм, като нещо свързано с епохата на икономическото Възраждане, но всъщност занаятите се променят, както и всички останали дялове на икономиката. Някои занаяти са отмрели и за тях споменът е останал само в музеите, появили са се нови, свързани с новите потребности на хората.

Днес може да няма гайтанджии и абаджии, но има масажисти и фризьори- стилисти. Тези съвременни занаяти присъстват и в Берковица и се радват на почит и внимание- съобщава и сътрудникът ни Петя Генова. С голяма популярност са шивачите- те имат достатъчно клиенти. Обущарите също не остават без работа. В планинския град все още работи и един часовникар. Две майсторки продължават традицията за тъкане на килимите, останали с популярното име Чипровски. Четирима са действащите грънчари. Грънчарството е от най-старите занаяти в нашия град, а берковската керамика е представителна за България за последните 150 години. За съжаление и те са принудени да се приспособяват към съвременния вкус на българина и да създават нови форми и цветови съчетания- далеч от традицията.
За какъвто и занаят да говорим, за каквито и нови тенденции, едно си остава винаги непроменено. Майсторите пипат с ръцете и със сърцето си. И така те създават нещо уникално и неповторимо. Пожелаваме им сръчни ръце, вдъхновение и много работа!
По публикацията работи: ЕКИП НА РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Крайпътни отбивки във Враца са почистени след депутатски въпрос

Почистени са местата за отдих и престой на автомобили по едни от най-натоварените пътни отсечки във Враца, съобщиха с пост в социалните мрежи народните представители Красен Кръстев и Мартин Харизанов. Преди време двамата депутати от ГЕРБ зададоха въпрос към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, като питането им беше свързано с..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Община Кула призова за спазване на реда при поставяне на некролози

От общинската администрация в Кула призоваха жителите на общината да поставят некролозите на определените за това места.  От общинското предприятие "БКС" посочиха, че се изработват допълнителни табла за афиши, рекламни съобщения, обяви, некролози, нагледни агитационни материали и други подобни. „Молим гражданите да спазват правилата и да..

публикувано на 21.02.25 в 11:03

Неизвестен извършител източи гориво от тир в Ружинци

Криминалисти от РУ-Белоградчик разследват кражба на дизелово гориво . На 19 февруари в с. Ружинци неизвестно лице източило 300 литра нафта от резервоара на турски товарен автомобил, паркиран на улица в селото.  По случая е образувано досъдебно производство. 

публикувано на 21.02.25 в 10:16

Безплатен транспорт е осигурен за Голяма Задушница във Видин

Тази година Голяма Задушница се отбелязва на 22 февруари (събота). Община Видин продължава да изпълнява ангажимента си и да осигурява безплатен превоз на хората, желаещи да почетат починалите си близки, до двата гробищни парка на града, съобщават от местната управа. Те ще могат да използват автобусите по линия №6 по следния маршрут: кв. „Селище”..

публикувано на 21.02.25 в 10:04
Бюро по труда- Враца

145 млади хора си търсят работа във Враца и Криводол

Общо 145 са безработните млади хора в общините Враца и Криводол в края на януари, съобщиха от Бюрото по труда, което отчита нивото на заетостта. Повечето младежи и девойки без препитание са от града под Околчица и селата – 92. Още 63-има без препитание са младите хора на възраст до 29 г. от Криводолско. В сравнение с декември 2024 г. общият..

публикувано на 21.02.25 в 09:31

Жълт код за студ в областите Монтана и Враца

Жълт код за опасно ниски температури е обявен в почти цялата страната, с изключение на пет области - Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора и Видин, показва справка а сайта на Националния институт по метеорология и хидрология. Пътната обстановка в област Видин е нормална при зимни условия , каза дежурният в Областното пътно..

публикувано на 21.02.25 в 07:50

Снимката на 20 февруари 2025 година

В  Монтана  предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. От днес започват проверки на всички търговски обекти, в които се продават хранителни продукти. Това съобщават от..

публикувано на 20.02.25 в 18:05